Mity o żałobie: pułapki przy radzeniu sobie ze stratą

Mity o żałobie: pułapki przy radzeniu sobie ze stratą
Beatriz Caballero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Beatriz Caballero.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jest tyle rodzajów żałoby ile rodzajów straty, Każda osoba przechodzi przez to inaczej. Jednak istnieją pewne mity o żałobie, które należy wyjaśnić, szczególnie dlatego, że warunkują emocje towarzyszące przeżywaniu straty.

Wiele wierzeń, których się nauczyliśmy przez całe życie to mity o żałobie, które czynią nas wrażliwymi. Świadomość bólu spowodowanego utratą nas nie osłabia, pomaga nam zaakceptować tę ludzką i adaptacyjną odpowiedź jako coś naturalnego.

Mity o żałobie i ich powstawanie

Strata i wszystko, co z nią związane, jest częścią życia. Mimo to często nie rozumiemy żałoby związanej ze stratą. Dlatego konieczne jest zbadanie mitów na ten temat, które wciąż są obecne w zbiorowej nieświadomości:

 • Musisz być silny. Wyrzućmy myśl, że smutek jest uczuciem ludzi słabych, mniej odpornych. Aby nie przedstawiać wizerunku kogoś kruchego, zakładamy maskę, podczas gdy rozpadamy się w środku. Co więcej, robimy to tak dobrze, że uniemożliwia to empatię innych ludzi, co prowadzi do tego, że ludzie mniej chętnie nam pomogą.
 • Żałoba jest jak depresja. To prawda, że ​​obie mają pewne podobieństwa, takie jak płacz, głęboki smutek, apatia i dystans, ale pamiętaj, że żałoba jest zwykłą reakcją na znaczną stratę.
kobieta i żałoba
 • Żałoba zdarza się tylko wtedy, gdy umiera bliski. Smutek jest normalną reakcją po doświadczeniu jakiegokolwiek rodzaju utraty: związek, zwierzę domowe, zdrowie, przedmiot i inne są wszelkiego rodzaju stratami, które mogą motywować proces żałoby. Często wszystkie te żale są “wyciszane” jeszcze bardziej, mniej uznawane, bardziej paraliżujące.
 • Leki są niezbędne, aby złagodzić ból i lęk związany z żałobą. To nie jest choroba, którą trzeba wyleczyć, a emocje z nią związane są zupełnie normalne. W niektórych przypadkach można wskazać lek, ale zwykłe objawy są oznaką cierpliwości i współczucia.
 • Lepiej o tym nie mówić. Przyjaciele uważają, że najlepszym sposobem na pomoc jest unikanie tematu i rozpraszanie osoby. W rzeczywistości ludzie, którzy cierpią, zazwyczaj chcą i potrzebują mówić o swojej stracie.

Inne mity o żałobie

Oto kilka innych mitów lub rzeczy, które słyszymy podczas żałoby, których nie spotykamy tak często, ale wciąż istnieją:

 • Jeśli nie płaczesz, nie jesteś smutny z powodu straty. Płacz nie jest jedyną odpowiedzią naszego ciała, gdy coś tracimy, ani nie jest koniecznym przejawem smutku. Ludzie mogą odczuwać głęboki ból i pokazywać go na wiele innych sposobów.
 • Żałoba jest procesem liniowym. Wielu autorów zaproponowało w nim “wspólne etapy“, ale nadal jest czymś bardzo osobistym.
 • Żałoba i smutek to to samo. Żałoba dotyczy własnego doświadczenia i jest naszą osobistą odpowiedzią na stratę. Smutek jest zewnętrznym wyrazem żalu, społecznej reakcji, którą otwarcie dzielimy z innymi.
 • Kiedy śmierć jest “naturalna”, nie powoduje ona żałoby. Śmierć starszej osoby może być bardziej spodziewana; nie oznacza to jednak, że proces żałoby będzie mniej trudny.
 • Musisz iść dalej. Tak jak dostosowujemy się do procesu żałoby, znowu przejmiemy kontrolę nad naszym życiem, ale związek z tym, co straciliśmy, pozostanie zawsze w naszej pamięci i sercu.
 • Kto najbardziej płacze, ten najbardziej się smuci. Żałoba nie ogranicza się tylko do smutku i płaczu. Proces ten obejmuje także poczucie winy, wściekłość, strach, zawstydzenie itp. Pomiędzy innymi pozytywnymi zjawiskami mogą również pojawić się chwile radości i pokoju.
 • Czas leczy wszystko. Smutek jest reakcją adaptacyjną, która nigdy się nie kończy, z czasem uczymy się z nią żyć. Ale niektóre emocje mogą pojawić się w każdej chwili, pamiętając o naszej stracie.
Samotna kobieta na huśtawce

Inne kłamstwa, które sobie wmawiamy

 • Zwalczaj ogień ogniem. Zwroty takie jak “jest mnóstwo ryb w morzu” uczą nas, że aby przezwyciężyć stratę, musimy ją zastąpić, ale jest to wielki błąd. Wymiana nie zapewni nam ulgi, której szukamy.
 • Lepiej nie znać szczegółów incydentu ani nie widzieć ciała zmarłego. Poznanie szczegółów związanych ze śmiercią ukochanej osoby pomaga nam zaakceptować rzeczywistość straty i zmniejsza zamieszanie. Jednak prawdą jest, że w przypadkach “szokujących” musimy tłumaczyć werbalnie i bardzo ostrożnie innym, czego powinni się spodziewać.
 • Przekonanie, że zobaczenie zmarłej osoby oznacza że zwariowałeś lub poważną depresję. Na początku często widzi się lub czuje zmarłą osobę. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na te znaki i szukać profesjonalnej pomocy, jeśli jest to wygodne.
 • Im bardziej kochasz, tym trudniej będzie przejść żałobę. Nie ma reguł dla procesu żałoby, ponieważ jest to osobiste doświadczenie, które zależy od wielu czynników, nie tylko od miłości.
 • Osoba przechodząca przez żałobę musi szybko wrócić do swoich czynności. “Im bardziej zajęty, tym lepiej”. Dogodne jest, że dana osoba poświęca trochę czasu na refleksję. Szybki powrót do codziennych czynności może wpłynąć na smutek, uniemożliwiając mu to w zadowalający sposób.
 • Dzieci nie są w stanie zrozumieć śmierci. Lepiej zaprzeczać wszystkiemu i chronić je przed rzeczywistością. Dzieci szybko doganiają emocjonalne reakcje ludzi i myśl, że nie wiedzą, co się dzieje, to wielki błąd. Ważne jest, aby dzieci przechodziły przez proces żałoby w tym samym czasie, co wszyscy członkowie rodziny.

Znaczenie równowagi

Łamanie mitów o żałobie jest ważne, aby pomóc ludziom radzić sobie z tym naturalnym procesem. Ścieżka prowadząca do uleczenia bólu spowodowanego utratą oznacza poruszanie się w kierunku tego bólu. Pozwalanie sobie na odczuwanie tego, co czujemy i wyrażamy, jest prawdziwą esencją radzenia sobie w takiej sytuacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.