Narcyzm seksualny: co to takiego i jak go rozpoznać?

W tym artykule porozmawiamy o pewnym specyficznym zjawisku, jakim jest narcyzm seksualny. Poznanie motywów działania narcystów seksualnych i tego, jak ich rozpoznać, może pomóc Ci uniknąć wpadnięcia w zastawianą przez nich pułapkę.
Narcyzm seksualny: co to takiego i jak go rozpoznać?
Bernardo Peña Herrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña Herrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek czułaś się wykorzystywana przez swojego partnera seksualnego? A może chce on się z Tobą kontaktować tylko wtedy, gdy jest w nastroju do uprawiania seksu? Czy Twój partner seksualny dba tylko o swoją przyjemność i zawsze stawia Cię na drugim miejscu? Jeśli któraś z tych rzeczy brzmi dla Ciebie znajomo, zwróć baczną uwagę na tę sytuację. Być może w grę wchodzi narcyzm seksualny.

Warto zatem poświęcić kilka minut na to, by jak najwięcej dowiedzieć się na temat tego zjawiska. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy zatem o pewnym specyficznym zjawisku, jakim jest narcyzm seksualny. Poznanie motywów działania narcystów seksualnych i tego, jak ich rozpoznać, może pomóc Ci uniknąć wpadnięcia w zastawianą przez nich pułapkę.

Ogólnie rzecz biorąc narcyzm seksualny ma wiele wspólnego z typowym zaburzeniem osobowości o charakterze narcystycznym. Oto niektóre z cech, jakie możesz napotkać u osób z tym właśnie zaburzeniem:

 • Egoizm i egocentryzm w sferze seksualnej. Osobom takim zależy jedynie na własnej przyjemności. Nie zwracają wtedy uwagi na nic i nikogo innego.
 • Brak empatii. Nie potrafią postawić się w sytuacji swojej partnerki lub partnera i nie dbają o fizyczne lub emocjonalne potrzeby tej drugiej osoby.
 • Potrzebują nieustannej kontroli i potrzeby dominacji nad drugą osobą.
 • Wolą niezobowiązujące relacje i związki.
 • Narcyzm seksualny przejawia się także w postaci nadmiernego, wręcz chorobliwego dbania o swój własny wygląd.
 • Osoby takie ogólnie rzecz biorąc czują się lepsze od innych.

Narcyzm seksualny i podstawowe informacje na jego temat

Osoby cierpiące na narcyzm seksualny mają tendencję do bycia bardzo wykwalifikowanymi w sztuce uwodzenia. Na ogół są bardzo atrakcyjne, elokwentne i zdają się troszczyć o innych ludzi.

Ponadto tacy ludzie są zazwyczaj bardzo atrakcyjni (i nie chodzi tutaj tylko o cechy typowo fizyczne). Ich wygląd fizyczny, pewność siebie i asertywność prawdopodobnie wydają się być pozytywnymi cechami dla osób obracających się wokół nich. Ludzie, którym najbardziej odpowiadają te właśnie cechy, są zazwyczaj bardzo podatni na bycie zależnym od kogoś zależni. W wielu wypadkach cechuje ich także niskie poczucie własnej wartości.

Dziś już wiemy jednak, że ludzie zaliczani do grupy narcyzów seksualnych mają z gruntu rzeczy fałszywe poczucie własnej wartości. Są tak bardzo skupieni na sobie, że nie potrafią się opiekować i troszczyć o inne osoby. W związku z tym nigdy nie próbują postawić się w sytuacji innych ludzi i często są całkowicie niewrażliwi na ich potrzeby.

Narcyzm seksualny i jego ciemna strona

Kiedy ktoś pada ofiarą seksualnego narcyza, na początku wszystko może wydawać się wspaniałe. Jednak wkrótce jednak osoba taka w końcu zda sobie sprawę, że coś jest nie tak. Wtedy dopiero zacznie odkrywać ciemną stronę, jaką kryje w sobie narcyzm seksualny.

