Szacunek w związku jest jednym z podstawowych filarów niezbędnych do jego funkcjonowania. Jednak czas, nuda i złe zarządzanie konfliktami często mogą zagrozić stabilności związku. Niemniej jednak brak szacunku we wszystkich relacjach jest elementem niezwykle szkodliwym. Wynika to z jego ogromnej siły niszczącej.
Czasami możesz wpaść w dynamikę braku szacunku, prawie nie zdając sobie z tego sprawy. Możesz nawet pozwolić, by wydarzyły się rzeczy, na które nigdy byś nie pozwolił w innych związkach. Gdy osiągniesz ten punkt, twój związek może się pogorszyć tak bardzo, że w końcu się rozpadnie. Z tego powodu ważne jest, aby znać wszystkie różne sposoby, w jakie może pojawić się brak szacunku w związku.
Brak szacunku w związku — manipulacja emocjonalna
Manipulacja emocjonalna jest jednym z najczęstszych i najbardziej bolesnych przejawów braku szacunku. Dzieje się tak, gdy jeden partner sprawia, że drugi czuje się źle, jeśli nie zgadza się z jego życzeniami. Mówią takie rzeczy jak „Kochałbym cię bardziej, gdybyś poświęcił mi więcej czasu”.
Ten rodzaj komunikacji nie powinien istnieć w żadnym związku, ponieważ w takim przypadku uczucia nie są negocjowane ani wymieniane. Każdy ma swój własny sposób na okazanie miłości. Jednak niekoniecznie musi to pokrywać się z oczekiwaniami lub życzeniami drugiej osoby.
Czasami w związkach jeden partner traktuje drugiego tak, jakby był gorszy. W rzeczywistości odpowiadają na swoje uczucia wyrazem protekcjonalności. Chociaż może się to wydawać powszechną dynamiką w wielu parach, w rzeczywistości świadczy to o braku szacunku dla tożsamości drugiej osoby. W takich przypadkach jeden partner nie szanuje drugiego pod względem osobowości i celu w życiu.
Ciągła krytyka
Z biegiem czasu często mniej uważasz, kiedy mówisz coś swojemu partnerowi. Jeśli jednak nie będziesz ostrożny, możesz przekroczyć niebezpieczny próg i wejść na terytorium ciągłej krytyki.
Następnie, zamiast doceniać swojego partnera i mówić mu, czego nie lubisz z szacunkiem i asertywnie, zaczynasz oceniać go jako wartościujący. Co więcej, zaczynasz krytykować wszystko, co robi i jak to robi. W rzeczywistości ciągłe i negatywne ocenianie gustów i preferencji partnera może przerodzić się w głęboki brak szacunku dla niego.
W ten sam sposób pogardzająca i obraźliwa krytyka rodziny twojego partnera jest również lekceważącą formą leczenia i nie przyczynia się do rozwoju twojego związku.
Główny problem z krytyką, oprócz tego, że może wyrządzić wiele szkód, jest to, że nie pomaga w rozwiązaniu żadnego z twoich problemów. Zasadniczo jest to sposób na oczernianie i niedocenianie partnera. W efekcie wpływa to na jego samoocenę i oczywiście na waszą relację.
Jeśli potrzebujesz, aby Twój partner zmienił coś w swoim zachowaniu, lepiej poproś go o to taktownie i czule.
Sprzeczność
Niezwykle często można zobaczyć pary, które niemal automatycznie, na oczach innych, zaprzeczają sobie nawzajem. Mówią takie rzeczy jak „To kłamstwo, to nie było tak” lub „To nie to, co powiedziałeś w domu poprzedniego dnia”. To pokazuje całkowity brak szacunku. W rzeczywistości nie doceniają opinii swojego partnera i stawiają ją niżej niż własną.
Gdy szanujesz partnera, szanujesz go za to, że ma własną opinię w danej sprawie, opinię, którą może zmienić, jeśli chce, ponieważ ma własną wersję wydarzeń.
Pseudonimy, dokuczanie i złośliwe żarty
Wstrętne przezwiska, złośliwe żarty i ciągłe wyśmiewanie się z partnera to także formy braku szacunku. W rzeczywistości bolesne żarty mogą głęboko zaszkodzić ich poczuciu własnej wartości i pewności siebie. Humor jest ważną częścią związku, ale musi być dzielony i cieszyć się nim powinny obie strony.
Obelgi i nieuprzejmość
Wreszcie, jest bardzo jasne, że kiedy w kłótni pojawiają się obelgi i nieuprzejmość, w związku widoczny jest brak szacunku, który należy natychmiast rozwiązać.
Jak można to zmienić?
Jeśli podejrzewasz, że nie szanujesz swojego partnera lub odwrotnie, ważne jest, aby postępować zgodnie z następującymi punktami:
- Ustal granice. Jeśli czujesz się lekceważony, powinieneś porozmawiać ze swoim partnerem i wyjaśnić mu, jak się z tym czujesz. Ponadto w tej rozmowie powinieneś ustalić szereg granic, których nie wolno przekraczać.
- Proś o przebaczenie. Na ogół zapomina się, jak bardzo jest to konieczne i jaką ma moc. Dlatego jeśli czujesz, że nie szanujesz swojego partnera i chcesz coś zmienić, zacznij od prośby o wybaczenie. Ponadto upewnij się, że to się nie powtórzy.
- Naprawdę wybacz. Podobnie, jeśli wybaczyłeś swojemu partnerowi, ponieważ w jakiś sposób cię znieważył, musisz mu naprawdę wybaczyć. Bezużyteczne jest wybaczanie i dalsze żywienie urazy. To tylko pogorszy sytuację.
- Podaj przykład. Zawsze traktuj swojego partnera tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Pamiętaj, że nie możesz żądać tego, czego sam nie jesteś w stanie dać.
- Pracuj nad empatią. Umiejętność postawienia się na miejscu partnera jest niezbędna do zrozumienia jego motywacji, zainteresowań i lęków oraz sposobu, w jaki decyduje się je wyrazić.
- Komunikacja. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się dobrze komunikować w asertywny sposób. Jeśli w waszej relacji z partnerem jedno z was komunikuje się agresywnie, narzucając swoje pomysły drugiemu, musicie rozpocząć współpracę. Korzyści, jakie może to przynieść, są niezliczone.
- Jeśli pracujesz nad tymi aspektami i nic nie działa, zrób sobie przerwę. Rzeczywiście, poświęcenie czasu na zastanowienie się, dlaczego tak się traktujecie i zastanowienie się, czy chcesz wrócić do związku, jest czasem najlepszym rozwiązaniem. Daje ci przestrzeń do zastanowienia się, co powinieneś zmienić i czy powinieneś wznowić związek z inną postawą.
- Z drugiej strony, jeśli nie jesteś w stanie współpracować lub związek osiągnął problematyczny punkt, ale chcesz kontynuować razem, najwłaściwszą rzeczą jest udanie się do specjalisty od terapii par. Czasami potrzebujesz neutralnej osoby do przeanalizowania problemu, a specjalista spróbuje znaleźć rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Waszej sytuacji.
Wnioski
Ostatecznie szacunek jest czymś, nad czym musisz popracować od początku swojego związku. Jeśli zbudujesz swoją relację na tej podstawie, ocenisz zasady, zainteresowania i potrzeby swojego partnera. Ponadto, jeśli zaangażujesz się w ten nawyk, nie będzie to wymagało żadnego wysiłku, a wszystko inne zacznie iść gładko.