Rodzaje bezsenności: przyczyny i leczenie

Rodzaje bezsenności: przyczyny i leczenie
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy mamy problemy ze snem, myślimy, że cierpimy na bezsenność. Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje bezsenności? Właściwie każdy z nich wymaga innego leczenia. W tym artykule skupimy się na różnych rodzajach bezsenności i ich leczeniu.

Bezsenność jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie chodzą do podstawowej opieki zdrowotnej, a także jest ona objawem prawie wszystkich zaburzeń psychicznych.

Podobnie jak w przypadku innych powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym (takich jak niepokój i depresja), wiele osób używa terminu bezsenność nieprawidłowo. Na przykład, problemy z zasypianiem przez jeden lub dwa dni nie mogą być uznane za bezsenność. Bycie zestresowanym i problemy z wysypaniem się to także nie jest bezsenność. W tym drugim przypadku bezsenność jest tylko objawem epizodu stresowego.

kobieta w łóżku - rodzaje bezsenności

Rodzaje bezsenności

Bezsenność jest formalnie określana jako bezsenność pierwotna, zaburzenie snu z następującymi objawami:

  • Trudności z zasypianiem przez co najmniej cztery tygodnie.
  • Problemy ze snem, które pojawiają się podczas próby zasypiania, podczas snu lub na końcowym etapie snu.
  • Ponadto, jest to poczucie, jakbyś nie spał dobrze w nocy.
  • Nie ma widocznej przyczyny (urazowe uszkodzenie mózgu, demencja lub udar), która może wyjaśnić zaburzenie snu (takie jak spożycie narkotyków, leki na określone zaburzenia, choroba etc.).
  • Nie ma oznak zaburzeń psychicznych, takich jak lęk lub depresja.

Istnieją trzy rodzaje bezsenności:

  • Bezsenność na początku snu, czyli trudności z zasypianiem na początku nocy.
  • Bezsenność związana z utrzymaniem snu lub przerywany sen.
  • Późna bezsenność lub bezsenność spowodowana wczesnym budzeniem się.

Dlatego, aby prawidłowo rozpoznać bezsenność, musisz spełnić kryteria wymienione powyżej. Jeśli masz jakikolwiek inny problem, który może powodować bezsenność, samo leczenie bezsenności nie rozwiąże problemu. Musisz upewnić się, że zajmujesz się głównym zaburzeniem, aby zmniejszyć problemy ze snem. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są rodzaje bezsenności.

Bezsenność na początku snu – rodzaje bezsenności

Jest to najczęstszy rodzaj bezsenności. To niezdolność do zasypiania, gdy kładziesz się spać. Jeśli spędzasz dzień będąc zestresowanym i zmartwionym, umysł będzie miał trudności z odłączeniem się i przejściem w tryb uśpienia.

W większości przypadków bezsenność na początku snu jest odpowiedzią organizmu na dyskomfort psychiczny, który jest prawdziwą przyczyną problemów z zasypianiem. Jednak te problemy mogą także wystąpić wtedy, gdy zmienisz harmonogram spania.

„Zakończ każdy dzień zanim rozpoczniesz następny i wstaw między nimi solidną ścianę snu.”

-Ralph Waldo Emerson-

mężczyzna cierpiący na bezsenność

Leczenie bezsenności na początku snu

Zalecane leczenie bezsenności na początku snu ma różne fazy. Po pierwsze, musisz zacząć od higieny snu. Kiedy większość ludzi cierpi na bezsenność, przyjmują niezdrowe nawyki, które pogarszają zaburzenia snu. Dlatego, jako pierwszy środek, osoba musi przestrzegać pewnych wytycznych, aby ustalić właściwe nawyki i przerwać zwykłe skojarzenie: pójście do łóżka → nie spanie → niepokój z powodu tego, że nie mogą zasnąć.

Po drugie, jeśli wytyczne dotyczące higieny snu nie pomogą, osoba, która cierpi na bezsenność musi skorzystać z innych technik. Wymienione techniki mają na celu przełamanie związku między snem a problemami z zasypianiem, a także niepokoju, który powoduje.

Dla każdego przypadku psychologowie projektują określone techniki i wyznaczają określone cele, aby osoba mogła dokonywać zmian. Jednak wszystkie podejścia terapeutyczne mają na celu leczenie bezsenności na początku snu jako podstawowego zaburzenia. Zatem te zabiegi są stosowane tylko wtedy, gdy wykluczone są inne zaburzenia snu lub zaburzenia psychiczne, takie jak niepokój, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub choroba afektywna dwubiegunowa.

