Terapia z udziałem zwierząt i korzyści z niej płynące

Kobieta przytula psa - terapia z udziałem zwierząt

Psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i nie bez powodu! Bez względu na to, jaki masz dzień i jak ciężko pracujesz, one zawsze są obok. Ale oprócz tej wrodzonej lojalności, psy mogą również zapewnić inny rodzaj pomocy w otoczeniu terapeutycznym. Terapia z udziałem zwierząt to potężne narzędzie lecznicze.

Eksperci używają tego rodzaju terapii, aby pomóc ludziom z chorobą Alzheimera, niepełnosprawnością, depresją, a nawet autyzmem. Terapia z udziałem zwierząt ma wiele fizycznych, psychologicznych i społecznych korzyści. Zobaczmy, jakie one są!

Kto może skorzystać z terapii z udziałem zwierząt?

Zwykle to psy są wybranym zwierzęciem w terapii z udziałem zwierząt. Badania pokazują, że pomagają poprawić zdrowie a także dobre samopoczucie pacjentów.

Powinniśmy wyjaśnić, że terapia z udziałem zwierząt jest uzupełnieniem terapii klinicznej. Nie jest substytutem ani alternatywą dla konwencjonalnego leczenia. Podobnie, pracownicy służby zdrowia i edukacji muszą nadzorować każdy rodzaj terapii. Praca interdyscyplinarna jest kluczem do sukcesu terapii z udziałem zwierząt i zapewnienia dobrych wyników.

Terapeuci wykorzystują ten rodzaj terapii, aby leczyć ludzi z wieloma problemami. Mogą obejmować zaburzenia emocjonalne i behawioralne, takie jak ADHD, stres, lęk lub depresja. Uwzględnione są także uzależnienia oraz warunki psychiczne lub neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera. AAT może być również przydatna w leczeniu zaburzeń spektrum autyzmu, chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak AIDS, oraz w celu pomocy osobom starszym.

Dogoterapia

Dwa rodzaje psów terapeutycznych

Terapeuci szukają psów, które spełniają określone wymagania lub mają określone cechy. Chcą psów zwinnych i aktywnych, o posłusznych, cierpliwym i przyjaznym temperamencie. Po przejściu przez ten początkowy filtr, mogą rozpocząć trening, aby zostać psami terapeutycznymi.

Terapeuci rozróżniają dwa różne typy psów terapeutycznych, w zależności od celu terapii:

  • Psy asystujące: trenerzy przygotowują te psy, aby pomóc ludziom o szczególnych potrzebach. Na przykład psy przewodniki dla niewidomych lub głuchych lub psy wspierające dla osób niepełnosprawnych.
  • Psy terapeutyczne: te psy są bardziej jak asystenci terapeutów lub “współ-terapeutami”. Terapeuci używają ich, aby mieć lepsze i bardziej skuteczne interakcje z pacjentami. Ich praca może koncentrować się na starszych osobach, autystycznych dzieciach lub osobach z innymi rodzajami zaburzeń psychicznych.

Wiele psychologicznych i emocjonalnych korzyści terapii z udziałem zwierząt

Dla osób z urazami mózgu praca z psami terapeutycznymi może być bardzo motywująca. Interakcja ze zwierzętami służy jako zachęta i sposób na utrzymanie ich aktywności. Przyspiesza ich rehabilitację. Karmienie psów lub wykonywanie z nimi czynności jest świetną formą stymulacji umysłowej. Jednocześnie poprawia koncentrację ich uwagi.

Ponadto pomaga w samotności. Ludzie uważają psy za najlepszego przyjaciela człowieka, ponieważ akceptują nas i kochają bezwarunkowo. Takimi jakimi jesteśmy. Dlatego są one naturalnymi terapeutami. Są idealnym lekarstwem na lęki, depresję i stres.

Wielu pacjentów – nie tylko miłośników zwierząt – uważa ich towarzystwo za bardzo przyjemne. Zwykle ludzie woleliby odzyskać równowagę razem z innym żywym stworzeniem, a nie tylko z pozbawioną życia maszyną do ćwiczeń.

Ponadto więź między psami a ludźmi wykracza poza zwykłe uczucia. Wiele osób postrzega ją jako podobną do więzi, jaka tworzy się między matką a jej dzieckiem. W wyniku tych wszystkich korzyści psy terapeutyczne poprawiają ogólny nastrój pacjentów.

Korzyści fizyczne i społeczne

Terapia wspomagana przez zwierzęta zwiększa również aktywność fizyczną u pacjentów. Zabawa z nimi i robienie ćwiczeń rozciągających lub chodzących wzmocni ich mięśnie, kości i stawy. Pomaga także w ich układzie przedsionkowym (równowaga) i zwiększa czucie głębokie w mięśniach i ścięgnach.

Lista korzyści ma jeszcze wiele innych przykładów. Terapia z udziałem zwierząt może poprawić zdolności motoryczne i koordynację. To dlatego, że stymuluje wszystkie zmysły pacjenta, od wzroku do słuchu aż po dotyk. Czynności takie jak pieszczoty, karmienie lub szczotkowanie psa poprawiają kontrolę nad niektórymi ruchami, szczególnie w rękach i ramionach.

Z tych wszystkich powodów, oprócz pełnienia roli “pomostu” komunikacyjnego między terapeutą a pacjentem, psy terapie zachęcają do nauki poprzez zabawę. Zachęcają do kontaktów społecznych i rozwoju umiejętności społecznych. Poprawiają także takie elementy, jak empatia, szacunek, komunikacja, współpraca i praca zespołowa.

Dogoterapia - terapia z udziałem zwierząt

Duża zaleta: wszechstronność

Terapeuci mogą stosować AAT z psami w grupach lub indywidualnie. To naprawdę zależy od potrzeb każdego pacjenta i najlepszego sposobu podejścia do niepełnosprawności, zaburzenia lub stanu pacjenta.

Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych terapii, które można wykonać tylko w specjalistycznym ośrodku, terapię wspomaganą przez zwierzęta można przeprowadzić także w domu pacjenta. Osoby w każdym wieku mogą odnieść korzyści z tej spersonalizowanej opieki, od dzieci po osoby starsze.

Poza byciem ulubieńcem dzieci i dorosłych, psy mają moc uzdrawiania. Używanie ich jako uzupełnienie terapii jest korzystne pod każdym względem. To dlatego eksperci włączają zwierzęta w terapię w coraz częściej i uzyskują obiecujące wyniki.

Scroll to Top