Szczere zachowanie to przepis na udane życie

Szczere zachowanie to przepis na udane życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jeśli chcesz być szczera wobec innych, musisz przede wszystkich postawić na szczere zachowanie wobec samej siebie. Gdy będziesz miała jasną świadomość tego, czego chcesz, a czego nie, będziesz w stanie uniknąć wyczerpujących emocjonalnie sytuacji.

Szczere zachowanie pomaga nam zaoszczędzić czas i sprawia, że nasze relacje z innymi są zdrowe. Gdy jesteś szczera ze sobą i wiesz, jakie są Twoje ograniczenia oraz co uważasz za słuszne, będzie Ci o wiele łatwiej porozumieć się z innymi ludźmi oraz uniknąć niekomfortowych sytuacji.

Jednak szczere zachowanie wobec siebie i innych nie zawsze jest łatwe. Szczerość to sposób na życie, który wymaga włożenia sporego wysiłku w jego utrzymanie.

Według Konfucjusza szczera osoba, która zawsze mówi prawdę, już znajduje się na drodze do nieba. Miło tak myśleć, ale większość z nas i tak ucieka się do białych kłamstw, ponieważ boimy się odrzucenia lub potępienia.

Spotkanie grupowe w pracy - szczere zachowanie

Istnieje wiele sytuacji, w których możesz czuć się zobowiązana do mówienia półprawd. Chociaż masz dobre intencje, białe kłamstwa mogą prowadzić do rozwoju problematycznych sytuacji. Szczere zachowanie (bez nadmiernego dzielenia się posiadanymi informacjami) powinno stanowić Twoje modus operandi, które pozwoli Ci sprawić, że zarówno Twoje życie, jak i Twoich bliskich, stanie się lepsze.

“Szczerość może być skromna, ale nie może być usłużna.”

-Lord Byron-

Szczere zachowanie? Najpierw bądź szczera sama ze sobą!

Przejrzysty sposób komunikacji, wolny od fasad, kłamstwa, lęków i protekcjonalności, wnosi spokój i harmonię w Twoje życie. Niektórzy lubią się chwalić tym, jak bardzo są szczerzy i pełni szacunku, choć w rzeczywistości są jedynie mistrzami hipokryzji. Zakłamują swoje uczucia, zachowania i pomysły.

Świat jest pełen ludzi stąpających po wykrzywionych ścieżkach. Choć myślą jedno to mówią drugie i działają w całkowitej sprzeczności ze sposobem, w jaki postrzegają świat. Życie w sposób niezsynchronizowany z własnymi myślami i pragnieniami koniec końców sprawi, że będziesz czuła się okropnie.

Badania przeprowadzone przez dr. Stephena Rosenbauma na Uniwersytecie Południowej Danii potwierdzają, że szczerość musi być normą społeczną. Szczerość i transparentność ułatwiają nawiązywanie i pielęgnację relacji, pomagają odnosić sukcesy w pracy oraz zwiększają równowagę emocjonalną. To podstawa dobrego samopoczucia, zarówno Twojego, jak i osób w Twoim otoczeniu.

Życie w szczerości. Niestety łatwiej powiedzieć niż zrobić. Na szczęście istnieje kilka strategii, które pomogą Ci ruszyć we właściwym kierunku.

Zacznij od szczerości wobec siebie

Bardzo trudno jest zignorować ten mały głosik w Twojej głowie, który szepcze wszystkie Twoje lęki. “Jeśli powiesz to swojemu szefowi, z pewnością się na Ciebie wkurzy” albo “Nie mów swojemu przyjacielowi jak się czujesz, bo Ciebie odrzuci”.

Kobieta patrząca w małe lusterko

Takie mechanizmy obronne tworzą bariery, które nie pozwalają Ci mówić i robić tego, co chcesz. Nie tylko uniemożliwiają szczere zachowanie, ale również hamują rozwój osobisty.

Szczerość wobec siebie wymaga prowadzenia autentycznego i odważnego dialogu wewnętrznego. Musisz być w stanie zapytać samą siebie czego chcesz i czego potrzebujesz, a odpowiedzi na te pytania muszą być szczere. Tylko wtedy będziesz w stanie zachowywać się szczerze wobec innych.

Brak szczerości prowadzi do braku szczęścia

Jak już stwierdziliśmy wcześniej, szczere zachowanie pozwala nam zaoszczędzić sporo cennego czasu i energii. Pomaga uniknąć inwestowania czasu i wysiłku w ludzi i czynności, które nie są zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami.

Kiedy ludzie są szczerzy i autentyczni wobec siebie, szybko pojawia się zaufanie. Nie ma nic lepszego od uzyskania porady od kogoś, kto mówi prosto z serca i nie ma ukrytych motywów.

Z kolei półprawdy i białe kłamstwa szybko wywołują prawdziwą lawinę kłamstw i oszustw. Nadbudowują się na sobie jak domek z kart, a cała konstrukcja może w każdym momencie się zawalić. Utrzymanie fasady wymaga ogromnego wysiłku psychologicznego. Takie zużycie energii nie jest przydatne, logiczne ani zdrowe.

Szczere zachowanie to odważny i zdrowy sposób na życie

Po Bronson i Ashley Merryman, dwójka psychologów specjalizujących się w wychowaniu dzieci, napisali w swojej książce Rewolucja w wychowaniu (2011), że dzieci o wiele częściej niż nam się wydaje okłamują swoich rodziców. Dzieci myślą, że jeśli powiedzą swoim rodzicom to, co naprawdę czują, rozczarują ich.

Być może właśnie dlatego ludzie zaczynają w ogóle kłamać. Boimy się rozczarować innych ludzi i nie być tacy, jak od nas oczekują. Nie chcemy narażać naszych związków ani tworzyć dystansu między nami i osobami, które kochamy. Chociaż można to z łatwością zrozumieć, to nie zmienia to faktu, że brak autentyczności zdradza, kim jesteśmy.

Prawdziwa szczerość może być szokująca i zaskakująca, ale warto na nią postawić. Koniec końców, stworzysz zdrowsze, bardziej szczęśliwe i znaczące życie dla Ciebie i otaczających Cię osób. Szczerość to sposób na życie, który przyniesie Ci wiele korzyści. Na co jeszcze czekasz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rosenbaum. Mark, Billinger. Stephan (2014) Let’s be honest: A review of experimental evidence of honesty and truth-telling. Journal of Economic Psychology Volume 45, December 2014, Pages 181-196. https://doi.org/10.1016/j.joep.2014.10.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.