Tech neck: dlaczego powstaje i jak można temu zapobiec?

Tech-neck obejmuje szereg objawów, takich jak ból szyi i sztywność karku, wynikających z faktu spędzania wielu godzin na patrzeniu na telefon i odchylania szyi. Jak możemy tego uniknąć?

Tech neck

Tech neck obejmuje szereg objawów, takich jak ból szyi i sztywność karku, wynikających z faktu spędzania wielu godzin na patrzeniu na telefon i odchylania szyi. Jak możemy tego uniknąć?

Korzystanie z nowych technologii jest coraz powszechniejsze w naszych czasach. Praktycznie każdy z nas korzysta na co dzień z telefonów komórkowych, laptopów i tabletów. Używamy ich w pracy, czy po prostu dla wypoczynku i zabawy.

Ale nie zawsze robimy to we właściwy sposób, jeśli chodzi o kwestie fizjologicznym i naszą postawę ciała. W rezultacie powstają tak zwane „choroby technologiczne”, do których należy między innymi „tech neck”.

Według badania opublikowanego przez CBS News, ludzie spędzają średnio od 2 do 4 godzin ze zgiętą szyją, ze względu na używanie tego typu urządzeń elektronicznych. Odpowiada to od 700 do 1400 godzin rocznie, co może prowadzić do takich zespołów, jak tech neck.

Ale czym jest ten syndrom i jakie objawy się z nim wiążą? Dlaczego się pojawia? Wszystko to ujawnimy w tym artykule.

Ból szyi

Tech neck: co to jest i dlaczego powstaje?

Tech neck, zwany jest również „syndromem text neck” (ang. Text neck syndrome). Uważa się go za chorobę technologiczną spowodowaną wielokrotnym zginaniem szyi podczas pisania SMS-ów na telefonie komórkowym. Ta zła postawa, powtarzana kilka razy dziennie, może powodować wielki fizyczny dyskomfort i ból.

Syndrom ten pojawia się również wtedy, gdy spędzamy wiele godzin jedynie patrząc na nasz telefon komórkowy (nie musimy nawet pisać). Na przykład kiedy sprawdzamy wiadomości, sieci społecznościowe itp. Oznacza to, że ta dolegliwość powstaje w wyniku złej postawy i niewłaściwych nawyków w naszym codziennym życiu.

Objawy tech neck

Jak widać, tech neck wywodzi się z powtarzającego się pochylania, do którego zmuszamy szyję. A dzieje się tak za każdym razem, gdy robimy coś na naszym telefonie komórkowym (lub innym podobnym urządzeniu).

Jest to praktyka, która może prowadzić do prawdziwych dolegliwości na poziomie fizycznym. Dlatego najbardziej charakterystyczne objawy tech neck to ból i sztywność karku, zła postawa, bóle głowy i pleców.

Syndrom ten może również powodować inne patologie, takie jak tendinopatia czy zapalenie ścięgien. Chodzi o zaburzenie ścięgna, które powoduje ból nasilający się podczas ruchu, a także stany zapalne i pogorszenie jego funkcji.

W związku z tym zaburzenie to może prowadzić do dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego na poziomie kręgosłupa szyjnego.

W efekcie, jeśli kręgosłup nie działa prawidłowo, ustawienie stawów może ulec zmianie, powodując różne zaburzenia. Najczęstsze z nich to przepuklina dysku, zapalenie stawów kręgosłupa, przykurcze i inne z wyżej wymienionych objawów.

Inne powiązane dolegliwości

Poza tech neck, nadmierne używanie kciuka może powodować stres w stawach i wywoływać dwa inne rodzaje dolegliwości. Jedna z nich to zapalenie pochewki ścięgna Quervaina (rodzaj zapalenia ścięgna). Druga to rizartroza kciuka, która jest częstą chorobą zwyrodnieniową stawów, szczególnie u kobiet, które zajmują się szyciem.

Ostrzeżenie ze strony fizjoterapeutów

Fizjoterapeuci biją na alarm ze względu na ogromną liczbę przypadków zespołu tech neck, które zgłaszają im pacjenci. Mónica Rodríguez, fizjoterapeuta i prodziekan Kolegium Fizjoterapeutów Katalonii wyjaśnia, że ​​coraz więcej osób przychodzi na konsultacje z tego powodu.

Dotyczy to również i innych chorób technologicznych wynikających z długotrwałego i niewłaściwego używania smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów.

Jak możesz uniknąć tech neck?

Jak zatem możemy uniknąć tech neck? Eksperci zalecają kilka wskazówek, aby uniknąć pojawienia się tej i innych chorób technologicznych:

  • Umieść ekran telefonu komórkowego, tabletu lub laptopa w pozycji nieco niższej niż oczy: pomoże to w utrzymaniu kręgosłupa szyjnego w neutralnej pozycji, bez nadmiernego zginania.
  • Utrzymuj prostą postawę ciała bez forsowania żadnej partii.
  • Podczas wysyłania wiadomości wybieraj raczej wiadomości głosowe niż pisane.
  • Pisz obiema rękami, ustawiając nadgarstek w neutralnej pozycji.
  • Siadaj w poprawnej pozycji.
  • Zmniejsz czas użytkowania tego typu urządzeń.
  • W przypadku komputerów klawiaturę i mysz należy ustawić tak, aby nadgarstek się nie zamykał, to znaczyli podpierając przedramiona i stosując poduszkę pod nadgarstkiem. Zdaniem ekspertów idealnie klawiatura powinna znajdować się na poziomie niższym niż wysokość łokci.
  • Jeśli pracujemy przy komputerze, odpoczywaj od niego co trzydzieści minut.
  • Wykonuj aktywne ćwiczenia rozciągające, które pozwolą ci rozciągnąć ścięgna nadgarstka.
  • Wykonuj również aktywne rozciąganie pleców.

Jak zapobiegać tech neck?

Dbaj o drobne, ale ważne nawyki

Codzienna rutyna i nawyki w dużej mierze przyczyniają się do naszego zdrowia. Jak widzieliśmy, działanie tak „banalne”, jak sprawdzanie telefonu komórkowego, może zagrozić zdrowiu naszego ciała, ale także naszej psychice. Jednym z objawów tech neck są bowiem również bóle głowy.

Logicznie rzecz biorąc, jeśli zadbamy o naszą postawę stosując niektóre z wyżej wymienionych wskazówek i jeśli ograniczymy używanie tego typu urządzeń, możemy zapobiec tech neck i innym „chorobom technologicznym”.

Jeśli jednak syndrom już się u nas rozwinął, najlepiej oddać się w ręce specjalisty, w tym przypadku fizjoterapeuty, który pomoże nam odzyskać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

„Zdrowie ciała i umysłu jest wielkim błogosławieństwem, jeśli potrafimy je znieść”.

-John Henry Newman-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Haneen, M. (2018). Effects of texting on neck muscle activity and neck flexion in college students. Honors Theses. 669.
Scroll to Top