Pies, który kocha - gdy odchodzi, nie wszystko się kończy

Pies, który kocha - gdy odchodzi, nie wszystko się kończy

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2017

Kiedy pies, który Cię kocha odchodzi, nie zawsze oznacza to, że kończy się cały Twój świat. Wszystkie łączące Was wspomnienia z pewnością wydają się wręcz niezmazywalne. Wszystkie chwile, w których Twój pies był Ci doskonałym towarzyszem.

Tylko Twój przyjaciel pies tak entuzjastycznie witał Cię wracającego z pracy. Zawsze! Wspominasz wspólne wyjścia, wspólne wakacje, jego miejsce w samochodzie, to jak towarzyszył Ci pod kocem, gdy jesienną porą zagłębiałeś się w ciekawej lekturze.

W Twojej pamięci stale ożywają obrazy tych pierwszych wspólnie spędzanych chwil. Chwil tuż po tym, jak pies stał się częścią Waszej rodziny. Pierwsze wspólne spacery, Pierwsze wyjścia, czas uczenia się siebie nawzajem. Pierwsze pieszczoty, pierwsze wybryki.

Odchodzi pies – tracisz najlepszego przyjaciela

Kiedy już Twój pies Cię opuści, szczególnie na początek jest niezwykle trudny do niesienia. Całe otoczenie przypomina Ci o Twoim przyjacielu, którego nie ma już obok Ciebie. Ktoś podpowiada Ci żebyś postarał się o nowego towarzysza, ale na tym etapie nawet nie chcesz o tym myśleć.

Przeczytaj również podobny artykuł: Psy nie umierają, lecz zasypiają w naszych sercach

Żaden inny pies nie może przecież zająć miejsca tego, którego już nie ma. Żaden inny nie będzie taki sam. W Twoim sercu wciąż na nowo ożywa wspomnienie Twojego pupila. Tego, z którym dzieliłeś radość, smutek i etapy, w których być może nie odczuwałeś żadnych szczególnych uczuć. Zwykłą, szarą codzienność.

Nigdy nie przestajesz też myśleć, że w przypadku nowego towarzysza również kiedyś wszystko się skończy. Przyjdzie czas na ostatni wspólny dzień, na ostatni uśmiech, na ostatnią pieszczotę i ostatnie spojrzenie Twojego ukochanego przyjaciela.

Smutek nie jest dobrym towarzyszem

Skutek. Nic innego Ci nie towarzyszy. Rozpacz jest nie do opisania, rozdziera całe serce na dwoje. Myślisz, że nie uporasz się z tak negatywnymi uczuciami.

Przeczytaj również podobny artykuł: Twój kot: spędzaj z nim jak najwięcej czasu

Jednak po jakimś czasie nadchodzi dzień, w którym uświadamiasz sobie, że wspomnienia pozostają na zawsze, ale smutek zaczyna przemijać. Ból staje się znośniejszy. Wspomnienia wieczne.

Pozwolić, by smutek Cię zgniótł, a pustka znajdująca się w Twoim sercu i duszy przekroczy granice, wyłącznie może sprawić, że tunel, w którym się obecnie znajdujesz stanie się jeszcze ciemniejszy.

Ptaki wylatujące z oka

Kiedy Twój ukochany pies odchodzi, być może starasz się nadal spotkać go w innych okolicznościach, w innym momencie Twego życia. Do spotkania tego nie dochodzi jednak, Wasze drogi już nigdy się nie przetną.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pamiętać to co piękne – oczywistość czy prawdziwa sztuka?

Istnieje jednak miejsce, w którym do takiego spotkania dochodzi regularnie. Miejscem tym jest Twoje serce. Twój pies w Twoim sercu istnieje i istnieć będzie już zawsze. Jest niczym ślad pozostały po mocno odciśniętej pieczęci. Jest nieusuwalny, jest wyraźny, jest trwały.

Dzieje się tak dlatego, że pies jest najwierniejszym towarzyszem, jakiego możesz mieć. Zawsze jest przy Tobie. Nigdy się nie męczy. Zawsze wspiera. Kiedy jesteś smutny, to właśnie on będzie przy Tobie, będzie Cię rozumiał bez słów. Kiedy towarzyszy Ci radość, on w niej uczestniczy. Nigdy Cię nie pozostawi.

Człowiek – pies. Wzajemna relacja

Ty pozwalasz mu okazywać Ci czułość, ale on również nie może żyć bez Twojej. Każdy pies żywi uczucia i doskonale wyczuwa emocje. Pies to najlepszy specjalista w dziedzinie inteligencji emocjonalnej.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przeżycia, które powinieneś sobie zafundować

Pies doskonale wyraża najprostsze emocje, takie jak zaskoczenie, złość, obrzydzenie, smutek strach czy radość. Nie potrzebuje do tego słów. Jest doskonałym przykładem ekspresji stanowiących podstawę przekazów niewerbalnych.

Pies jest również doskonałym towarzyszem dla osób cierpiących samotność. Jest mistrzem z przedmiotu, jakim jest okazywanie odpowiedzialności. Jest doskonałym trenerem, który pomoże Ci zrozumieć Twoje własne emocje. Jest wymarzonym terapeutą. 

Pies z materiału

Przeczytaj również podobny artykuł: Prawdziwi przyjaciele, po czym ich poznasz?

Pies szybko staje się również pełnoprawnym członkiem rodziny. Staje się nieodłącznym elementem Twojego życia. Być może towarzyszył Ci od wczesnego dzieciństwa. Obserwował Twoje pierwsze kroki, przeżywał Twoje pierwsze rozczarowania, był przy Tobie, gdy szedłeś do pierwszej pracy.

Zawsze wspominaj wspaniałe chwile i słodką przeszłość. Bądź wdzięczny za każdą wspólnie spędzoną chwilę.

Być może wiele osób nie zrozumie, dlaczego tak bardzo przeżywasz utratę psa. W ich głowie ciągle będzie obecna reguła mówiąca, że to przecież nie człowiek. Ty jednak doskonale wiesz, że od tego, by był nawet lepszy niż niejeden człowiek dzielił go tylko fakt, że nie umiał mówić.

Przeczytaj również podobny artykuł: Samotność to też związek z pustym człowiekiem

Ty jednak nie potrzebowałeś języka mówionego, aby doskonale go rozumieć. Mieliście przecież tę magiczną nić porozumienia, która sprawiała, że słowa nie były Wam potrzebne. Czuł, myślał i działał lepiej, niż wielu ludzi, których znasz. Nie na darmo powiedzenie głosi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

Życie stale jednak płynie na przód. Musisz iść do przodu. Pamiętaj więc, że choć ból stopniowo zanika, wspomnienia już na zawsze pozostaną w Twoim sercu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.