Napięciowy ból głowy: przyczyny i leczenie

Napięciowy ból głowy: przyczyny i leczenie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemny może być ból głowy. Ten dyskomfort może uniemożliwić nam skuteczne wykonywanie codziennych zadań, sprawiając, że czujemy się nieswojo i odbierając nam energię. Chociaż istnieje wiele rodzajów bólów głowy, napięciowy ból głowy jest jednym z najczęstszych.

Napięciowy ból głowy pojawia się z powodu nadmiernego napięcia mięśni szyi i skóry głowy. Szacuje się, że 78% przypadków bólu głowy na całym świecie jest spowodowanych nadmiernym skurczem tych mięśni. Problemy takie jak depresja, lęk lub stres są zwykle związane z napięciem mięśni i skóry głowy. Co więcej, mogą dotknąć każdego z nas.

Chociaż zwykle nie powoduje to niczego więcej niż dyskomfortu, napięciowy ból głowy może stać się stosunkowo poważnym problemem, jeśli trwa długo. W tym artykule przedstawiamy główne przyczyny tego problemu i podpowiemy, co możesz zrobić, aby z nim walczyć.

Czym dokładnie jest napięciowy ból głowy?

Większość osób opisuje napięciowy ból głowy jako wrażenie, że na głowie ma się ciasną gumową opaskę. Podobnie odczuwają ogólny ból, który choć nie jest zbyt intensywny, może być bardzo nieprzyjemny. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj bólu głowy nie uniemożliwia osobie wykonywania codziennych zadań. Może jednak powodować zmęczenie i dyskomfort.

Swędzenie szyi

Chociaż nie wiemy dokładnie, dlaczego pojawia się napięciowy ból głowy, wiemy, że sprzyjają mu następujące czynniki:

  • Długotrwały stres, niepokój lub epizody depresji.
  • Bezsenność i brak snu przez kilka dni z rzędu.

Być może zainteresuje Cię także: Dobrze przespana noc i jej znaczenie

  • Długotrwałe zmęczenie oczu. Spowodowane na przykład przez wpatrywanie się w ekran lub nienoszenie okularów w przypadku krótkowzroczności.
  • Zła postawa podczas snu lub siedzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, napięciowy ból głowy występuje przez mniej niż 15 dni w miesiącu. Jeśli trwa dłużej lub jest częstszy, prawdopodobnie masz do czynienia z innym typem zaburzenia, takim jak przewlekły ból głowy. Chociaż może być prawdą, że przyczyną może być również stres, lekarze zazwyczaj klasyfikują go jako inny problem.

Być może zainteresuje Cię także: Stres: Dowiedz się, jak wpływa na kobiety

Jak leczyć napięciowy ból głowy

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o leczenie napięciowego bólu głowy, jest odkrycie jego przyczyny. Jeśli wiesz, co go wywołało, możesz wybrać najskuteczniejszy sposób na jego złagodzenie. Aby to zrobić, zadaj sobie następujące pytania:

  • Co się zmieniło na kilka dni przed pojawieniem się bólu głowy?
  • Czy ostatnio doświadczam dużo stresu? Jeśli tak, czy nasiliło się to w ostatnich dniach?
  • Czy w jakiś sposób napinam mięśnie szyi lub mięśnie pleców? Może się to zdarzyć podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  • Czy przez długi czas pozostaję w nienaturalnej pozycji?
  • Czy nadwerężam oczy bardziej niż to konieczne? Na przykład, patrząc zbyt długo na ekran komputera lub telefonu komórkowego?

W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania można skorzystać z różnych strategii walki z napięciowym bólem głowy. Na przykład, jeśli uważasz, że problem dotyczy nadmiaru negatywnych emocji, możesz spróbować ćwiczyć techniki relaksacyjne. W konsekwencji zmniejszysz negatywny wpływ stresu na organizm.

Z drugiej strony, jeśli uważasz, że za ból głowy odpowiadają takie czynniki fizyczne, jak zła postawa lub nadmierne przeciążenie niektórych mięśni, może to być wystarczająca wiedza, aby zmienić swoje nawyki. Na przykład możesz zwracać większą uwagę na swoją postawę i ruchy.

Kobieta pije wodę

Czy muszę iść do lekarza?

Ogólnie rzecz biorąc, napięciowy ból głowy nie powinien być powodem do niepokoju. Czasami jednak trzeba udać się do specjalisty, aby sprawdzić, czy nie występują żadne inne problemy. Do lekarza należy się udać, jeśli:

  • Bóle głowy stają się bardzo intensywne.
  • Ból jest nagły.
  • Pojawiają się inne problemy, takie jak utrata równowagi lub trudności z mową.
  • Czujesz potrzebę, by brać leki przeciwbólowe bardzo często (więcej niż trzy dni w tygodniu).

W większości przypadków bóle głowy związane z napięciem znikną same z siebie. Może to być tylko znak ostrzegawczy, poprzez który organizm próbuje Ci powiedzieć, że pewne aspekty Twojego stylu życia wymagają poprawy lub zmiany.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.