Terapia czy lekarstwa – które rozwiązanie jest lepsze?

Każdy człowiek ma inne potrzeby, dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla danego pacjenta powinien być specjalista psychiatra.

terapia

Kiedy udajesz się do lekarza z jakimiś problemami emocjonalnymi, jakiego rozwoju wydarzeń się spodziewasz? Najprawdopodobniej albo zostaną przepisane Ci lekarstwa, albo dostaniesz skierowanie do psychiatry. Ale nie do psychologa, nawet jeśli o to poprosisz. Powstaje zatem pytanie: Leki czy terapia? Czy tabletki są naprawdę skuteczniejsze, niż terapia u psychologa?

Wybieramy prostszą drogę, pigułkę, która sprawi, że nasze problemy znikną. Jednak one nie znikają. Nadal istnieją i pojawiają się kiedy przestajesz zażywać leki. Czy masz zamiar leczyć się farmakologicznie do końca życia? A jeśli nie, to czy istnieje lepsze rozwiązanie?

Czytaj dalej, by dowiedzieć się dlaczego terapia z psychologiem poznawczo-behawioralnym jest lepsza, a przynajmniej najlepiej uzupełnia plan leczenia farmakologicznego.

“Psychologia, w przeciwieństwie do chemii, algebry czy literatury jest podręcznikiem do własnego umysłu. To przewodnik życia.”

-Daniel Goldstein-

Lekarstwa czy terapia: problemy z lekami psychotropowymi

Celem tego artykułu nie jest namawianie do zaprzestania stosowania tego typu leków. W rzeczywistości, istnieją sytuacje, kiedy są one naprawdę potrzebne i korzystne dla pacjenta. Chodzi raczej o to, że przepisuje się je zbyt często.

Lekarze i naukowcy są świadomi skutków ubocznych tego rodzaju lekarstw, zarówno w krótszym, jak i dłuższym okresie leczenia. Jednak to nie jedyny problem. Ich skuteczność jest wątpliwa w odniesieniu do pewnych zaburzeń psychicznych, a są one przepisywane ponieważ biorąc pod uwagę naszą opiekę zdrowotną, to najszybsze oraz najtańsze rozwiązanie.

Lekarstwa

Dlaczego więc stosowane są tak często? Z jednej strony chodzi o ekonomiczny aspekt przemysłu farmaceutycznego. Z drugiej strony, to sami pacjenci pragną, aby ich smutki odeszły wraz z połknięciem jednej pigułki. Nie chcą wkładać w to większego wysiłku.

Dlaczego terapia poznawczo-behawioralna jest lepsza?

Jeśli chcesz naprawić problem szybko i “bezboleśnie”, dlaczego to takie złe? Ponieważ tak naprawdę leki nie rozwiązują problemu. Wyjaśnijmy to. Leki psychotropowe mogą zmniejszyć niepokój czy poprawić nastrój, kiedy je stosujesz. Jednak co dzieje się później?

Co dzieje się, kiedy przestajesz je zażywać? Znowu pojawia się ten emocjonalny dyskomfort. Dlaczego? Ponieważ nie nauczono Cię strategii jak sobie z nim radzić. Jedną rzecz, którą wszyscy wiemy to, że w życiu pojawiają się sytuacje, kiedy to normalne, że czujemy się źle. Jednak jeśli nie nauczymy się kontrolować negatywnych emocji, z przelotnych mogą przemienić się w coś długotrwałego.

“Najlepsze lata twojego życia to te, kiedy decydujesz, że sam bierzesz odpowiedzialność za swoje problemy. Nie oskarżasz swojej matki, otoczenia czy nawet prezydenta. Zdajesz sobie sprawę, że to ty kontrolujesz swoje własne przeznaczenie.”

-Albert Ellis-

To właśnie tutaj leży trudność. Medycyna może złagodzić Twoją depresję czy lęki, jednak to psychologiczna terapia wyposaży Cię w narzędzia, które pozwolą Ci kontrolować negatywne emocje. Narzędzia, które będziesz mógł wykorzystać, kiedy terapia dobiegnie końca.

U psychologa

Co czyni terapia, czego lekarstwa nie są w stanie osiągnąć?

Oprócz tego, że terapia dostarcza nam strategii dotyczących panowania nad własnymi emocjami, co będzie przydatne do końca życia, nie stwarza również żadnego ryzyka dla naszego zdrowia, ani nie wywołuje skutków ubocznych jak to jest w przypadku lekarstw.

Pacjenci zazwyczaj lepiej reagują na psychoterapię, niż na leczenie farmakologiczne. Współczynnik wyzdrowień jest wyższy, a ryzyko nawrotu choroby znacznie niższe. To natomiast zapobiega zaburzeniom przewlekłym.

“Znajomość siebie oraz rozwój osobisty są trudne dla większości osób. Zwykle wymagają wiele odwagi i wytrwałości.”

-Abraham Maslow-

Porozmawiajmy teraz o jednej rzeczy: co cenimy sobie bardziej, coś co przyszło nam z łatwością lub coś, nad czym ciężko pracowaliśmy? To drugie, prawda? Kiedy widzimy owoce własnych wysiłków, czujemy się lepiej. Odczuwamy radość i spełnienie. Zatem terapia psychologiczna nie tylko uczy jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, ale również zwiększa poczucie własnej wartości.

Podsumowując, terapia poznawczo-behawioralna zalecana jest jako forma leczenia większości zaburzeń psychicznych. Lekarstwa są niezbędne w szczególnie poważnych przypadkach, jednak zawsze uzupełniane przez terapię.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Freestocks.org, Drew Hays i Breather.

Scroll to Top