Wewnętrzna moc: najlepsza metoda na trudne czasy

Wewnętrzna moc: najlepsza metoda na trudne czasy
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek czułaś się mała? Tak jakbyś nie była w stanie pokonać przeszkody leżącej na twojej drodze? Zaczynasz wówczas myśleć, że jesteś do niczego. Bezwartościowa. Wydaje się, że po prostu nic się nie uda, a ty nic nie możesz na to poradzić. Musisz zrozumieć i poznać czym jest twoja wewnętrzna moc . Kiedy ją określisz, wiele rzeczy w twoim życiu stanie się łatwiejszych.

Wewnętrzna moc to coś, co ma każdy z nas. Czasami tylko trzeba ją obudzić.

Czym bowiem kończy się takie negatywne myślenie? Nie podejmujesz wysiłku, aby wydostać się z tragicznej sytuacji. Sądzisz, że nie ma sensu.

Właśnie tak wpadamy w błędne koło, z którego ciężko jest się wydostać, a to czyni wszystko jeszcze trudniejszym. Czy możemy coś na to poradzić? Oczywiście! Musisz zmienić sposób swojego myślenia. Czytaj dalej i odkryj korzyści jakie rodzi twoja wewnętrzna moc.

“Pytanie nie brzmi kto mi pozwoli?, ale kto mnie powstrzyma?

-Ayn Rand-

Czym jest wewnętrzna moc?

Kiedy popadniemy w spiralę wyuczonej bezradności nasza sytuacja będzie jedynie coraz bardziej się pogarszać. Będzie nam się wydawać, że nie mamy sił na zmianę, co dodatkowo zacznie podburzać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pokonanie życiowych przeszkód może być bardzo trudne, to prawda. Trudne, ale nie niemożliwe.

Jeśli ktoś kiedyś powiedział ci, że życie to spacer po plaży tylko dlatego że mamy dobre zamiary, to okłamał cię. Mały diabełek siedzący na naszym ramieniu, który podszeptuje, że nic ci się nie uda, również nie ma racji.

Szczęście tak naprawdę jest produktem równowagi. Rzadko kiedy udaje się ją odnaleźć, jeśli nie wykorzystamy drzemiącej głęboko w nas siły. Liczy się siła woli, ale również indywidualna zdolność i inteligencja.

“Najprostszy sposób, w jaki ludzie pozbywają się swojej mocy, to myśląc że takowej nie posiadają.”

-Alice Walker-

O czym mówimy? Tego rodzaju rzeczy same się nie zmieniają. Bardzo ważne jest, abyśmy postrzegali siebie jako wartościowych ludzi.

W ten sposób możemy zmienić orientację własnej siły i odzyskać równowagę. I tylko tyle, nie możemy jednak zapomnieć że wiele rzeczy przekracza możliwości naszej woli. Musimy o tym pamiętać, gdyż starając się kontrolować wszystko łatwo możemy stracić całą energię.

Wewnętrzna moc oznacza w szczególności postrzeganie siebie jako zdolnych do podejmowania decyzji i radzenia sobie z różnymi nadarzającymi się sytuacjami.

W trakcie tego procesu musisz dostrzec, że dyskomfort nie pochodzi jedynie od tego co na zewnątrz. Jest to również wewnętrzny proces, który możesz kontrolować i którym możesz zarządzać.

Wolny podskok osobiste możliwości

W jaki sposób możemy pielęgnować wewnętrzną moc?

Aby zdołać postrzec siebie w ten sposób musimy posiadać zdrową samoocenę. Posiadając pozytywny obraz siebie będziemy zdolni darzyć się większym zaufaniem i wierzyć we własne możliwości. Swoją moc wykorzystamy do zmiany wszystkiego, co nam się nie podoba.

Jednocześnie nasza samoocena musi pozostawać w zgodzie z rzeczywistością. Oddajemy sobie lwią przysługę stawiając wobec siebie zbyt wygórowane wymagania. W ten sposób możemy się wykończyć.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest abyśmy znali samych siebie i byli świadomi swoich mocnych i słabych stron. Aby znaleźć się w tej pozycji i dyspozycji, musimy poddać się testowi.

“Zawsze brałam się za coś, do czego nie byłam w pełni gotowa. Myślę, że to w ten sposób rośniemy. Kiedy mówisz sobie ‘Wow, nie jestem do końca pewny, czy dam sobie z tym radę’, ale nadal brniesz do celu, to wówczas następuje przełom.”

Marissa Mayer

Jeśli nie podejmujemy ryzyka ciężko będzie nam iść naprzód. Stawiając czoła rzeczywistości dostrzeżemy, że nasze problemy rzadko kiedy są takie jak nam się zdawało. Jednocześnie zrozumiemy, że mamy narzędzia które pomogą nam pokonać przeszkody. Kiedy podejmiemy próbę, ale nie powiedzie się ona, zauważymy co zrobiliśmy nie tak, aby następnym razem uzyskać lepszy rezultat.

Jak wygląda wewnętrzna moc?

Na koniec przyjrzyjmy się cechom, które charakteryzują silną osobę. Taka osoba:

 • Zasięga informacji i stara się uczyć na interesujące ją tematy.
 • Stara się szkolić i zyskiwać nowe umiejętności.
 • Jest odpowiedzialna.
 • Zna i akceptuje siebie.
 • Ma zdrową samoocenę i pewność siebie.
 • Jest świadoma tego jak ważne jest dbanie o siebie.
 • Zna status swoich relacji międzyludzkich i potrafi zadbać o tych, którzy są tego warci. Nigdy nie narzuca swojej woli i poszukuje zrównoważonych relacji bez toksycznej emocjonalnej zależności.
 • Zdaje sobie sprawę z istoty wyznaczania granic w swoich relacjach międzyludzkich.
 • Potrafi planować sobie czas, wyznaczać cele, potrzeby i priorytety.
 • Potrafi podejmować decyzje.
 • Stara się rozwiązywać konflikty na sposób dogodny dla wszystkich stron.
 • Komunikuje się korzystając ze swoich umiejętności społecznych i ćwiczy własną asertywność. Obok własnych, zawsze pamięta też o prawach innych ludzi.
Radosna wesoła wolna kobieta

Dzięki wewnętrznej mocy będziemy zdolni do życia w zgodzie z samym sobą i innymi ludźmi. Nasze relacje zyskają na jakości. Odnajdźmy moc, która drzemie w każdym z nas!

Obrazy dzięki życzliwości Michael Rosner Hyman, Austin Schmid i Jerry Kiesewetter.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.