Terapia Gestalt – rozwiązanie dla pogrążonych w depresji

Morze i pustynia - terapia Gestalt

Terapia Gestalt stanowi bardzo interesującą formę pomocy dla ludzi pogrążonych w depresji. Pozwala między innymi sprawnie dostosować się do realiów życia w sposób bardziej kreatywny.

Terapia Gestalt pomaga również odblokować emocje, aby lepiej można było poczuć samego siebie. 

Mówiąc terapia Gestalt odnosimy się do nowego nurtu, który wciąż jeszcze nie zadomowił się jako ogólnie stosowana terapia z przeznaczeniem dla osób dotkniętych depresją. Jej skuteczność jednak jest ewidentna. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Podstawowym jej założeniem jest na przykład to, że człowiek zawsze znajduje się w ciągu odbywających się w nim przemian. 

Wiem kim jesteś, dzięki czemu możesz widzieć, kim jesteś i jaki jesteś. Odłóż na chwilę to, co musisz zrobić i odkryj to, co rzeczywiście robisz.

-Fritz Perls-

I właśnie w tym nieustannym ciągu przemian, które zachodzą w każdym z nas dochodzi czasem do konfliktów, rozstrojeń i napięć. W tej stałej interakcji, do jakiej w nas dochodzi, często znajdują się pewne elementy, które nie pasują do całości i niszczą naszą wewnętrzną równowagę, a co za tym idzie równowagę tego, co nas otacza.

Depresja bez wątpienia stanowi poważny problem. Co więcej, terapia Gestalt zakłada, że zaburzenia depresyjne pojawiają się, gdy dochodzi w nas do zblokowania, kiedy nasza rzeczywistość nie jest harmonijna. Co za tym idzie, tracimy również połączenie z samym sobą i nie potrafimy już dostrzegać naszych potrzeb.

To zupełnie jasne, że każda forma terapii ma swoje założenia, które pozwalają zmierzyć się z chorobą pod takim czy innym kątem. Jeśli chodzi o sposób, jaki oferuje terapia Gestalt, doskonale sprawdza się w wyżej opisanym kontekście oraz wspomaga proces autorealizacji. Zobaczmy więc na czym konkretnie się ona opiera.

Dwie osoby - emocje

1. Terapia Gestalt – techniki ekspresyjne

Celem stosowania technik ekspresyjnych jest przede wszystkim wydobycie na światło dzienne naszych ukrytych napięć i skanalizowanie energii, która powoduje w nas wewnętrzny konflikt. Krok po kroku pozwala nam głośno określić prawdziwą przyczynę naszych problemów.

  • Nie powinniśmy zapominać, że depresja stanowi w człowieku przeżycie, które powoduje jego stopniowe odosobnianie się, zamykanie na świat zewnętrzny. Osoba dotknięta tą chorobą ostatecznie tak bardzo skupia się na sobie, że kumuluje wyłącznie negatywną energię. To z kolei jeszcze bardziej pogłębia problem.

Konieczne jest uzewnętrznianie tego, co dana osoba przeżywa i czuje wewnątrz. Trzeba też na nowo połączyć się ze swoimi emocjami i pozwolić im płynąć, ujrzeć światło dzienne.

2. Techniki tłumiące

Terapia Gestalt zakłada również, że aby odpowiednio potraktować depresję, należy sprawić, by pacjent skupił się na “blokowaniu”. Co przez to rozumiemy? Jak sama nazwa wskazuje zmierzamy do tego, by wyeliminować czynnik, który prowadzi do utraty równowagi. 

  • Pacjent musi kontrolować i zarządzać wszystkimi myślami, które oddalają go od tego kim rzeczywiście jest, które nie pozwalają mu się skupić na tym, co tu i teraz.
  • Zamiast pogrążać się w potoku zmartwień, który nie może nas zaprowadzić do niczego dobrego, powinniśmy pozwolić sobie na to, by żyć chwilą, przeżywać każdy moment życia w sposób otwarty.
  • Powinniśmy też wyeliminować z naszego słownika zwroty takie jak: “powinienem…”, “być może…”, czy “możliwe, że…” Wszystkie one oddalają nas od rzeczywistości, od tego, co tu i teraz.

Drzewo w kształcie głowy

3. Techniki integracyjne

Teoria Gestalt zakłada, że doświadczona depresja prowadzi do sytuacji, w której zaburzona została wewnętrzna jedność i spójność chorej osoby. Czujemy się wtedy odłączeni od naszego ciała, wnętrza, od naszych potrzeb. To sprawia, że nie do końca wiemy kim w rzeczywistości jesteśmy. Terapia ma na celu ponowne uzyskanie spójności we wszystkich tych dziedzinach i odzyskanie równowagi.

Techniki, które się w tym celu używa są zróżnicowane.

  • Wewnętrzne odnalezienie się. Czas na wzbogacenie umiejętnego i efektywnego dialogu. Koniecznie trzeba zdać sobie sprawę z pewnych elementów życia i towarzyszących im okoliczności. Na przykład jeśli myślisz, że nic nie znaczysz i do niczego się nie nadajesz, co Cię skłania do takiego myślenia?
  • Uznanie projekcji. Jeśli myślisz, że wszyscy współpracownicy Cię nienawidzą, postaw się na chwilę w ich sytuacji i zastanów się za co konkretnie mieliby Cię nienawidzić?

Podkreślić należy, że proces terapeutyczny przyniesie pożądane rezultaty, jeśli u pacjenta dojdzie do oświecenia, czyli gdy uświadomi sobie, że ma wewnętrzny problem, z którym można zrobić porządek. 

4. Kreatywne dopasowanie

W technice tej nie tylko chodzi o to, by uwolnić się od zblokowania lub rozwiązać problemy teraźniejszości, które czasem uniemożliwiają nam połączenie się z naszym wnętrzem. Ostatecznie celem terapeuty staje się sprawienie, że dzięki terapii na nowo staniemy się osobami wolnymi, a także bardziej kreatywnymi w rozwiązywaniu osobistych problemów.

Z tego względu samo zaleczenie depresji nie jest wystarczające. Trzeba się nauczyć tego procesu za pomocą pewnego dopasowania kreatywnego. Przy pomocy kreatywności należy wydobyć coś zupełnie nowego, impuls, który pozwoli danej osobie stworzyć nową teraźniejszość, ciekawszą, doskonalszą i szczęśliwszą od tej, która doprowadziła ją do stanu depresyjnego.

Kreatywność kolorów

Tak jak wspomniał Fritz Perls, dopasowanie kreatywne stanowi impuls przemiany. To on pozwala ruszyć naprzód, doznać odnowienia, poczuć nową siłę, a także na nowo zacząć rozwijać w sobie zdolności.

Nie możemy zapomnieć, że na tej drodze do odnowienia swojej wewnętrznej integralności musimy pozwolić sobie na kreatywność i wyzwolenie naszych zdolności. Dzięki temu będziemy zdolni do tego, aby na nowo przemierzać życie.

Scroll to Top