Test psychologiczny lęku (ISRA) – dowiedz się o nim czegoś więcej

Test psychologiczny lęku (ISRA)

Test psychologiczny lęku (ISRA) to instrument, który może dostarczyć cennych informacji podczas oceny problemów lękowych. Ponadto nie tylko ułatwia ewentualną diagnozę, ale także ukierunkowuje leczenie.

Lęk w różnych formach manifestacji jest jednym z najważniejszych problemów zdrowia psychicznego. Posiadanie instrumentów wykrywających jego obecność jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Test psychologiczny lęku (ISRA), który przedstawimy w tym artykule, ma również pewne zalety.

Ze względu na swoją konstrukcję pozwala on uzyskać bardzo szczegółowe i pełne informacje. Jest to bardzo przydatne narzędzie na różnych etapach psychoterapii. Początkowo ułatwia diagnozę i analizę funkcjonalną problemu. Później stanowi dobry miernik oceny postępu i skuteczności leczenia.

Test psychologiczny lęku (ISRA)

Sytuacje i odpowiedzi

Test psychologiczny lęku (ISRA) jest niezawodnym narzędziem do pomiaru lęku. Jego główną cechą wyróżniającą jest format skoncentrowany na sytuacjach i reakcjach lękowych. W nim są opisane 22 konkretne sytuacje, które mogą wywoływać lęk. I dla każdej z nich istnieje kilka reakcji, które mogą pojawić się u pacjenta.

W ten sposób zadaniem ocenianej osoby jest wyobrażenie sobie siebie w każdej z przedstawionych sytuacji i zastanowienie się, jak by na nią zareagowała. Następnie musi wskazać, jak często wybiera każdą z odpowiedzi w przedstawionej sytuacji. Na przykład:

Mężczyzna przy oknie

  • Sytuacja: „przed bardzo ważnym egzaminem lub przed bardzo ważną rozmową kwalifikacyjną dotyczącą wymarzonej pracy”.
  • Możliwe odpowiedzi: „Myślę, że ludzie zauważą moje problemy lub niezręczność moich działań”, „Zbyt dużo rozmyślam nie mogąc podjąć decyzji”.

Zadaniem osoby będzie zapisanie, jak często (od 0 do 4) reaguje na egzamin lub pracę, myśląc, że inni zauważą jego niezręczność lub to, że nie jest w stanie podjąć decyzji. Jak widzimy zarówno sytuacje, jak i reakcje są przedstawione w bardzo praktyczny i konkretny sposób, co ułatwia analizę własnej sytuacji.

Oceniamy czynniki lękowe

Test psychologiczny lęku (ISRA) pozwala zidentyfikować czynniki lękowe, które są problematyczne dla danej osoby. W szczególności mierzy cztery elementy, dla których przedstawia bardzo konkretne możliwe sytuacje. Zobaczmy poniżej, jakie czynniki są oceniane i kilka przykładowych elementów, które im odpowiadają:

  • Lęk przed oceną, lęk przed osądzeniem: gdy muszę przemawiać publicznie.
  • Sytuacje seksualne i interakcje społeczne: jeśli osoba innej płci jest bardzo blisko mnie, jednocześnie mnie dotykając.
  • Niepokój w sytuacjach fobicznych: kiedy muszę podróżować samolotem lub statkiem.
  • Typowe sytuacje w życiu codziennym: kiedy spóźniam się na spotkanie.

W ten sposób o wiele łatwiej jest zrozumieć, jaki rodzaj zaburzeń lękowych przedstawia osoba i jakie są konkretne sytuacje, które je wywołują. Ponadto badamy ich najczęstsze sposoby reagowania na określone sytuacje lękowe, co pomaga nam zaprojektować spersonalizowane leczenie.

Trzy poziomy manifestacji lęku

Kolejną zaletą testu psychologicznego lęku (ISRA) w porównaniu z innymi testami jest to, że pozwala on na osobną ocenę trzech składników lęku. Objawia się to zarówno na poziomie poznawczym (myśli), fizjologicznym (objawy fizyczne), jak i motorycznym (zachowania).

Zaniepokojona dziewczynaNajciekawsze i najistotniejsze jest to, że często te trzy poziomy nie są ze sobą powiązane. Dana osoba może cierpieć z powodu lęku fizjologicznego i kilku zachowań lękowych. ISRA zapewnia opcje reakcji specyficzne dla każdego z poziomów, dzięki czemu dana osoba może wskazać, jak często się u niej pojawiają:

  • Poziom poznawczy: „Mam negatywne myśli na swój temat, na przykład, że jestem niezdarny”.
  • Fizjologiczny: „pocą mi się ręce”, „czuję dyskomfort w żołądku”.
  • Motoryczny: „Jestem sparaliżowany”, „jąkam się”.

Test psychologiczny lęku (ISRA) – zalety

Jest to bardzo kompletny instrument, który poprzez system sytuacja-reakcja pozwala nam poznać reakcje osoby na określone sytuacje. Dostarcza nam ogólnej miary lęku, a także diagnozy różnicowej, aby określić, który z czterech czynników lękowych stanowi problem.

Ponadto pozwala wykryć, w jakim stopniu lęk objawia się na każdym z jego poziomów. Wszystko to daje nam obszerne informacje na temat osoby przed nami i jej problemu. Dzięki temu przy użyciu tych danych łatwiej jest dostosować techniki interwencji do konkretnego problemu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cano-Vindel, A. y Miguel-Tobal, J. J. (1999). Evaluación de la ansiedad desde un enfoque interactivo y multidimensional: el inventario de Situaciones y Respuestas de Ansiedad (ISRA). Psicología Contemporánea6(1), 14-21. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/230577057_Evaluacion_de_la_ansiedad_desde_un_enfoque_interactivo_y_multidimensional_El_Inventario_de_Situaciones_y_Respuestas_de_Ansiedad_ISRA_Evaluation_of_anxiety_from_an_interactive_and_multidimensional_focu
  • Cano-Vindel, A., Muñoz-Navarro, R., Moretti, L. S. y Medrano, L. A. (2020). Propiedades psicométricas del Inventario de Situaciones y Respuestas de Ansiedad Breve (ISRA-B). Ansiedad y Estrés26(2-3), 155-166. Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-ansiedad-estres-242-articulo-propiedades-psicometricas-del-inventario-situaciones-S1134793720300324
  • Martínez-Algeciras, K. A. y Rodríguez-Jiménez, O. R. (2013). Análisis exploratorio de la validez del inventario de situaciones y respuestas de ansiedad (ISRA) adaptado. Acta colombiana de psicología16(1), 57-66. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=79829185006
  • Miguel-Tobal, J. J. y Cano-Vindel, A. (2002). ISRA Inventario de situaciones y respuestas de ansiedad. TEA ediciones.

 

Scroll to Top