Codzienny smutek - 7 cytatów, które pomogą go pokonać

Codzienny smutek - 7 cytatów, które pomogą go pokonać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Każdy z nas mógłby od czasu do czasu korzystać z cytatów, które pomagają pokonać codzienny smutek. Pozytywne wypowiedzi przypominają nam, że nawet gdy mamy złe dni, musimy wstać z łóżka i zacząć działać.

Koniec końców, gdy jesteś już wyczerpany, nie masz innego wyjścia, jak piąć się w górę. Jak feniks powstający z popiołów, musisz zamienić swój smutek w nasiona cennych lekcji…

Sam cytat nie uleczy Cię ani nie wskaże Ci wyjścia z frustrującej lub nieprzyjemnej sytuacji.

Niemniej jednak takie cytaty pomagają zastanowić się nad ważnymi kwestiami. W złożonej sztuce zrozumienia i rozplątywania emocji i problemów przydatne mogą być książki i cytaty.

Klejnoty mądrości zawarte w dziełach odpowiednich autorów mogą pomóc Ci się obudzić. Są niczym mosty, prowadzące Cię ku wyjściu. Kiedy podążasz tą ścieżką, jesteś w stanie naprawić swoje problemy.

Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że cytaty, które podnoszą Cię na duchu i pomagają pokonać codzienny smutek, są użyteczne. Są praktyczne i warto je mieć pod ręką. Albo lepiej powiedzieć blisko serca.

Wiatraki z motylami zamiast skrzydeł

Wyobraź sobie, że Twój umysł jest ogródkiem. Jest to wielki kawał ziemi, wypełniony (w tej chwili) chwastami i gatunkami inwazyjnymi. Te rośliny odbierają piękno Twojemu ogrodowi. Chwasty to negatywne myśli, które szybko rozrastają się w Twoim umyśle.

Jeśli chcesz mieć piękny ogródek, pełny kwiatów i roślin, musisz być w stanie zniszczyć swoje chwasty. Po pierwsze, pozbądź się negatywnych myśli, obsesji, rozmyślań itp. Następnie odżywiaj glebę, nawadniaj ją, zapewnij jej nawóz i nasiona, aby piękne kwiaty znów mogły tam wyrosnąć.

Cytaty mogą stać się nasionami, które sadzisz. To mądrość i perspektywy, które możesz zasiać w swoim umyśle. Pomogą Ci w zastanowieniu się, wprowadzeniu zmian i zobaczeniu drzwi, w miejscu, w którym wcześniej widziałeś same mury… Weź je jako dary mądrości, którymi właściwie są, i zrób z nich dobry użytek.

1. Ruszaj się, wprowadzaj zmiany, a smutek natychmiast ucieknie

“Twoje emocje nie powinny Cię sparaliżować. Nie powinny się bronić. Nie powinny powstrzymywać Cię przed byciem tym, kim chcesz stać”

-Wayne Dyer-

Mówiliśmy wcześniej o psychologicznym i duchownym dziedzictwie Wayne’a Dyera. Dzięki niemu miliony ludzi były w stanie wdrożyć w życie wartościowe strategie rozwoju osobistego.

Pracują nad zrozumieniem ograniczeń ich zachowania i obszarów, którymi zarządzają źle i które powstrzymują ich przed rozwojem.

Kiedy poczujesz smutek lub brak motywacji, nie utknij w tym. Nie musisz walczyć ze swoim strachem lub problemami. Zamiast tego spróbuj je zrozumieć, rozdzielić, zmniejszyć ich ważność.

2. Chwytaj dzień! Nie pozwól, by cokolwiek lub ktokolwiek Ci go zepsuł

“Zapisz w sercu, że każdy dzień jest najlepszym dniem w roku”

-Ralph Waldo Emerson-

Ralph Waldo Emerson był pisarzem, filozofem i poetą w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Jego prace oraz wizja tego, czym jest człowiek, przyczyniły się do rozwoju tego, co teraz nazywamy “Nową Myślą”.

Jego dziedzictwo jest pełne tego rodzaju cytatów. A smutek jest czymś, co idealnie wpasowuje się w nie.

Jeden z jego pomysłów jest prosty, użyteczny oraz kategoryczny: dlaczego marnujesz to, co oferuje Ci nowy dzień? Tu i teraz nigdy nie powróci.