Para w łóżku

Ten cały Casanova sprawia, że będziesz czuć się pusto i jałowo w środku. Uprawiasz seks tylko wtedy, gdy on tego zechce i jak chce. Nigdy też nie będzie się martwić o Twoje własne potrzeby i oczekiwania seksualne. Tak więc to, co zaczęło się jako gorące uczucie i pożądanie, wkrótce stanie się jedynie bólem i cierpieniem. Ostatecznie więc seks zacznie przyjmować dla Ciebie formę upokorzenia i niczego więcej.

Możesz porozmawiać ze swoim partnerem o tym, co robi i jak się zachowuje. Jednak w przeważającej większości przypadków nic z tego nie będzie. Wynika to z tego, że narcyz seksualny nigdy nie zauważy swoich własnych błędów, ani też nie przyzna się do braku empatii. Zamiast tego zapewne powie Ci takie rzeczy jak na przykład:

 • „Jesteś zbyt wymagająca”.
 • „Nigdy wcześniej nie było takiego problemu”.
 • „Wszystkie moje byłe powtarzały mi, że jestem najlepszy ze wszystkich mężczyzn, z jakimi do tej pory się wiązały”.
 • „Może nie jesteś w stanie osiągnąć orgazmu z powodu jakiegoś problemu zdrowotnego”.

Zasadniczo takie osoby zawsze będą Cię winić za wszystko. Nigdy też nie wezmą na siebie odpowiedzialności ani nie przyznają, że mogą się sami mylić.

Seks jako kara

Seks może okazać się być bardzo niebezpiecznym narzędziem, gdy w grę wchodzi dynamika zmian emocjonalnych. Narcyzm seksualny często wykorzystuje bowiem seks jako swego rodzaju oręże. Jeśli narcyz seksualny chce Cię ukarać (z jakiegokolwiek powodu), może zacząć wykorzystywać do tego zadania właśnie seks.

Mężczyzna i kobieta

Na przykład może Ci odmówić uprawiania seksu, chyba że na jego własnych warunkach. Ponadto narcyz seksualny będzie za wszelką cenę unikał ustanowienia solidnej więzi ze swoją partnerką lub partnerem (czyli z Tobą) jako sposób na emocjonalne zabezpieczenie się przed potencjalnym rozpadem relacji. To sprawia, że seks staje się podstawą łączącego Was związku.

Narcyzm seksualny – różnice między mężczyznami a kobietami

Istnieją pewne różnice między seksualnymi narcyzami płci męskiej i żeńskiej:

 • Narcyzi seksualni pod postacią kobiet na ogół domagają się nieustannie tego, aby ich partner je wciąż podziwiał. Atrakcyjność partnera w ich oczach jest wprost proporcjonalna do tego, jak bardzo ich partner podziwia ich urodę. Często karzą swojego partnera odmawiając mu seksu. Ich życie seksualne zależy całkowicie od tego, czy ich partner spełnia ich niezwykle wysokie wymagania.
 • Z kolei narcyzi seksualni płci męskiej są na ogół całkowicie obojętni na przyjemność odczuwaną przez ich partnerkę. Są też bardziej skłonni do wykorzystywania wszelkich zalet oraz wad ciała partnerki na swoją korzyść.

Słów kilka tytułem podsumowania

Zanim zakończymy nasze dzisiejsze rozważania, chcemy Cię po prostu ostrzec. Narcyzm seksualny oznacza, że ludzie tacy jak oni rzadko wnoszą coś pozytywnego do życia innych ludzi. Często żywią się energią ludzi żyjących wokół nich. Niestety jest bardzo prawdopodobne, że Cię także zignorują, jeśli powiesz im, co czujesz lub jak Cię krzywdzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bleichmar, H. (2000). Aplicación del enfoque Modular-Transformacional al diagnóstico de los trastornos narcisistas. Aperturas psicoanalíticas5.
 • Dio Bleichmar, E. (2002). Sexualidad y género: nuevas perspectivas en el psicoanálisis contemporáneo. Aperturas Psicoanalíticas. Revista Internacional de Psicoanálisis, (11).
 • Freud, S. (1992). Introducción al narcisismo. Alianza.
 • Trechera, J. L., Millán Vásquez de la Torre, G., & Fernández Morales, E. (2008). Estudio empírico del trastorno narcisista de la personalidad (TNP).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.