Teoria głupoty Bonhoeffera działa jako odbicie przeszłych i obecnych wydarzeń. Wszyscy wiemy, jak rozpoznać zło i bez zastanowienia powinniśmy mu przeciwdziałać. Jednak za ignorancją często kryje się bezbronność. W związku z tym nie zachowujemy się racjonalnie, przez co zło ma możliwość cichego rozprzestrzeniania się.
Głupota nadaje prawdziwość najbardziej nieprawdopodobnym pomysłom, niedorzecznym teoriom spiskowym i niebezpiecznym stwierdzeniom. Często pojawia się w mediach społecznościowych.
Problem polega na tym, że tego rodzaju irracjonalne głosy są zaraźliwe. Rozprzestrzeniają się i stają się znane wszystkim w naszym społeczeństwie. Pokazuje to, że ignorancja może być groźniejsza niż złośliwość. Jak jednak powstają takie sytuacje? Możesz dowiedzieć się tutaj.
“Nie mamy żadnej obrony przed głupotą. Ani protesty, ani agresja nie mogą jej dotknąć. Rozumowanie jest bezużyteczne. Faktom, które są sprzeczne z osobistymi uprzedzeniami, można po prostu nie wierzyć – głupiec może im przeciwdziałać, krytykując je, a jeśli są niezaprzeczalne, może po prostu odrzucić je jako wyjątki”.
-Dietrich Bonhoeffer-
Teoria głupoty Bonhoeffera
Niektóre postacie historyczne, mimo że wydają się być zapomniane, zasługują na uhonorowanie i powrót do świadomości społeczeństwa. Jedną z takich osób był Dietrich Bonhoeffer, niemiecki przywódca chrześcijański, który przyłączył się do ruchu oporu przeciwko nazizmowi. Zyskał również rozgłos w wyniku sprzeciwu wobec antysemickiej polityki Hitlera.
Został uwięziony i oskarżony o spisek, po tym jak odkryto, że pomagał Żydom w ucieczce do Szwajcarii. W 1945 został wywieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, gdzie został powieszony. Jego spuścizna pozostaje w postaci jego refleksji nad totalitaryzmem wraz z ponadczasową teorią. Przypomina nam, że ignoranci, swoją biernością i złym osądem, zostawiają otwarte drzwi do katastrofy.
„Głupota jest bardziej niebezpiecznym wrogiem dobra niż złośliwość” – napisał Bonhoeffer w tekście opublikowanym w Journal of Church and State, w którym zebrał wiele swoich przemyśleń. Niewątpliwie był to odważny człowiek, który pozostawił nam w spadku ponadczasowe idee. Przeanalizujmy je.
Głupota ma swoją ciemną stronę
Teoria głupoty Bonhoeffera ujawnia, że umysły pozbawione osądu, logiki i zdolności do autorefleksji mogą być bardziej niebezpieczne niż te wypełnione złem. Podczas pobytu w obozach koncentracyjnych ten luterański teolog zagłębiał się w mroczną rzeczywistość, która dominowała w ówczesnych Niemczech. Starał się ją opisać w swoich listach.
Mówiąc o głupocie, Bonhoeffer nie miał na myśli postaci o ograniczonym potencjale poznawczym. Chodziło mu o ludzi, którzy nie kwestionują tego, co im się mówi i którzy wykonują rozkazy bez zastanowienia. Ich brak osądu oznacza, że nie zwracają uwagi na inne możliwości.
W pewnym sensie idee Bonhoeffera są podobne do słów XVII-wiecznego filozofa Edmunda Burke’a. Twierdził, że „jedyną rzeczą konieczną do zatriumfowania zła na świecie jest to, aby dobrzy ludzie nic nie robili”.
W przypadku II wojny światowej, jak również wielu innych kryzysów społecznych i humanitarnych wielkiej skali, ludzie musieli stawić czoła szczególnie niepokojącej prawdzie. Faktem jest, że kiedy głupota występuje jako zachowanie stadne, jest ona niezwykle groźna. Zło wchodzi wtedy do naszej rzeczywistości przez frontowe drzwi. Aby zło mogło osiągnąć taką siłę, potrzebuje mentalności stada, którym rządzi ignorancja.
„Siła jednego wymaga głupoty drugiego”.
-Dietrich Bonhoeffer o głupocie-
Problem: bardziej tolerujemy głupotę niż zło
Zgodnie z teorią Bonhoeffera, nie mamy tendencji do walki z głupotą w taki sam sposób, w jaki czynimy zło. Oba zjawiska są naprawdę różne z natury. Co więcej, często uśmiechamy wobec naiwnych zachowań, uproszczonego rozumowania i bezmyślnych komentarzy, uznając, że nie warto nawet o tym dyskutować.
