Terapia dla par - ćwiczenia do wykonania z partnerem

Czy chcesz wiedzieć, jakie ćwiczenia są wykonywane, gdy para uczęszcza na terapię? Oto te, najczęściej stosowane przez terapeutów.
Terapia dla par - ćwiczenia do wykonania z partnerem
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Tak jak jednostki, również pary przechodzą różne etapy w życiu. W rzeczywistości sytuacje, których doświadczają pary, nie zawsze są łatwe i często prowadzą do kryzysów małżeńskich. W takiej sytuacji terapia dla par może być doskonałym sposobem rozwiązania problemu. Terapia dla par może rozwiązać wiele trudności. Można je jednak podzielić na dwa główne rodzaje.

Z jednej strony są pary, które się rozdzieliły. Ich problemy są zwykle związane z niewielką liczbą wspólnych zainteresowań. Nie spędzają też ze sobą zbyt wiele czasu, a ich intymność jest ograniczona lub nie istnieje. Nie mają skłonności do wielkich kłótni, ale to nie sugeruje, że ich więź jest harmonijna. Dzieje się tak dlatego, że ponieważ tak naprawdę nie komunikują się, istnieje kilka obszarów, w których potencjalnie mogą się ze sobą zderzyć.

Z drugiej strony są pary, w których konflikt jest naprawdę blisko powierzchni. Mają częste kłótnie, często destrukcyjne. Dokonują osobistych ataków i krytykują się nawzajem i mają tendencję do przyjmowania postaw obronnych. Przyczyny niezgody mogą dotyczyć poważnych kwestii, ale często wynikają z drobiazgów. Jednak nie wszystkie pary postępują według tego samego schematu. W zależności od etapu, na którym się znajdują, zarówno we własnym życiu, jak i w związku, problemy będą objawiać się na różne sposoby.

Kłótnia w związaku. Terapia dla par
W przypadku ciągłego konfliktu między partnerami może pomóc terapia dla par.

Praktyczne ćwiczenia terapii par

W tym artykule chcemy pokazać niektóre z ćwiczeń, które są często przepisywane parom, gdy idą na terapię, aby poprawić ich związek. W żaden sposób nie zastępują terapii, ale wiedza o nich może pomóc w poprawie relacji, jeśli przechodzisz przez sytuację kryzysową.

1. Pozytywny radar

To pierwsze ćwiczenie polega na zrozumieniu, że istnieją dwa rodzaje radarów: pozytywny i negatywny. Ważne jest, abyś skoncentrował się na swoim pozytywnym radarze, takim, który wychwytuje przyjemniejsze i przyjemniejsze sytuacje. Celem jest, aby każdy z was aktywował swoje pozytywne radary i wykrywał pewne rzeczy, których w wielu przypadkach możesz nie zauważyć. Na przykład możesz wspomnieć o konkretnym atrybucie swojego partnera lub o tym, jak dobrze wygląda z nową fryzurą.

To ćwiczenie jest niezwykle przydatne, ponieważ zmienia twój punkt widzenia i przechodzisz od patrzenia na wszystko, co przeszkadza ci w twoim partnerze, do rozpoznawania tego, co lubisz.

2. Pierwsze piętnaście minut

Możesz połączyć to ćwiczenie z poprzednim lub ćwiczyć je niezależnie. Po powrocie do domu pod koniec dnia spędź pierwsze piętnaście minut na wspólnym obserwowaniu pozytywnych aspektów siebie nawzajem. Na przykład, może podobało ci się coś, co powiedział twój partner lub zrobił coś, za co czujesz się wdzięczny. Druga część ćwiczenia polega na pozytywnym reagowaniu na to, zwiększając w ten sposób pozytywne interakcje między wami.

3. Album z dobrymi wspomnieniami

Ta aktywność jest szczególnie odpowiednia, jeśli jesteście razem przez długi czas. Zbierasz zdjęcia niektórych z wyjątkowych chwil, które udostępniłeś, i tworzysz z nimi album ze zdjęciami. Aby poprawić wrażenia, możesz chcieć napisać frazę obok każdego zdjęcia, która odzwierciedla emocje, które wywołuje wspomnienie. To zachęci was do wzajemnego pamiętania o pozytywnych aspektach.

4. Niespodzianki

Każdy z was musi raz w tygodniu przygotować dla siebie niespodziankę lub tak często, jak się zgadza. Niespodzianka musi być czymś, co szczególnie lubi drugą stronę, w przeciwnym razie może się odwrócić. To ćwiczenie jest naprawdę odpowiednie, jeśli jesteś zanurzony w rutynie. Pozwala to na zwiększenie wzajemnej empatii, a także pobudza kreatywność, ponieważ ideą jest zmiana niespodzianki za każdym razem.

