Uwolnienie wyobraźni i kreatywności może rozwiązać nasze problemy ze snem. Dlatego właśnie sypialnia korzystnie działać na wiele aspektów dzięki zastosowaniu kreatywności w tworzeniu atmosfery otoczenia.
Psychologia koloru wyjaśnia nam, jak estetyka może wpływać również na naszą psychikę i nasz odpoczynek. Dekoracja może pomóc nam zastosować strategie wymiany światła i ciemności oraz dostosować je do naszych potrzeb.
W Hiszpanii 20,8% populacji cierpi na zaburzenia snu, z których najpopularniejsze to bezsenność. W takich przypadkach wskazane jest przyjęcie strategii relaksacyjnych i usypiających. Na sen wpływa szereg czynników psychologicznych i behawioralnych, ale także środowiskowych. To, jak wygląda Twoja sypialnia ma więc duże znaczenie.
Dlatego w tym artykule porozmawiamy o tym, jak otoczenie wpływa na komórki odpowiedzialne za wywoływanie snu. Poinformujemy Cię również, jakie zmiany możesz wprowadzić w swojej sypialni, aby wesprzeć twój wypoczynek.
Jakie właściwości powinna mieć sypialnia
Do najczęstszych zaburzeń snu należą bezsenność i opóźnienie cyklu snu i czuwania. W obu przypadkach następuje zmiana w homeostazie organizmu, która utrudnia odpoczynek. Wśród przyczyn znajduje się przede wszystkim stres, ale także złe nawyki lub używanie ekranów przed pójściem spać.
Kolor, jasność, temperatura lub przestrzeń i porządek to zmienne, na których możemy operować, aby lepiej spać.
Kolory usypiające
Kolory z pewnością mają wpływ na mózg emocjonalny. Psycholog Eva Heller w swojej pracy Psychologia koloru opisuje kolory, które zapewniają większą harmonię, a tym samym sprzyjają odpoczynkowi.
Wśród nich mamy głównie czyste kolory, takie jak biel, które zapewniają świetlistość, a jednocześnie tworzą neutralne i oczyszczające środowisko. Również kolory, które przypominają nam naturę, takie jak zieleń – łąka, brąz – ziemia, błękit – morze, lawendowy – kwiaty lub szary – kamienie.
To optymalne kolory do połączenia z neutralnym kolorem, takim jak biały, i stworzeniem miłej, uspokajającej atmosfery niezbędnej do spokojnego snu.
Światło, wierny przyjaciel wypoczynku
Światło jest wychwytywane przez kilka rodzajów czopków. Są to komórki odpowiedzialne za komunikowanie mózgowi, że rozpoczyna się nowy cykl i ostatecznie musi pozostać przytomny i aktywny. Dlatego przed pójściem spać musimy ograniczyć ekspozycję na żywe kolory.
Intensywne niebieskie światło pobudza fotoreceptory, negatywnie wpływając na wydzielanie melatoniny, hormonu wywołującego sen. W przeciwieństwie do tego słabe bursztynowe światło może bardzo pomóc w zasypianiu.
Przyjemna temperatura do wypoczynku
Odpowiednia temperatura w sypialni powinna być niższa niż temperatura naszego ciała, nigdy wyższa. Wiadomo, że w nocy temperatura ciała spada zwykle o 1 º C.
Z tego powodu zaleca się, aby temperatura sypialni była temperaturą pokojową. Najczęściej zmniejsza się również wraz z postępem nocy. Z reguły zalecane jest około 20 º C.
Feng Shui w harmonii a wymarzona sypialnia
Z drugiej strony Feng Shui pomaga zmniejszyć stres. Jeśli zatem do tej pory mówiliśmy o zewnętrznych elementach, które sprzyjają odpoczynkowi, technika ta pomaga naszemu wnętrzu znaleźć się w stanie sprzyjającym odpoczynkowi.
Uwzględnia znaczenie optymalnego oświetlenia naturalnego oraz przestronnej i uporządkowanej przestrzeni. Jednocześnie zaleca w sypialni stosować materiały zapewniające stabilność, takie jak drewno czy metal. Jeśli chodzi o gamę kolorów otoczenia, również stawia na lekkość w kolorze.
Pomysły, jak zapewnić sobie spokojny sen
Chcesz wiedzieć, jak udekorować Twoją własną sypialnię? Biorąc pod uwagę wszystko, co powiedzieliśmy do tej pory, masz już podstawy, aby urządzić sypialnię najlepiej do Twoich potrzeb.
Używając psychologii koloru, optymalnego światła, temperatury i feng shui możesz poprawić jakość swojego wypoczynku. W związku z tym możesz wykorzystać następujące zalecenia:
- Kolory inspirowane naturą i świetlistością.
- Ciepłe światło, unikaj świateł o intensywnych niebieskich kolorach i wybierz naturalne światło.
- Zasłony zaciemniające, które zapobiegają wpadaniu światła zewnętrznego.
- Zmniejsz rozdzielczość ekranu telefonu komórkowego.
- Unikaj silnej klimatyzacji latem.
- Unikaj zbyt grubej kołdry zimą i zbyt dużego ogrzewania.
- W sypialni nie powinno być bałaganu i nagromadzonych rzeczy. W przestrzeni musi płynąć pozytywna energia.
- Drewno, woda i metal: trzy naturalne składniki feng shui, które dają dobrą energię.
Na koniec pamiętajmy, że problemy związane ze snem mogą mieć różne pochodzenie i że niektóre z nich mogą wymknąć się naszej kontroli. Niemniej prawdą jest, że w naszej mocy jest zastosowanie szeregu środków, które mogą zrównoważyć te okoliczności i sprzyjać odpoczynkowi. Czy odważysz się stworzyć własny pokój snów?