Często obserwujemy tego rodzaju zachowania w mediach społecznościowych. Głupie tweety są tolerowane i jest ich naprawdę dużo, nawet jeśli staramy się nie przywiązywać do nich wagi. Fałszywe wiadomości stają się popularne i podsycają teorie spiskowe. W rezultacie idee bez naukowych lub logicznych podstaw rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób. Było to szczególnie widoczne w czasie pandemii COVID-19.
W dziedzinie organizacji przez lata analizowano również inne zjawisko. Chodzi o funkcjonalną głupotę. Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Uppsali (Szwecja) wynika, że w wielu firmach pracownicy nie kwestionują już procedur ani obowiązujących zasad. Po prostu je akceptują.
Ta dynamika stanowi problem, ponieważ ilekroć jednostki stają się biernymi podmiotami bez odruchu reagowania lub przeformułowania tego, co nimi rządzi i je otacza, skutkuje to totalitaryzmem i przymusem. Normalizowanie i pozwalanie na głupie zachowania dotyczy wszystkich, ponieważ umożliwia to zło.
Społeczeństwo zombie i teoria głupoty Bonhoeffera
Nowoczesne „zombie” zamieszkują nasze środowisko. Są to osoby dające się ponieść sloganom i hasłom, których nawet nie kwestionują. Im bardziej uderzające, skrajne i nielogiczne są te słowa, tym lepiej. Jest to często widoczne w ruchach zdominowanych przez skrajne ideologie.
W takich sytuacjach nagle pojawiają się liderzy, którzy zapewniają uproszczone rozwiązania złożonych problemów. Są to groźne i populistyczne postaci, które w krótkim czasie zdobywają wielu zwolenników, co daje im władzę. Teoria głupoty Bonhoeffera ostrzega nas przed tym, jak naiwne umysły pochłaniają te bezsensowne narracje i podążają za nimi według wartości nominalnej. Są jak dusze pozbawione racjonalnych mózgów.
„Stając się w ten sposób bezmyślnym narzędziem, głupi człowiek będzie również zdolny do wszelkiego zła – niezdolny do zobaczenia, że jest złem”.
-Dietrich Bonhoeffer-
Kiedy głupota wygrywa z rozsądkiem, wszyscy przegrywamy
Głupota jest największą chorobą społeczeństwa, ponieważ działa jako doskonałe narzędzie dla złego umysłu, aby ten mógł osiągnąć władzę. Nie ma większego niebezpieczeństwa niż brak rozumowania lub krytycznego spojrzenia na otaczające nas wydarzenia.
Teoria głupoty Bonhoeffera jest obecnie aktualna, ponieważ coraz więcej idei jest automatycznie uznawanych za prawdziwe. Ludzie nie posiadają krytycznego myślenia, aby je kwestionować.
Tak naprawdę w dzisiejszej rzeczywistości, zdominowanej przez scrollowanie i clickbaity, nie mamy czasu na zastanawianie się nad tym, co widzimy i analizowanie tego, co się mówi. Łatwiej jest to zaakceptować i być posłusznym, naśladować lub robić to samo, co inni. Stało się tak w przypadku Brexitu i podczas lockdownu związanego z koronawirusem.
Na koniec warto pamiętać, że jeśli głupota zwycięża rozsądek, nonsens postępuje naprzód, a ludzkość się cofa. To niezbyt dobry ruch.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alvesson, Mats., & Spicer, André. (2012). A Stupidity‐Based Theory of Organizations. Journal of Management Studies, 49. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1467-6486.2012.01072.x
- Alonso, B. A. (1990). Honestidad intelectual y compromiso del cristiano Dietrich Bonhoeffer [tesis doctoral]. Universidad Pontificia Comillas. https://www.academia.edu/38257851/Honestidad_intelectual_y_politica_Bonhoeffer_docx
- Bonhoeffer, D., & Rumscheidt, M. (2017). After Ten Years: An Account at the Turn of the Year 1942–1943. After Ten Years”: Dietrich Bonhoeffer and Our Times, 17-31.
- (2020) The unreflective practitioner: a pilot study on functional stupidity and social work. European Journal of Social Work, 23(6), 992-1004. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13691457.2020.1818058
- , N., & . (2022) The gradual normalization of behaviors which might challenge ethical and professional standards in two british rlite sports organizations. Journal of Sport Management, 36(5), 409-419. https://radar.brookes.ac.uk/radar/items/0a61fa73-6347-4e72-bd04-d475b0d7f127/1/
- Morris, K. E. (1984). Bonhoeffer’s Critique of Totalitarianism. Journal of Church and State, 26(2), 255–272. http://www.jstor.org/stable/23917808