Tęsknota za osobą, która za Tobą nie tęskni

Tęsknota za osobą, która za Tobą nie tęskni
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Tęsknota za osobą, której z nami już nie ma, to coś całkowicie normalnego. Jednak jeśli utknęłaś w przeszłości, a Twoje wspomnienia stają się ciężarem, powinnaś poszukać pomocy.

Wiesz, że tęsknota za osobą, która nigdy nie zwraca na Ciebie uwagi, nie jest zdrowa. Zdajesz sobie sprawę z tego, że rozmyślanie nad tym, co chciałabyś, żeby się zdarzyło, i unikanie stanięcia twarzą w twarz z rzeczywistością to błąd.

Masz świadomość tego, że sama sobie zadajesz ból, ale nie jesteś w stanie przestać. Nie możesz uniknąć wszystkich rzeczy, które przypominają Ci o przeszłości i uniemożliwiają zrobienie kroku w przyszłość.

Nie ma leku, który byłby w stanie wyłączyć Twoje wspomnienia lub wymazać ból wywoływany przez tęsknotę za osobą, której już nie ma. Dlatego też jedyna opcja, jaka przed Tobą stoi, to poradzenie sobie z tym problemem w jak najzdrowszy sposób.

Koniec końców, takie cierpienie stanowi część życia każdego człowieka. Te doświadczenia kształtują to, kim jesteś, i uczą Cię wytrzymałości.

Smutny mężczyzna

Nie próbujemy Cię przekonać, że cierpienie zawsze stanowi nieodłączną część procesu uczenia się. Jednak nie ma sensu się poddawać i dawać przygnieść rozpaczy, gdy życie staje się ciężkie.

Jesteś dobrze przygotowana, by stawić czoła wyzwaniom, jakie życie rzuca Ci pod nogi, choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Kiedy złożysz roztrzaskane kawałki swojej duszy w jedną całość, zorientujesz się, że jesteś mocniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

“Wiele osób utkwiło na zawsze impasie i aż po kres swoich dni będą kurczowo trzymać się bezpowrotnej przeszłości, snu o raju utraconym – najgorszego i najbardziej bezlitosnego ze snów.”

-Hermann Hesse-

Tęsknota za osobą, która za Tobą nie tęskni: jak z tym zerwać?

Chociaż tęsknota za osobą, która nie zwraca na Ciebie uwagi, jest niezdrowa, to zdarza się niezwykle często. Myśli o tej osobie pojawiają się jako pierwsze w Twojej głowie po przebudzeniu, a wspomnienia o wspólnie spędzonych chwilach nie dają Ci zasnąć w nocy. W ciągu całego dnia przypomina Ci o niej każda piosenka, serial, restauracja, książka i głupi szczegół.

Życie w przeszłości nie jest zdrowe. Zrobienie kroku w przyszłość odgrywa kluczową rolę dla naszego dobrego samopoczucia. Jednak musisz zrozumieć, że to normalny i częsty problem. Zawsze pojawi się okres żałoby, podczas którego będziesz musiała poradzić sobie z dużym natłokiem uczuć, lęków oraz bólem emocjonalnym.

Nie powinnaś odczuwać poczucia winy z powodu tego, że przechodzisz przez ten całkowicie normalny proces tęsknienia za kimś. Jednak powinnaś nie dopuścić do tego, aby się przeciągał. Jeżeli do tego dojdzie, ten normalny proces żałoby staje się patologiczny.

Psychologowie nazywają go czasem “zamrożonym żalem”. W takim przypadku możesz przekonać samą siebie, że już o kimś nie myślisz, ake w rzeczywistości wcale nie zamknęłaś tego etapu życia. Ten stan wywołuje wyższy poziom stresu, ponieważ nadal doświadczasz intensywne skutki nieobecności danej osoby.

Dlaczego do tego dochodzi?

Należy wyjaśnić, że zamknięcie jakiegoś rozdziału życia i pójście do przodu wcale nie oznacza zapomnienia. Chodzi w nim raczej o naukę takiego życia ze wspomnieniami, które nie będzie sprawiało Ci bólu. Pamiętaj, że mózg ma problem z zapominaniem wspomnień związanych ze znaczącymi i intensywnymi emocjami.

Smutny mężczyzna patrzący przez okno - tęsknota za osobą, której nie ma

Winę za to ponosi połączenie neuroprzekaźników i hormonów takich jak oksytocyna, serotonina i dopamina, które odgrywają kluczową rolę w Twoich związkach z innymi ludźmi. Kiedy jesteś z osobą, którą kochasz, Twój organizm uwalnia do krwiobiegu ten niesamowity koktajl chemiczny, który wywołuje upajające uczucia.

