Terapia przyspieszonego rozwiązania (ART) w leczeniu traumy

Czy gromadzisz bolesne wspomnienia i okazuje się, że blokują cię na wiele godzin, a nawet dni? Czy przeszedłeś przez jakieś naprawdę stresujące doświadczenia, których nie możesz przezwyciężyć? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że istnieje niezwykle skuteczna terapia tego problemu.

Okno do umysłu

Nieprzyjemne obrazy, wspomnienia i doznania, które nas niepokoją i trzymają w niewoli. Wszyscy ich kiedyś doświadczyliśmy. Sprawiają, że nasz poziom stresu wzrasta. Ponadto nasze myśli stają się groźne, gdy w umyśle odtwarzane są pewne bolesne sceny.

Jeśli chodzi o wytwarzanie tego rodzaju dysfunkcyjnych myśli, mózg staje się natarczywy, a nawet obsesyjny. Może nawet stać się źródłem wielu zaburzeń psychicznych. Na przykład osoba cierpiąca na zespół stresu pourazowego wie o tym aż za dobrze. Osoby cierpiące na depresję, fobie, a nawet złamane serce również doświadczają tego rodzaju myśli.

Byłoby cudownie mieć mechanizm, który reguluje intensywność tej wewnętrznej negatywności i zastępuje ją bardziej odpornym podejściem. Jednak choć nie wszyscy z nas mają zdolność radzenia sobie z cierpieniem emocjonalnym, to na szczęście dysponujemy narzędziami oferowanymi przez terapię psychologiczną.

Wśród wielu różnych podejść terapeutycznych, pewna niedawno opracowana terapia wyróżnia się w omawianym kontekście.

Obecnie najbardziej pożądane są podejścia terapeutyczne, które stosują krótką i strategiczną metodologię.

Kobieta. Terapia przyspieszonego rozwiązania
W terapii przyspieszonego rozwiązania pacjent decyduje, czy podzielić się swoimi traumatycznymi wspomnieniami.

Terapia przyspieszonego rozwiązania

Terapia przyspieszonego rozwiązania (ART) to rodzaj krótkiej psychoterapii, która integruje modele psychologiczne z największą liczbą dowodów na sukces w leczeniu bólu emocjonalnego. Dr Laney Rosenzweig, terapeuta małżeński i rodzinny, opracował ją w 2008 roku. Obecnie jest ona jednym z najciekawszych zasobów, jakimi dysponujemy.

Badania przeprowadzone przez Fort Belvoir Hospital w Wirginii (USA) dowodzą, że jest to technika o dużym potencjale, która przeformułowanie wydarzeń i niepokojące metafory wykorzystuje jako klucze. Co więcej, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) potwierdza jej skuteczność.

Terapia przyspieszonego rozwiązania oferuje szereg zasobów i narzędzi. Aplikuje się ją podczas pięciu sesji trwających od 60 do 70 minut.

Metody terapeutyczne

Ostatnio coraz powszechniejsze staje się znajdowanie terapii, które integrują zasoby z innych modalności, które same w sobie są skuteczne i uznane. Celem jest posiadanie szerokiej gamy skutecznych narzędzi zdolnych odpowiedzieć na potrzeby każdego pacjenta. Terapia przyspieszonego rozwiązania obejmuje techniki z szerokiego spektrum dobrze znanych terapii. Oto niektóre z nich:

  • Terapia Gestalt
  • Terapia ekspozycyjna
  • Techniki obrazowania z przewodnikiem
  • Krótka terapia psychodynamiczna
  • Terapia poznawczo-behawioralna
  • EMDR lub odczulanie na podstawie ruchu gałek ocznych i ponowne przetwarzanie

Głównym celem profesjonalistów stosujących to podejście jest zmiana sposobu, w jaki pacjent przetwarza stresujące i bolesne obrazy przechowywane w mózgu. Ta psychologiczna podróż między pacjentem a specjalistą obejmuje pięć lub sześć sesji. Każda sesja trwa nieco ponad godzinę.

Cele terapii przyspieszonego rozwiązania

Korzyści z terapii przyspieszonego rozwiązania są ogromne. Chociaż jest zwykle kojarzona z leczeniem zespołu stresu pourazowego, obecnie jest stosowana również w innych obszarach. Na przykład:

  • Do leczenia fobii i ataków paniki
  • W poprowadzeniu pacjenta, aby mógł radzić sobie z bólem w zdrowszy sposób
  • Aby zmniejszyć intensywność myśli w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych
  • Zajęcie się zachowaniami uzależniającymi i uwolnienie od nich cierpiącego
  • Pozwala zaproponować strategie radzenia sobie z cierpieniem w relacjach międzyludzkich
  • Aby przeformułować zniekształcone idee i bolesne obrazy związane z traumą, lękiem i depresją

Założeniem terapii przyspieszonego rozwiązania jest zmiana sposobu, w jaki pacjent przetwarza negatywne obrazy związane z traumatycznym wydarzeniem, przeszłością lub skomplikowanym doświadczeniem, przez które przechodzi.

