Niepisane umowy mogą mieć złe konsekwencje

Niepisane umowy mogą mieć złe konsekwencje
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2018

Komunikowanie się na pól gwizdka nie jest mądrym wyborem. Niestety, istnieje cały szereg mechanizmów społecznych i kulturowych, które pozwalają nam pozostawiać niedopowiedziane wiadomości takie jak ukryte lub niepisane umowy. Społeczeństwo reguluje słowa i sposoby, w jakie są używane, czasami aby zachęcić do dobrych manier, a czasem po to, by tylko ułatwić codziennie z nich korzystanie.

Często ludzie nie wiedzą, jak się komunikować, ponieważ ich własne myśli nie są jasne. W takich przypadkach wewnętrzna komunikacja kończy się niepowodzeniem i przekłada się na trudności wyrażania siebie.

Niepisane umowy mogą mieć złe konsekwencje.

“Wypowiadaj się w jasny sposób, jeśli już mówisz; rzeźb każde słowo, zanim pozwolisz mu opuścić swoje usta.”

Oliver Wendell Holmes-

Relacje również mogą wpływać na niefortunną dynamikę komunikacji. Niektórzy myślą, że są ludzie, którym można powiedzieć pewne rzeczy, a innych nie. Niemal wszystkie mocarstwa światowe deklarują, że mają prawo domagać się milczenia. I robią to. Czasami ograniczają wszystkie aspekty komunikacji, a czasem tylko jej część. Ale to prowadzi do błędów i zamieszania.

Niepisane umowy- co złego ze sobą niosą

Niepisane umowy to pośrednie formy komunikacji, w których jedna lub obie strony zakładają, że porozumienie jest wystarczająco jasne i nie wymaga dalszych wyjaśnień. Powiedzmy na przykład, że jakaś osoba mówi Ci, że ktoś puka do drzwi. Oczywiście wiesz, co to oznacza – “idź i otwórz je.” Możesz przeczytać wiadomość między wierszami, wnioskując z tego, co zostało powiedziane.

Niepisane umowy i niedobre konsekwencje jakie z sobą niosą.

Nawet w normalnych, codziennych sytuacjach niepisane umowy mogą kończyć się źle i powodować nieporozumienia. Kontynuacja powyższego przykładu: “ktoś puka do drzwi” może oznaczać różne rzeczy w zależności od kontekstu.

Może to oznaczać “czas zmienić temat, ponieważ ktoś przybył”, lub “osoba, na którą czekaliśmy właśnie przyszła”. Może to nawet oznaczać “uważaj, nie ma powodu, dla którego ktoś mógłby być za drzwiami, ale mimo to ktoś tam jest a to oznacza niebezpieczeństwo.”

Obaj uczestnicy rozmowy muszą być w harmonii, aby dokładnie zinterpretować, co druga osoba ma na myśli, gdy rzuca nieprecyzyjne zwroty, które jej zdaniem są jasne. Nieporozumienia byłyby tylko śmiesznymi opowieściami, gdyby nie przydarzały się również w bardziej skomplikowanych sytuacjach.

W rzeczywistości może to okazać się katastrofą, jeśli chodzi o żądania i pragnienia. Często się tak zdarza. Chcesz, żeby ktoś zrobił coś dla Ciebie, ale nie mówisz mu tego. Zakładasz, że powinien zrozumieć i zastanawiasz się, w jaki sposób nie odkrył tego, czego chcesz lub potrzebujesz. Ale ludzie nie zawsze wiedzą, skąd przychodzisz i o czym myślisz. Tak powstaje konflikt.

Ukryte umowy

Umowa jest zasadniczo paktem pomiędzy dwiema lub więcej stronami. Oczywiście zawsze możesz zawrzeć pakt z samym sobą, ale teraz mówimy raczej o umowach społecznych. W umowie obie strony obiecują działać w określony sposób. Ludzie osiągają porozumienia, gdy wszyscy zaangażowani są przekonani, że pewne zachowanie może doprowadzić do osiągnięcia wspólnego celu.

Niepisane umowy.

Jednak niektórzy ludzie popełniają błąd zakładając, że doszło do porozumienia bez bezpośredniego konsultowania się z drugą stroną, więc nic nie jest tak naprawdę potwierdzone.Na przykład zakładają, że jeśli zawsze pamiętają o urodzinach drugiej osoby, ona będzie pamiętać o ich. Lub, jeśli zawsze stawiają kogoś na pierwszym miejscu, otrzymają w zamian takie samo traktowanie.

Ludzie mogą zawrzeć między sobą dowolne porozumienia, ale źle się dzieje, gdy jedna osoba myśli, że pakt został zawarty, podczas gdy tak naprawdę wcale tak nie jest.

Podobnie jak w powyższych przykładach, dzieje się tak z punktu widzenia zwrotu przysługi, ale może się to również zdarzyć w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Na przykład, “ponieważ tyle wycierpiałem w życiu, nie powinieneś utrudniać mi pracy”. Albo “ponieważ wierzę, że jestem lepszy od Ciebie, nie możesz mnie krytykować.” Oba mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Najlepiej promować bezpośrednią i jasną komunikację. Różne kwestie zawsze gubią się w tłumaczeniu do pewnego stopnia, ale ryzyko mnoży się, gdy wiadomość jest ukryta, zatuszowana lub stłumiona. Dlatego mówienie w sposób jasny i otwarty pomoże Ci uniknąć wielu konfliktów.

Nieporozumienia komunikacyjne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.