Z drugiej strony, jeśli pacjent nadal nie może spać po skorzystaniu z technik psychologicznych, następnym krokiem jest leczenie. Najlepszą opcją leczenia bezsenności z zasypianiem jest stosowanie środków wspomagających sen, takich jak niebenzodiazepiny. Są to leki psychoaktywne, które działają bardzo szybko i w krótkim czasie bez żadnych efektów przeciwlękowych lub innych.

W każdym przypadku, leczenie takimi lekami musi być nadzorowane przez lekarza. On zdecyduje, który lek jest najlepszy dla każdej osoby i jak długo pacjent musi go przyjmować.

Przerywany sen lub bezsenność związana z utrzymaniem snu

Bezsenność związana z utrzymaniem snu to trudność z spaniem w ciągu nocy. Innymi słowy, osoba cierpiąca na tego typu bezsenność jest w stanie zasnąć, ale często budzi się w środku nocy i nie może zasnąć ponownie. To sprawia, że czuje się niewypoczęta.

Aby zdiagnozować bezsenność związaną z podtrzymywaniem snu, specjalista musi wykluczyć czynniki organiczne i fizjologiczne, które mogą ją powodować. Na przykład zmiany hormonalne, które mogą sprawić, że dana osoba nagle się budzi.

Budzenie się w środku nocy jest bardzo częste, gdy tarczyca nie działa prawidłowo lub w przypadku kobiet, gdy występują zmiany w cyklu hormonalnym.

kobieta w łóżku

Leczenie bezsenności związanej z utrzymaniem snu

Jeśli jakiekolwiek inne problemy zdrowotne powodują bezsenność związaną z utrzymaniem snu, należy się nimi zająć w pierwszej kolejności. Po ich opanowaniu lub wykluczeniu, leczenie tego typu bezsenności jest zasadniczo takie samo jak w przypadku bezsenności na początku snu.

W tym przypadku zalecanym lekiem jest rodzaj benzodiazepin, który działa przez całą noc i pozwala pacjentowi spać bez przerw. Ponadto nie ma skutecznego leczenia psychologicznego w celu zmniejszenia przerywanego snu. Rola psychologa ma jednak fundamentalne znaczenie.

Większość osób z przerywanym snem ma również problemy psychologiczne, takie jak poważne zaburzenie depresyjne. Dlatego krótkoterminowym priorytetem jest to, aby pacjent mógł spać prawidłowo, a następnie, poprzez terapię, celem jest zajęcie się aspektami psychologicznymi, które powodują ich bezsenność.

Rodzaje bezsenności – późna bezsenność lub bezsenność spowodowana wczesnym budzeniem się

Ludzie z tego typu bezsennością mogą zasnąć i nie budzą się w środku nocy, ale nie mogą spać dłużej niż kilka godzin. Na przykład alarm uruchamia się o 7:00 rano, ale taka osoba budzi się o 5:00 i już nie może zasnąć. To sprawia, że ​​czuje się zmęczona, niespokojna lub śpiąca przez cały dzień.

Bezsenność spowodowana wczesnym budzeniem się może być spowodowana depresją i stresem związanym z pracą. Depresja może powodować zmiany w cyklach snu, które powodują, że osoba budzi się zanim powinna i ma problemy z zaśnięciem. Ponadto, taka osoba może cierpieć z tego powodu gdy zwiększa się obciążenie pracą.

kobieta wstająca wcześnie rano

Leczenie późnej bezsenności

Leczenie polega na połączeniu leków, które zapobiegają wczesnemu budzeniu się i leczeniu psychologicznemu w celu opanowania emocji.

Podejście psychologiczne jest podobne do innych rodzajów bezsenności, ale w tym przypadku konieczne jest zajęcie się stresem i emocjami.

Chociaż może się to wydawać dziwne, jeśli obudzisz się wcześniej niż powinieneś i nie możesz wrócić do snu, powinieneś wstać z łóżka. Pomoże Ci to poczuć się bardziej zmęczonym i dlatego jest to bardzo skuteczną techniką, która pomoże Ci zasnąć. Dodatkowo, przełamiesz połączenie między byciem w łóżku a niepokojem spowodowanym tym, że nie możesz spać.

Chociaż leczenie bezsenności na początku snu ma głównie charakter psychologiczny, połączenie leków i terapii jest lepszym rozwiązaniem zarówno w przypadku bezsenności związanej z utrzymaniem snu, jak i późnej bezsenności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.