Techniki terapii przyspieszonego rozwiązania

Laney Rosenzweig, lekarz, który opracował tę terapię, odkrył ogromną skuteczność EMDR, czyli techniki szybkich ruchów gałek ocznych w leczeniu urazów. Biorąc pod uwagę potencjał tego narzędzia, chciała je zmodyfikować i zintegrować z innymi technikami, aby zwiększyć jej zalety i odpowiedzieć na potrzeby pacjentów o specjalnych potrzebach i specyficznych cechach klinicznych.

Z czasem położyła podwaliny pod model, który teraz promuje również w swojej najnowszej książce: Too Good to Be True?: Accelerated Resolution Therapy (2022). Techniki stosowane w tej terapii to:

Modele zarządzania i modele interaktywne

Terapeuta pełni rolę reżysera. Sesje są wysoce ustrukturyzowane, dzięki czemu pacjent może współpracować i osiągać cele.

  • Techniki terapii poznawczo-behawioralnej są stosowane w celu wystawienia pacjenta na te stresujące lub bolesne sytuacje.
  • Terapeuta zmniejsza ten ładunek emocjonalny, instruując pacjenta, aby przetworzył zdarzenia w poprawny sposób.
  • Terapeuta zachęca pacjenta do zastanowienia się nad rozwiązaniami jego problemów.

Ponowne przetwarzanie pamięci emocjonalnej

Jedną z głównych strategii tego modelu jest technika przepisywania obrazu. Polega na zmianie przez pacjenta sposobu, w jaki widzi, rozumie i doświadcza to, co go niepokoi, poprzez kierowaną wizualizację i wyobraźnię. Dzięki temu procesowi zmniejsza on swój niepokój i lęk. Ponadto kształtuje zdrowsze myśli i mniej bolesne wspomnienia.

Struktura oparta na czterech komponentach

Możemy wątpić w skuteczność terapii, która trwa tylko pięć lub sześć sesji. Jest to jednak wysoce ustrukturyzowany model, który uwzględnia potrzeby każdego pacjenta indywidualnie. Ponadto praca specjalisty jest kluczem do efektywnego zaprojektowania każdego kroku i narzędzia. Oto elementy sesji terapeutycznych.

  • Ułatwienie. Podczas każdej sesji terapeuta oferuje pacjentowi narzędzia i techniki stale utrzymujące go aktywnym.
  • Nauka. Terapeuta musi upewnić się, że pacjent zaakceptuje pewną wiedzę, którą zastosuje w swoim życiu, gdy tylko pojawią się lęki, niepokój lub problemy.
  • Zmiana. Bez zmian nie ma postępu. Pacjent powinien więc dokonywać zmian podczas każdej sesji.
  • Zamknięcie. Terapia kończy się podsumowaniem tego, czego pacjent się nauczył i akceptacją tego wzmacniającego leczenia.
Pacjent i psycholog w terapii przyspieszonego rozwiązania
Terapia przyspieszonego rozwiązania to nowy model, który staje się coraz bardziej akceptowany.

Wniosek

Jest to stosunkowo nowy rodzaj terapii, który jest obiecujący i wzbudził duże zainteresowanie. Jest atrakcyjna, ponieważ trwa krótko i integruje niezwykle specyficzne zasoby. Musimy jednak pamiętać, że aby terapia była pomocna, terapeuci muszą być dobrze wyszkoleni.

Jest to podejście terapeutyczne, które obiecuje zmianę w ciągu kilku sesji. Aby jednak jej osiągnięcie było możliwe, terapeuta musi zaplanować każdą sesję precyzyjnie i strategicznie, na podstawie wcześniejszej oceny.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, terapia ta jest niezwykle przydatna w leczeniu urazów. Co ciekawe, obecnie profesjonaliści stosują ją również w leczeniu bezsenności. Czekamy na postępy w tym zakresie w postaci opublikowanych badań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hernandez, D. F., Waits, W., Calvio, L., & Byrne, M. (2016). Practice comparisons between accelerated resolution therapy, eye movement desensitization and reprocessing and cognitive processing therapy with case examples. Nurse Education Today47, 74–80.
  • Hoge, C. W., Walter Reed Army Institute of Research, Walter Reed National Military Medical Center, & Office of the Army Surgeon General. (2015). Accelerated resolution therapy (ART): Clinical considerations, cautions and informed consent for military mental health clinicians.
  • Howe, E., Rosenzweig, L., & Shuman, A. (2018). Ethical reflections on offering patients accelerated resolution therapy (ART). Innovations in Clinical Neuroscience15(7–8), 32–35.
  • Perky, C. W. (1910). An Experimental Study of Imagination. The American Journal of Psychology21(3), 422–452. https://doi.org/10.2307/1413350
  • Waits, W., Marumoto, M., & Weaver, J. (2017). Accelerated resolution therapy (ART): A review and research to date. Current Psychiatry Report19(3), 7–18.
Scroll to Top