5. Zadanie domowe samoprzylepne

Zadanie to polega na pozostawieniu karteczki samoprzylepnej z pozytywną wiadomością skierowaną do partnera w niepozornym miejscu, ale tam, gdzie może go znaleźć. Na przykład w szufladzie nocnej szafki, pod poduszką, obok płatków śniadaniowych lub w torebce lub portfelu.

Kilka post-itów tygodniowo to aż nadto, nie trzeba przesadzać. Interesujące jest obserwowanie, jak komunikaty zmieniają się w czasie. Powinny być pozytywne, ale także realistyczne.

6. Dzień miłości

Raz w tygodniu zachowujecie się wobec siebie w sposób pełen miłości, szacunku i życzliwości. Jest to szczególnie odpowiednie, jeśli dużo się kłócisz.

Jest całkiem możliwe, że jedno z was lub oboje nie będą mieli ochoty okazywać sobie nadmiernej życzliwości. Wystarczy jednak odrobina życzliwości, nie zmuszaj się do emocji, jeśli jej nie czujesz. Możesz się zgodzić, czy będziesz to robić w ustalony dzień co tydzień, czy jako niespodziankę.

7. Dwa komplementy za każdą krytykę

Za każdym razem, gdy jeden z was zacznie krytykować drugiego, musicie zrobić dwa pozytywne komentarze na ich temat. Z biegiem czasu te dwa komplementy mogą wzrosnąć do trzech, czterech lub pięciu za każdą wystawioną krytykę. Ta aktywność jest szczególnie odpowiednia, jeśli ciągle krytykujecie się nawzajem. To sposób, aby przestać to robić i skupić się na wzajemnych pozytywnych aspektach.

8. Jeden procent racji

Za każdym razem, gdy się nie zgadzasz, każdy z was musi zwracać uwagę na to, która część drugiej ma rację. Ten procent musi wynosić co najmniej jeden procent. Pomaga to rozluźnić wzajemne postrzeganie siebie. Ponadto pomaga wczuć się w nich.

9. Przerwa w terapii par

To ćwiczenie jest naprawdę przydatne, jeśli regularnie się kłócisz. Jeśli któryś z was zauważy, że dyskusja przeradza się w kłótnię, robicie rękoma znak T i natychmiast wychodzicie z pokoju. Kiedy oboje będziecie spokojniejsi, możecie znowu porozmawiać, ale najpierw musicie przyznać przynajmniej jeden procent argumentów partnera. Jeśli rozmowa pojawi się ponownie, powtórz procedurę.

10 Świętowanie postępów

To ćwiczenie jest sposobem na świętowanie postępów w waszym związku lub jakiegoś ważnego celu, który wspólnie osiągnęliście. Możesz to zrobić, wychodząc na kolację, spędzając weekend poza domem lub wracając do miejsca, w którym spotkałeś się po raz pierwszy.

Jeśli przeszedłeś przez złe czasy i zostały one przezwyciężone, po części dzięki pomocy innych ludzi, mogą one również zostać włączone do obchodów. Na przykład rodzinny posiłek lub uroczystość z najbliższymi.

Para jedząca kolację
Wspólne świętowanie sukcesu lub pokonywanie trudności pomaga wzmocnić związek.

Terapia dla par – zaangażowanie i wytrwałość

Jak wspomnieliśmy wcześniej, te ćwiczenia nie powinny być postrzegane jako substytut terapii dla par, ale mogą pomóc Ci poprawić interakcję z partnerem, jeśli przechodzisz kryzys. Pamiętaj, że ćwiczenie tych ćwiczeń tylko okazjonalnie nie będzie miało dużego wpływu na twoją relację z partnerem. Kluczem jest nie tylko znalezienie innego sposobu myślenia i działania, ale także umiejętność ich odtwarzania w czasie. W końcu jesteś tym, co robisz wielokrotnie, a nie tylko w przypadkowe dni.

W przypadku, gdy spróbujesz tych lub innych ćwiczeń dla par i nie osiągniesz dobrych rezultatów, powinieneś skonsultować się z terapeutą specjalizującym się w terapii par. Chociaż początkowo możesz niechętnie rozmawiać o swoich intymnych problemach z osobą postronną, przekonasz się, że punkt widzenia profesjonalisty pomoże ci rozwikłać sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beyebach, M. y Herrero De la Vega, M. (2010). 200 tareas en terapia breve. Barcelona: Herder.
  • Cáceres, J. (1996). Manual de terapia de pareja. Madrid: Fundación Universidad-Empresa.
  • Wainstein, M. y Wittner, V. (2004). Enfoque psicosocial de la pareja: Aproximaciones desde la terapia de la comunicación y la terapia de solución de problemas. Psicodebate. Psicología, Cultura y Sociedad, Vol. 4, 131-144. [fecha de consulta 29 de julio de 2022]. Recuperado de https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5645303

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.