Brak snu i niepokój: to naprawdę kiepskie połączenie!

Istoty ludzkie, tak jak większość zwierząt, muszą spać. Brak odpowiedniego odpoczynku zagraża naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Różne badania na temat pozbawienia snu wykazały ryzyko jakie to za sobą niesie. Zauważono nawet, że spanie poniżej 6 godzin na noc zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.
Brak snu i niepokój: to naprawdę kiepskie połączenie!

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2019

Według ostatnich badań, brak snu i niepokój mają ze sobą istotny związek. Nie mówimy tylko o bezsenności, ale także o tym, że nie śpimy dobrze. Jeśli doświadczasz tego każdego dnia, Twoje zdrowie prawdopodobnie się pogarsza.

Neuronauka rozwija się każdego dnia i dostarcza nam nowych informacji, które są równie interesujące, jak cenne. Na przykład niedawno odkryto, że drzemki trwające mniej niż pół godziny pomagają poprawić pamięć krótko i długoterminową. Wiemy również, że spanie jest kluczem do eliminacji toksyn.

Istoty ludzkie, tak jak większość zwierząt, muszą spać. Brak odpowiedniego odpoczynku zagraża naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Różne badania na temat pozbawienia snu wykazały ryzyko jakie to za sobą niesie. Zauważono nawet, że spanie poniżej 6 godzin na noc zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Sofokles powiedział, że spanie jest jedynym skutecznym lekarstwem na prawie wszystko i na pewno się nie mylił. Czasami całkowicie zaniedbujemy znaczenie naszych nawyków życiowych. Spanie przez co najmniej 7 lub 8 godzin w nocy jest korzystne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jaki więc związek ma brak snu i niepokój?

„Niemałą sztuką jest spać: konieczne jest w tym celu nie spać cały dzień”.

-Fryderyk Nietzsche-

Brak snu i niepokój

Związek, jaki ma brak snu i niepokój był źródłem licznych badań w ostatnich latach. Temat ten został przedstawiony grupie ekspertów na dorocznej konferencji Society for Neuroscience, która odbyła się w San Diego w Kalifornii. Dr Clifford Saper, członek Towarzystwa Badań nad snem i jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, wyjaśnił, że:

Mózg
  • Brak snu nie oznacza bezsenności. Nie oznacza to pójścia na miesiąc bez spania.
  • W rzeczywistości jest to coś tak subtelnego i powszechnego, że często nie nadajemy temu znaczenia, którego wymaga.
  • Brak snu to spanie mniej czasu. Pójście do łóżka o północy i budzenie się o 2 w nocy, a potem znowu zasypianie około 3 nad ranem i budzenie się o 5 rano.
  • Na tej podstawie, naszym prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia jest nie dostanie się do fazy snu REM (szybkiego ruchu gałek ocznych), gdzie ciało odpoczywa głęboko, podczas gdy mózg jest bardziej aktywny niż kiedykolwiek, spełniając swoje podstawowe zadania.

Brak snu i ciało migdałowate

Wyobraź sobie, że śpisz średnio pięć godzin przez okres dwóch do trzech miesięcy. Zazwyczaj budzisz się zmęczony, a mimo to możesz wykonywać swoje zadania i obowiązki tak jak zwykle. A nawet mówisz sobie, że Twoje ciało się zmienia, więc potrzebujesz mniej snu, gdy się starzejesz.

Tak, możemy się o tym przekonać, ale nasz mózg nie zgadza się z takim rozumowaniem. Prawda jest taka, że ​​nie osiągamy etapu głębokiego snu.

Kobieta cierpiąca na bezsenność
  • Brak snu i niepokój są ze sobą powiązane, ponieważ istnieje struktura, która zaczyna działać nadmiernie: ciało migdałowate.
  • Ciało migdałowate jest regionem mózgu, który aktywuje się, gdy mózg postrzega ryzyko. Uwalnia serię hormonów, które alarmują i budzą nas, aby uciec przed zagrożeniem, rzeczywistym lub wymyślonym.
  • Dla ciała migdałowatego brak snu stanowi zagrożenie. Jest to niebezpieczeństwo, które zagraża homeostazie mózgowej i równowadze organicznej, która jest niezbędna dla naszego dobrego samopoczucia.
  • Aktywacja ciała migdałowatego prowadzi nas do stanu niepokoju.

Zaburzenia snu wpływają na nasze zdrowie

Jak widzimy, związek jaki ma brak snu i niepokój może być naprawdę błędnym kołem. Mniej śpimy i czujemy się bardziej niespokojni. Sam niepokój nasila manifestację zaburzeń snu.

Jakby tego było mało, badania takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelaide w Australii mówią nam, że problemy ze snem nie tylko zwiększają ryzyko niepokoju. Są także czynnikiem ryzyka dla depresji.

Ponadto dr Eti Ben-Simon, Ph.D., z Human Science Science Centre na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, wskazał, że istnieją bardzo skuteczne terapie snu. W rzeczywistości, samopoczucie psychiczne pacjenta może ulec poprawie w ciągu zaledwie kilku tygodni od rozpoczęcia dobrego wysypiania się.

Strategie leczenia braku snu i niepokoju

Specjaliści od higieny snu zalecają wprowadzenie dwóch strategii w życie. Z jednej strony musimy poprawić nasze nawyki snu. Z drugiej strony konieczne jest nauczenie się odpowiednich umiejętności, aby lepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem.

  • Powinniśmy zacząć od konsultacji lekarskiej. Wskazane jest wykluczenie innych chorób, które mogą wpływać na nasze problemy ze snem.
  • Po drugie, powinniśmy odwiedzić specjalistę terapii snu. Istnieją bardzo skuteczne programy, które przepisują leki i gdzie pacjentom oferowane są spersonalizowane programy, aby poprawić ich odpoczynek.
  • Ponadto, powinniśmy trzymać się naszego harmonogramu spania. Powinniśmy iść do łóżka w tym samym czasie i wykonywać te same rytuały każdej nocy.
  • Powinniśmy zadbać o higienę snu (jedzenie, ćwiczenia, środowisko spania…)
  • Inne odpowiednie strategie to na przykład poznawanie i praktykowanie paradoksalnej intencji i biofeedbacku.

Podsumowując, biorąc pod uwagę, że istnieje wyraźny związek między brakiem snu i niepokojem, ważne jest, aby zwracać większą uwagę na higienę snu. Ponadto, nawet jeśli nikt nie umrze z powodu braku snu przez noc, obniża to jakość naszego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvaro, PK, Roberts, RM, y Harris, JK (2013). Una revisión sistemática que evalúa la bidireccionalidad entre las alteraciones del sueño, la ansiedad y la depresión. Dormir , 36 (7), 1059-1068. https://doi.org/10.5665/sleep.2810
  • Mellman, TA (2008, junio). Trastornos del sueño y la ansiedad. Clínicas de medicina del sueño . https://doi.org/10.1016/j.jsmc.2008.01.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.