Tarczyca odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Nawet z pozoru małe zawahania w poziomie jej hormonów mogą spowodować całkowitą zmianę w zachowaniu. Preferencje, pociąg seksualny, apetyt i aktywność, wszystko to się zmienia. Należy zauważyć, że relacja pomiędzy stanem tarczycy i naszym nastrojem jest bardzo ścisła.
Tarczyca – narząd w kształcie motyla, wielkości żołędzia jest jednym z najważniejszych w naszym organizmie. Dlatego też, kiedy zaczynają się problemy z tym organem prawdopodobnie szybko zaczniemy mieć problemy fizyczne i emocjonalne. Chcesz wiedzieć, jaki związek mają ze sobą tarczyca i zmiany nastroju?
Prawidłowe i nieprawidłowe działanie tarczycy
Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za regulację metabolizmu i za gospodarowanie energią tak, by nasze ciało mogło wykonywać podstawowe funkcje. Krótko mówiąc, odpowiada za to jak szybko nasze ciało spala kalorie i jak szybko bije nasze serce.
Znajduje się w przedniej części szyi, zaraz pod krtanią i jest odpowiedzialna za wydzielanie trzech typów hormonów. Z jednej strony wydziela kalcytoninę, która reguluje poziom wapnia w krwi. Używa się jej do leczenia chorób takich, jak osteoporoza, ponieważ ułatwia składowanie tego minerału w kościach.
Z drugiej strony pojawia się tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), które przyśpieszają metabolizm komórek powodując wzrost temperatury ciała. T4 jest podstawową formą hormonu tarczycy w krwi. T3 wpływa na wzrost i rozwój systemu nerwowego i rytmu serca.
Dwa najbardziej powszechne problemy z tarczycą to:
Niedoczynność (powolna tarczyca): gruczoł wykazuje znikomą aktywność i nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.
Nadczynność (tarczyca hiper aktywna): gruczoł jest zbyt aktywny i produkuje zbyt dużo hormonów.
Chociaż obydwa problemy mają związek z anormalnym funkcjonowaniem tego gruczołu, mają zupełnie różne konsekwencje, zarówno fizyczne jak i psychologiczne.
Fizyczne objawy problemów z tarczycą
W zależności od tego, o którym problemie mowa, fizyczne objawy będą różne. W niektórych przypadkach mogą to być nawet zupełne przeciwieństwa. Zgadzają się jednak w jednym ważnym punkcie – nieprawidłowej pracy naszych organów.
Fizyczne objawy nadczynności: roztargnienie, utrata wagi, uczucie gorąca, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, zmęczenie i osłabienie siły mięśniowej, biegunka, wymioty, problemy ze snem i drżenie rąk, powiększona tarczyca.
Jak objawiają się w zmianach nastroju?
Jak już wspominaliśmy, związek pomiędzy tarczycą i zmianami nastroju jest bardzo ścisły. Zmiany w poziomie hormonów mają bezpośredni związek nie tylko na wygląd, ale też na procesy poznawcze i emocje. Dlatego też objawy psychologiczne i zmiany nastroju są tak samo ważne jak zmiany fizyczne.
Zazwyczaj większość pacjentów z niedoczynnością tarczycy udają się do lekarza właśnie z problemami psychologicznymi. Skarżą się, że cierpią na ciągły i postępujący brak zainteresowania i inicjatywy spowodowany ogólnym spowolnieniem procesów umysłowych.
Dlatego pojawiają się problemy z pamięcią, ze skupieniem i koncentracją (przede wszystkim jeśli chodzi o liczenie) i ogólne poczucie zagubienia. Tarczyca jest bardzo wrażliwa na bodźce psychologiczne. Z tego powodu pacjenci, u których aktywność tarczycy jest niska zazwyczaj są smutni, w melancholicznym, nostalgicznym nastroju lub nawet mają problemy z depresją.
W przypadkach, kiedy choroba ta nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do demencji. Z drugiej strony, nadczynność tarczycy powoduje zazwyczaj irytację, nerwowość, nadaktywność, niecierpliwość i nagłe zmiany nastroju.
Jest też powiązana z uczuciem lęku, niepokoju, chwiejnością emocjonalną (niekontrolowane napady płaczu) i bezsennością. Najważniejsze jest, że jeśli nie powstrzymamy tego na czas, mogą pojawić się halucynacje, delirium, problemy z sercem, układem kostnym i mięśniowym jak również poważne problemy z bezpłodnością.
