Benjamin Hoff, znawca kultury azjatyckiej, napisał Tao Puchatka (1982), pracując nocami jako przycinacz drzew w Ogrodzie Japońskim w Portland. Nie wiedział, że ta oryginalna książka będzie bestsellerem „New York Timesa ” przez 49 tygodni z rzędu. Był to całkowity sukces i nawet dzisiaj, około 40 lat później, nadal jest postrzegany jako podręcznik niemal kultowy.
Tytuł książki brzmi, jakby była ona skierowana do dzieci, ale tak naprawdę jest dla dorosłych. Przedstawia nauki taoizmu opowiedziane za pośrednictwem postaci z opowieści o Kubusiu Puchatku. Puchatek uosabia taoistyczną zasadę „niedziałania” lub po prostu bycia.
Tymczasem drugoplanowe postacie ze słynnego Stumilowego Lasu, takie jak Kłapouchy, Sowa, Prosiaczek i Tygrys, symbolizują bardzo ludzką skłonność do komplikowania najprostszych rzeczy. Celem autora było nic innego jak przekazanie bardziej elementarnego, prostszego, a także szczęśliwszego sposobu życia. Takiego, który jest oparty na taoizmie.
„Innymi słowy, wszystko ma swoje miejsce i funkcję. Dotyczy to ludzi, chociaż wielu zdaje się nie zdawać z tego sprawy, tkwiąc w złej pracy, złym małżeństwie lub złym domu”.
– Benjamin Hoff, Tao Puchatka-
Lekcje Tao Puchatka
Tao Puchatka Benjamina Hoffa ma na celu zachęcenie do cennego ćwiczenia autorefleksji. Co ciekawe, już w latach 80. autor rozważał konieczność rozwijania tej kompetencji. Dziś, w XXI wieku, jest to tym bardziej potrzebne, że pojawienie się nowych technologii, mediów społecznościowych i wielozadaniowości osłabiło tę wartość psychologiczną.
W dzisiejszych czasach ledwo masz czas na myślenie i zastanawianie się nad swoimi uczuciami, myślami i sposobem życia. Pośpiech, zmartwienia, ciężar niepewności i rzeczywistość zdominowana przez wiadomości z telefonów komórkowych uniemożliwiają myślenie o sobie.
Być może powrót do prostych rzeczy, takich jak spacery po lesie z kultowymi postaciami, takimi jak Kubuś Puchatek, może pomóc. Możesz odkryć kilka naprawdę podstawowych lekcji na temat szczęścia, pokoju i osobistego spełnienia.
Połączenie filozofii taoizmu z klasycznymi przygodami stworzonymi przez Alana Alexandra Milne było oryginalną propozycją, którą warto dziś poznać.
Żyj jak Puchatek, nie próbując kontrolować wszystkiego
Kubuś Puchatek prowadzi styl życia, który harmonizuje z zasadą „wu wei”. Innymi słowy, nic nie jest ważniejsze niż odpuszczenie i zaakceptowanie tego, czego nie możesz kontrolować. Klasyczne przesłanie „Bądź wodą, mój przyjacielu” i „niedziałanie”, które zaproponował Bruce Lee, ukazują jedną z najbardziej podstawowych zasad taoizmu.
Ta klasyczna postać ze Stumilowego Lasu może wydawać się przyćmiona, leniwa i beztroska. Jednak nikt nie wie, jak cieszyć się “tu i teraz” tak bardzo, jak on. Tak naprawdę sympatyczny miś zachwyca jak nikt inny prostotą codzienności i natury.
„Czy chcesz być naprawdę szczęśliwy? Możesz zacząć od doceniania tego, kim jesteś i co masz. Chcesz być naprawdę nieszczęśliwy? Możesz zacząć od niezadowolenia”.
Benjamin Hoff , Tao Puchatka
Spokojnie, nie marnujesz czasu
Żyjemy w społeczeństwie zdominowanym przez pośpiech. Nie wiemy, jak odpoczywać, a jeśli to robimy, czujemy się winni, ponieważ nie jesteśmy produktywni. Tao Puchatka ilustruje w prosty sposób, że czas nigdy nie jest stracony. Dopóki żyjemy, każda sekunda jest cenna.
Musimy jednak wiedzieć, jak właściwie zainwestować swój czas. Jest na to prosty sposób: ograniczając się do bycia. Nic więcej. Więc zrelaksuj się i przestań żyć w pośpiechu; spowolnienie oznacza pozwolenie sobie na cieszenie się tym, kim jesteś i tym, co Cię otacza.
Tao Puchatka: wypełnij swój umysł rzeczami, które naprawdę mają znaczenie
Lęki, niepokoje, zmartwienia… Tao Puchatka mówi o fenomenie „kuli śnieżnej”. Pojawia się, gdy masz myśli o negatywnej wartościowości. Gdy zaczniesz, proces się tylko pogorszy. To, co na początku było tylko maleńką troską, w końcu przeradza się w ogromny przypływ niepokoju.
Musisz wiedzieć, jak skupić swój umysł na bardziej ważnych i znaczących aspektach życia. Wypełnij swój mentalny wszechświat tym, co Cię ekscytuje, co ma dla Ciebie wartość i co daje Ci nadzieję i cel.
„Mucha nie potrafi być ptakiem, ale ptak potrafi latać jak mucha. Bardzo proste. To oczywiste, prawda? A jednak zdziwiłbyś się, jak wiele osób każdego dnia w swoim życiu łamie tę prostą zasadę i próbuje dopasować kwadratowe kołki w okrągłe dziury, ignorując jasną rzeczywistość, że rzeczy są takie, jakie są”.
– Benjamin Hoff , Tao Puchatka –
Jesteś wyjątkowy, nie porównuj się z innymi
W teraźniejszości zdominowanej przez tyranię „polubień” i ciągłych porównań w mediach społecznościowych możesz prawie zapomnieć, jak cudownie jest być sobą. Tak wielu z nas zazdrości innym tego, co mają lub co osiągnęli. Nastolatkowie marzą o tym, by mieć ciało lub życie influencerów, których podziwiają… To wszystko sprawia, że chorujemy i oddalamy się od prawdziwego ja.
Tao Puchatka przypomina nam, jak magiczne jest bycie wyjątkowym i innym od wszystkich. Każdy ma swój własny styl, umiejętności i cechy szczególne. To ta zmienność czyni nas wszystkich tak wyjątkowymi.
Poczucie pustki nie jest niebezpieczne
Uczucie pustki jest często trudne do zniesienia. Kiedy dostrzegasz je w sobie, masz tendencję do ukrywania tego na tysiące różnych sposobów: kupowanie rzeczy, niezdrowe jedzenie lub nawiązywanie niezadowalających relacji.
To nie jest właściwy sposób postępowania. Benjamin Hoff twierdził, że poczucie pustki jest sygnałem alarmowym, który powinien zachęcić nas do zmiany. To chwila zamieszania, która powinna skłonić nas do poszukiwania tego, co nadaje nam sens.
Wreszcie, jak widać, Tao Puchatka pozostaje niezwykle inspirującym dziedzictwem mądrości. Nie wahaj się uczyć się z tego prostego dziedzictwa, które jest istotne, niezależnie od wieku.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hoff, Benjamin (1983) Tao de Pooh. Tutleblack Book
- Hoff, Benjamin (1981) Way to life: at the heart of the tao the ching. New Holland Publishers.