Pamiętaj więc, że nikt nie ma prawa zrujnować Twojej szansy na szczęście. Rozprosz ciemne chmury, które gromadzą się wokół Twojej głowy. Żyj codziennie pełnią życia!

Smutna dziewczynka i motyle wylatujące z okna

3. Nie pozwól, by negatywność wpłynęła na Ciebie

“Człowiek lubi liczyć swoje kłopoty, lecz nie liczy swoich radości. Gdyby je policzył tak, jak powinien, byłby w stanie zobaczyć, że każda partia oferuje wystarczająco dużo szczęścia”

-Fiodor Dostojewski-

Czytanie wielkich klasyków Czechowa lub Dostojewskiego jest ogromnym doświadczeniem. Łatwo jest identyfikować się z tymi historiami i postaciami. Dany cytat odzwierciedla to w doskonały sposób.

Nie można zaprzeczyć, że ludzie mają tendencję do mówienia tylko o problemach, o negatywnych rzeczach. Codziennie wylewamy oraz otrzymujemy fale krytyki.

Bardzo by się przydała wspaniala umiejętność filtrowania różnego typu komentarzy. Gdybyśmy mogli to robić, nasze zdrowie poprawiłoby się we wszystkich aspektach.

Aby pokonać smutek, spróbuj zmienić kanał. Co, jeśli zrobisz szczęście centralnym punktem? Co, jeśli zaczniesz mówić tylko o pozytywnych rzeczach?

4. Otwórz oczy, zaufaj

“Gdy zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne”

-Miguel de Cervantes

Codzienny smutek nie ma szans przetrwać, jeśli zagłębisz się w znaczenie tego cytatu. Zachęca i daje nadzieję.

Pomysł jest jasny: gdy spadasz w dół i nie dostrzegasz wyjścia, to nie jest koniec. Zapomnij o drzwiach. Możesz otworzyć cały wszechświat. Musisz tylko wiedzieć, jak to zrobić.

5. Jeśli upadniesz 10 razy, wstań po raz 11

“Nie zawiodłem. Tylko znalazłem 10 000 sposobów, które nie działają”

– Thomas Edison-

Ludzie zawodzą. Ludzie przeżywają upadki. Najgorsze jest to, że zazwyczaj nie jest to akcja jednorazowa. Można potknąć się o tę samą skałę dwadzieścia razy. Czy jest to powód do poddania się?

Absolutnie nie. W tym życiu przetrwają tylko najsilniejsi. Zamiast postrzegać błąd jako koniec, a upadek jako nieodwracalną stratę, traktuj je jako naukę, by być w staniu zrobić to lepiej następnym razem.

Dziewczynka pływa na statku

6. Jesteśmy tutaj po to, by stawać się coraz lepszą wersją samych siebie

“Każde źdźbło trawy ma swojego anioła, który pochyla się nad nim i szepcze: “rośnij, rośnij”

-Talmud-

Ten cytat pochodzi z Talmudu i jest tak samo piękny, jak i przydatny dla Twojego życia codziennego. Wszystko, co istnieje na tym świecie, ma tylko jeden cel: rosnąć.

Czasami jednak umyka nam ta zasada. Ograniczamy się do stania w miejscu, stagnacji ze strachu. Codzienny smutek chwyta nas i paraliżuje nasze skrzydła. Unikajmy tego za wszelką cenę!

Bądź wolny, zmierzaj ku ruchowi, życiu i zmianom, które przybliżą Cię do szczęścia …

7. Zamiast martwić się, zrób coś!

“Zmartwienie jest jak bujany fotel: daje Ci coś do zrobienia, lecz prowadzi Cię donikąd”

– Erma Bombeck –

Jak sprytnie i użytecznie. Większość z nas to robi. Dajemy się ponieść pewnym myślom, które stają się naszą obsesją. Strach, rozczarowanie i porażka działają jak fale. Uderzają w ciebie i Cię przewracają.

Martwienie się zaprowadzi Cię donikąd. Prawdziwą drogą do celu jest ta, w której podejmujesz działania, by poradzić sobie ze zdenerwowaniem. Kiedy podejmiesz działanie, Twój codzienny smutek i zmartwienia znikną.

Zachęcamy Cię, aby te małe skarby należały również do Ciebie. Możesz traktować te cytatu jak witaminy mentalne, jak aspirynę do zniechęcenia. Trzymaj je blisko.

Smutek - smutna dziewczynka siedzi na podłodze

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.