Kiedy nie jesteś już z osobą, którą kochałaś, Twój mózg nadal potrzebuje swojej “dawki” substancji neurochemicznych, aby czuł się spokojny. Jeżeli jej nie dostanie, będziesz odczuwała brak równowagi i lęk.

Istnieje rozwiązanie

Przez całe swoje życie będziesz na różne sposoby tęskniła za wieloma osobami. Będziesz odczuwała nostalgiczną tęsknotę za dawnymi przyjaciółmi i współpracowaniami oraz ból, jeśli stracisz kogoś w tragiczny sposób. Tęsknota za osobami, które były dla Ciebie ważne, jest całkowicie normalna, zwłaszcza jeśli Wasz związek skończył się w skomplikowany sposób.

Znaczące związki międzyludzkie, zwłaszcza te natury romantycznej, często kończą się za obopólną zgodą. Czasami jedna osoba przestaje kochać drugą lub zakochuje się w kimś innym. Czasami nie jesteś zadowolona pewnym aspektem życia z drugą osobą. W takich sytuacjach jedna osoba zawsze dźwiga ciężar nieodwzajemnionej miłości.

Ale nie martw się; na szczęście istnieje rozwiązanie Twoich problemów. Chociaż nie jest to szybki i magiczny sposób, to jeśli się zaangażujesz, będziesz w stanie wyrwać się z przeszłości i ruszyć dalej ze swoim życiem. Przyjrzyjmy się niektórym skutecznym strategiom:

Zero kontaktu

Chociaż takie założenie bywa trudne, to odgrywa niezwykle istotną rolę. Kiedy za kimś tęsknisz, będziesz odczuwała chęć nawiązania kontaktu z tą osobą. Wiele osób myśli, że jeśli będą miały szansę na jeszcze jedną rozmowę, z pewnością sprawią, że ich ukochana osoba do nich wróci.

Jednak jeżeli naprawdę chcesz poradzić sobie z rozpadem związku, musisz unikać takich sytuacji. Powinnaś również usunąć swoich byłych z mediów społecznościowych oraz unikać czytania ich komentarzy oraz lajkowania ich postów.

Porzuć rozżalenie

Kiedy związek kończy się w nieszczęśliwy sposób, wiele osób wpada w spiralę gniewu i frustracji. Poszukiwanie wytłumaczenia prowadzi do obwinianie siebie za to, co zrobiłaś lub nie, jak również obwiniania partnera za to, że źle Cię traktował. Takie zachowanie sprawia, że czujesz się gorzej i utrudnia proces żałoby.

Nowe projekty, nowe cele

Tęsknota za dną osobą może sprawić, że utkwisz w przeszłości, nie będąc w stanie uciec od bólu i pragnienia. Nie jesteś w stanie zrobić kroku w przyszłość i niczego zmienić.

Kobieta patrząca na komórkę - tęsknota za osobą, której nie ma

Nie możesz dopuścić do tego, że staniesz w miejscu. Chociaż to normalne, że tęsknisz za osobą, którą straciłaś, nie pozwól, aby zaszło to zbyt daleko. Tęsknota powinna pozwolić Ci zamknąć za sobą ten rozdział w życiu i pójść dalej, zanim wspomnienia staną się ciężarem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • O’Hara, K. L., Grinberg, A. M., Tackman, A. M., Mehl, M. R., & Sbarra, D. A. (2020). Contact with an ex-partner is associated with psychological distress after marital separation. Clinical Psychological Science8(3), 450-463. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17439760601069234
  • Verhallen, A. M., Renken, R. J., Marsman, J.-B. C., & Ter Horst, G. J. (2021). Working memory alterations after a romantic relationship breakup. Frontiers in Behavioral Neuroscience15, 657264. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8062740/
  • Reina, D., P., & Ruiz, F., J. (2022). Acceptance and commitment therapy focused on repetitive negative thinking for complicated breakup grief: A randomized multiple-baseline evaluation. Revista de Psicoterapia33(122), 67-83. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8510676
  • Verhallen, A. M., Martínez, S., Renken, R. J., Marsman, J.-B. C., & Ter Horst, G. J. (2022). Depressive symptom trajectory following romantic relationship breakup and effects of rumination, neuroticism and cognitive control. Stress and Health: Journal of the International Society for the Investigation of Stress38(4), 653-665. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34921589/
  • Verhallen, A. M., Renken, R. J., Marsman, J.-B. C., & Ter Horst, G. J. (2019). Romantic relationship breakup: An experimental model to study effects of stress on depression (-like) symptoms. PloS One14(5), 0217320. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31150432/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.