Dobre samopoczucie starszych osób - od czego zależy?

Dobre samopoczucie starszych osób - od czego zależy?
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dlaczego dobre samopoczucie starszych osób to temat aktualny? Otóż w ostatnich kilku dekadach świat ma obsesję na punkcie zdrowia fizycznego. Naukowcy badają choroby i różne metody leczenia, aby je wyleczyć. Choć wciąż mamy wiele do odkrycia, postępy w nauce i medycynie oznaczają, że średnia długość życia znacznie wzrosła w ostatnim stuleciu.

Jednak pośród tych wszystkich postępów zapomnieliśmy o czymś niezwykle ważnym o dbaniu o dobre samopoczucie starszych osób. Biorąc pod uwagę, że żyjemy dłużej, czy nie byłoby dobrze, gdyby ten dodatkowy czas był czasem o dobrej jakości? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak maksymalnie zwiększyć zdrowie psychiczne na tym etapie życia.

“Starzenie się to jedyny sposób, w jaki udało nam się żyć dłużej”

-Charles Augustin Sainte-Beuve-

Dobre samopoczucie starszych osób – rola samodzielności

Jednym z podstawowych czynników dobrego samopoczucia osób starszych jest akceptacja samego siebie. Ale co to dokładnie oznacza? Akceptacja samego siebie to wiedza i akceptacja swoich pozytywnych jak i negatywnych aspektów. Ważne jest, aby mieć pozytywne nastawienie do samego siebie. Myślenie o sobie w pozytywnym świetle oznacza lepsze zdrowie psychiczne.

Starsi dorośli z niską samoakceptacją zwykle nie są z siebie zadowoleni. Chcą być inni niż tacy, jakimi są. Widzą także swoją przeszłość w negatywnym świetle i zastanawiają się nad tym, co by było gdyby. Jednakże starsi dorośli, którzy akceptują siebie za to, kim są, akceptują również swoją przeszłość.

Oko osoby starszej wiekiem

Samodzielność również odgrywa ważną rolę w zdrowiu i szczęściu starszych osób. Kiedy mówimy o samodzielności, mamy na myśli zdolność do działania zgodnie z własnymi wartościami. Z samodzielnością, seniorzy mogą opierać się presji społecznej i są mniej zależni w podejmowaniu decyzji.

“To nie młody człowiek ma być szczęśliwy, ale raczej staruszek, który przeżył dobre życie”.

Epikur

Patrzenie w przyszłość a dobre samopoczucie starszych osób

Twoje cele są tym, co nadaje życiu sens. Osiągając pewien wiek, szukamy tego, co nadaje sens naszemu życiu, czegoś co jest motywacją do dalszego rozwoju. Pomaga także w radzeniu sobie z obowiązkami życia i ciężkimi czasami, które możesz napotkać na swojej drodze.

Mówiąc o celu życiowym, istnieje inny czynnik, który wpływa na dobre samopoczucie starszych osób: rozwój osobisty. Obejmuje to otwartość na nowe doświadczenia i rozwój swoich pozytywnych cech. Innymi słowy, jest to zdolność do rozwoju i jego ciągłości. Robimy to, rzucając sobie wyzwanie i wyznaczając nowe cele.

To pragnienie wzrostu oznacza, że ​​myślisz o przyszłości. Ponadto motywuje Cię do pielęgnowania nowych postaw i umiejętności. Kolejną pozytywną konsekwencją tego pragnienia jest to, że utrzymuje on zdolności, które już posiadałeś, ale się pogorszyły. W rzeczywistości jest to motywacja do doskonalenia swoich umiejętności.

“Kiedy mówią mi, że jestem za stary, by coś zrobić, natychmiast tego próbuję”.

-Pablo Picasso-

Starszy mężczyzna robi zdjęcie

Relacje i poczucie, że kontrolujesz swoje życie

Na koniec, istnieje kilka innych ważnych czynników wpływających na dobre samopoczucie osób starszych, o których wspomnimy. Oba dotyczą środowiska danej osoby. Pierwszym jest posiadanie pozytywnych relacji z innymi, a drugim posiadanie kontroli nad swoim środowiskiem.

Posiadanie stabilnych, intymnych i satysfakcjonujących relacji ma kluczowe znaczenie dla dobrych kontaktów towarzyskich – i wszelkiego dobra, które to powoduje – w tej fazie życia. W rzeczywistości ludzie, którzy mają silny system wsparcia, są bardzo empatyczni. Pokazują również troskę o dobro innych. Mają skłonność do ufania ludziom, a ludzie postrzegają ich jako ciepłych i otwartych. Wszystko to ułatwia rozpoczęcie i utrzymanie silnych i długotrwałych relacji.

Dodatkowo, starsze osoby muszą utrzymywać pewien poziom kontroli nad swoim otoczeniem. Mieć kontrolę nad tym, jak wygląda ich życie. Ludzie, którzy czują, że mają pozytywny wpływ na swoje otoczenie, będą bardziej bezpieczni i szczęśliwi niż ci, którzy tego nie robią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.