Zmuszanie do czynności seksualnych - częste zjawisko

Zmuszanie do czynności seksualnych - częste zjawisko
Judith Francisco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Judith Francisco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zmuszanie do czynności seksualnych to każde działanie mające na celu zmuszenie drugiej osoby do obcowania seksualnego lub poddania się innej czynności seksualnej. Istnieje całe spektrum akcji, które można określić jako takowe działanie. Dlatego sposób, w jaki przebiega to nadużycie może być bardzo różny.

Niektóre z najczęściej wykorzystywanych sposobów to presja werbalna, stosowanie narkotyków i użycie siły. Obecnie zmuszanie do czynności seksualnych dotyka tak wielu kobiet, że znalezienie rozwiązania tego problemu jest niezwykle ważne.

Przemoc ze względu na płeć jest niezwykle częstym powodem śmierci kobiet. Na myśl o tym nasuwa się zasadnicze pytanie: gdzie tkwi źródło tego problemu? Cóż, prawda jest taka, że ​​istnieje wiele czynników, które mogą odgrywać równie istotną rolę jednocześnie.

Kobiety muszą radzić sobie zarówno w sytuacjach społeczno-kulturowych, jak i osobistych. Kultura, środowisko i modele uczenia się stanowią podstawę dla rozmaitych zachowań, norm dotyczących płci, wartości i wzorców zachowania seksualnego, z którymi zmuszanie do czynności seksualnych wydaje się mieć ścisły związek.

Kobieta w łóżku mówi nie zmuszaniu do seksu

Czynniki odpowiedzialne za zmuszanie do czynności seksualnych kobiet

Czynniki, które czynią człowieka bardziej podatnym na zmuszanie do czynności seksualnych, tkwią w połączeniu wrogiej męskości z pewnymi zmiennymi związanymi z motywacją i doświadczeniami seksualnymi. Ale co właściwie oznaczają te wszystkie terminy? Wyjaśnimy:

  • Wroga męskość: potrzeba sprawowania kontroli i dominacji nad kobietami.
  • Motywacja i doświadczenia seksualne: zbytnia pewność siebie niektórych mężczyzn odnośnie ich umiejętności seksualnych. Pojęcia te mają również związek z brakiem zainteresowania seksem i ciągłą troską o bycie seksualnie wydajnym i aktywnym.

Według modelu konfluencji Malamutha, połączenie tych dwóch cech skutkuje tym, że mężczyźni angażują się w zachowania seksualne.

Naukowcy przeprowadzili badania na temat zachowania kobiet i ich podatności na zmuszanie do czynności seksualnych. Najważniejszym czynnikiem ryzyka dla kobiet jest po prostu spotkanie z mężczyzną, który ma tendencję do agresji na tle seksualnym. To jednak nie znaczy, że kobieta nie może nic zrobić, aby temu zapobiec. Oto kilka pomysłów na bezpieczeństwo:

  • Pewność siebie, jeśli chodzi o zmuszanie do czynności seksualnych. Silne przekonanie kobiety, że będzie ona w stanie wytrzymać taką sytuację najlepiej zapobiega niepożądanej aktywności seksualnej.
  • Negatywne przekonania dotyczące picia alkoholu.
  • Zachowanie asertywne wobec presji słownej. Jest to najważniejszy element zachowania bezpieczeństwa. Oznacza to wyrażenie, z czym się zgadzasz, a z czym nie. Kobiety asertywne lepiej chronią się przed niepożądaną aktywnością seksualną.

Jak ograniczyć zmuszanie do czynności seksualnych

Celem każdego programu profilaktycznego jest zmniejszenie czynników ryzyka. W tym przypadku dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a także oznacza przedstawienie sposobów na zapewnienie sobie ochrony. Kilka lat temu hiszpańskie Ministerstwo Edukacji rozpoczęło projekt badawczy bazujący na następujących sposobach:

  • Interakcja konsensualna a niekonsensualna. Celem jest rozpoznanie ich i odróżnienie. Aby to zrobić, uczestnicy zastanawiali się, co oznacza dla nich wolność seksualna i co ogranicza wolność seksualną.
  • Oczekiwania i mity na temat związków seksualnych i przymusu seksualnego. Kwestionowanie ustalonych przekonań i bycie świadomym, w jaki sposób mogą one powodować zmuszanie do czynności seksualnych. Niektóre z najbardziej rozpowszechnionych mitów, jakie uczestnicy odkryli to: „kobieta mówi nie, kiedy myśli tak” lub „dowodem na prawdziwą męskość jest częste uprawianie seksu”.
  • Unikanie ryzykownych sytuacji. Celem jest rozpoznanie sytuacji, które zwykle towarzyszą przymuszaniu do czynności seksualnych lub cechują się wysokim ryzykiem ich wystąpienia. Aby to zrobić, uczestnicy obejrzeli film i spróbowali odpowiedzieć na pytania typu: „czy w filmie padły słowa, które wydają Ci się seksistowskie?”.
  • Asertywność i trening komunikacji. Wyrażanie tego, czego chcesz i czego nie chcesz. Obejmuje to także negocjowanie lub osiągnięcie porozumienia co do tego, co robisz.
Zmuszanie do czynności seksualnych - zmartwiona kobieta pocieszana przez drugą kobietę

Krótko mówiąc, poznając przyczyny problemu i niektóre rzeczy, które możemy zrobić, aby go rozwiązać, robimy krok naprzód w imieniu wszystkich kobiet. Przemoc ze względu na płeć powinna mieć najwyższy priorytet w naszym społeczeństwie, aby pewnego dnia została wykorzeniona na zawsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.