Depresja i tarczyca
Niektóre z emocji najbliżej powiązanych z problemami z tarczycą to gniew, złość i rozdrażnienie. Z drugiej strony, zarówno nadczynność jak i niedoczynność mają ze sobą jeden punkt wspólny: pojawienie się wielu symptomów wskazujących na depresję.
W tym przypadku należy bardzo uważać, by nie pomylić prawdziwej depresji z problemami z tarczycą. Nawet jeśli pojawiają się oznaki depresji, nie musi to oznaczać, że choroba istnieje, mogą to być tylko oznaki choroby gruczołu.
W przypadku niedoczynności problemy z depresją są dużo bardziej powszechne. Dzieje się tak, ponieważ kiedy spowalnia się metabolizm i zmniejsza się produkcja hormonów obniża się też poziom serotoniny, norepinefryny i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu.
Jak możemy zauważyć, oscylacja i zmiany w funkcjonowaniu tarczycy mogą iść w parze w poważnymi problemami psychologicznymi, gdzie bardzo łatwo o mylną diagnozę. Dlatego też zanim rozpoczniemy leczenie depresji należy sprawdzić jak działa nasza tarczyca i upewnić się, że nasz problem nie leży gdzie indziej.
Tarczyca i zmiany nastroju są ze sobą ściśle powiązane
Trudno jest nie zauważyć zmian na tle fizycznym i emocjonalnym, kiedy zaczynają się problemy z poziomem hormonów i tarczycą. Często jednak podczas leczenia tarczycy stan psychologiczny lub psychiatryczny poprawia się lub problemy całkowicie znikają. Związek pomiędzy tarczycą i samopoczuciem jest coraz bardziej widoczny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza, by móc obrać odpowiednią drogę leczenia.
Istnieje wiele znaków i objawów, które informują nas, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Radykalne zmiany w poziomie zmęczenia przy takim samym wysiłku, irytacja, wybuchowość lub problemy ze snem mogą być niektórymi z objawów.
Dlatego też, kiedy zauważamy chociażby najmniejsze zmiany, najlepszym wyjściem jest skonsultować się ze specjalistą. Proste badanie krwi może wykazać, czy z naszą tarczycą jest wszystko w porządku.
Nasze obawy są naturalne i powszechne, często jednak wpędzają nas w stagnację. Zdarza nam się zapominać, że być może podjęcie działania jest tym, czego potrzebujemy, by iść naprzód. Mówiąc krótko, obawę można opisać jako mentalną próbę znalezienia rozwiązania sytuacji, która…
Inteligencja emocjonalna w pracy jest tematem o którym mówiono dużo, nawet poza środowiskiem akademickim. Tradycyjna inteligencja odnosi się do naszej zdolności rozwiązywania problemów logicznie. Z drugiej strony, inteligencja emocjonalna jest związana z naszą zdolnością do zrozumienia i zarządzania naszymi własnymi…
Kiedy prowadzimy negocjacje, wywieramy na drugiej stronie presję, aby podjęła korzystną dla nas decyzję. Naszym celem jest poprowadzenie rozmów w taki sposób, aby osiągnąć założony cel. Jedną z dróg do tego właśnie celu jest w pewnym sensie zmylenie rozmówcy. Nie…
Kruchość emocjonalna bardzo różni się od emocjonalnej wrażliwości. Wrażliwość to raczej cecha, która możesz mieć. Tymczasem kruchość to raczej brak zasobów do zarządzania najbardziej złożonymi stanami wewnętrznymi. Innymi słowy, kruchość emocjonalna oznacza wiele kłopotów, nawet w najprostszych codziennych sytuacjach. Właśnie…
W dzisiejszych czasach istnieje podobno wolność seksualna i brak tabu. „Podobno”, ponieważ w rzeczywistości wcale nie jest to prawda. Przynajmniej nie dla sporej grupy osób, które nie cieszą się intymnością. Niektórzy nie lubią intymnych relacji z konkretnego powodu, a jest nim…
Opresja to sytuacja, w której dana jednostka zostaje podporządkowana innej w wyniku zaburzenia równowagi sił, występowania niesprzyjających warunków lub stosowania gróźb bądź przemocy. Osoba lub grupa ludzi znajdująca się w opresji doświadcza ataków ze strony silniejszej jednostki lub grupy. Gdy…