Zaburzenie osobowości typu borderline - jak pomóc osobie, która cierpi

Zaburzenie osobowości typu borderline - jak pomóc osobie, która cierpi
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Niewiele zaburzeń osobowości jest równie złożonych i wyniszczających jak zaburzenie osobowości typu borderline (BPD). Moglibyśmy rozmawiać o leczeniu, biologii lub psychologii, ale istnieje również coś takiego jak psychospołeczne otoczenie pacjenta.

Często jego rodzina i przyjaciele nie wiedzą, co robić, czego nie robić, jak pomagać i dbać o osobę z tym rodzajem zaburzenia. Stąd pytanie zadane na w tytule tego artykułu: w jaki sposób możemy pomóc komuś kto cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline?

Wiele razy, gdy mówimy o chorobach i zaburzeniach psychicznych , podajemy tylko objawy, źródła i czynniki, które je wyzwalają . Zapominamy jednak o pewnym kluczowym aspekcie.

Zapominamy o osobistym i relacyjnym świecie osoby z zaburzeniem. Choć trudno jest sobie to wyobrazić, człowiek taki może czuć się zagubiony i uwięziony przez własny umysł.

“Zaburzenie osobowości typu borderline nadal jest czymś, o czym niewiele wiemy. Spotykamy ludzi, którzy są źle zrozumiani i chodzą od terapeuty do terapeuty, coraz bardziej zdezorientowani i zdesperowani.

-Dolores Mosquera-

Każdy ekspert w dziedzinie psychologii wie, że nic nie jest tak trudne do oceny i leczenia jak zaburzenia osobowości. Istnieje wiele zachodzących na siebie rzeczy, wiele fałszywych trafień (złe diagnozy), a ogromny psychopatologiczny labirynt jest często pomijany.

To prawda, że ​​podręczniki takie jak DSM-V pomagają wyjaśnić niektóre cechy. Ale łatwo także zrozumieć, jak trudno jest pomóc komuś z zaburzeniem osobowości typu borderline.

Rodziny osób z tym zaburzeniem wiedzą, że nie wszystko, co ukochana osoba robi lub sposób w jaki cierpi znajdzie wyjaśnienie w książce. Przez większość czasu celem i bezpośrednimi ofiarami ich niestabilności, paranoicznych myśli, egzystencjalnej pustki i dychotomicznych myśli są ludzie najbliżsi cierpiącemu: jego bliscy.

Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę środowisko rodzinne osoby cierpiącej na BPD.

Zaburzenie osobowości typu borderline.

Ogólna charakterystyka osób z zaburzeniem osobowości typu borderline

Osoby z BPD najczęściej charakteryzuje niestabilność w osobistych relacjach i poczuciu własnej wartości.

Przejawia się:

  • Ekstremalnymi wahaniami nastroju.
  • Idealizowaniem swoich bliskich tylko po to, aby ich później zdewaluować i upokorzyć.
  • Chronicznym uczuciem pustki i porzucenia.
  • Paranoicznymi myślami lub…
  • Cierpieniem z powodu samookaleczeń lub tendencji samobójczych.
  • Wykorzystywaniem szerokiej gamy mechanizmów obronnych, zarówno negacji, jak i projekcji. Sprawiają one, że jeszcze trudniej jest im uświadomić sobie swoją chorobę i wziąć odpowiedzialność za siebie.

Należy zauważyć, że podobnie jak w przypadku innych psychologicznych dolegliwości, nie ma “magicznego lekarstwa” na zaburzenie osobowości typu borderline. Nie ma nieomylnej terapii, która dezaktywuje roller coaster wahań nastroju, lęków i poczucia pustki.

Jednak mamy do dyspozycji zabiegi, które mogą zapewnić stabilność emocjonalną i poprawić jakość związku. Jest to pierwszy krok do zrozumienia, jak pomóc komuś z zaburzeniem osobowości typu borderline.

Istnieje jeden istotny aspekt opieki nad osobą z BPD, którego nie możemy zignorować: wsparcie dla rodziny. Jest to najbardziej podstawowe narzędzie w przypadku choroby psychicznej. Musimy zaoferować odpowiednie strategie radzenia sobie w środowisku osobistym i nauczyć się wspólnie żyć i udzielać pomocy cierpiącej osobie.

Mężczyzna odczuwający niepokój.

Jak pomóc komuś z zaburzeniem osobowości typu borderline

Osoby bliskie pacjentowi często czują się winne. Mają wątpliwości, czują się odpowiedzialne za nawroty, za samookaleczenia. Wydaje im się, że powinni byli wiedzieć lepiej, powiedzieć coś wcześniej. Kiedy mamy kogoś bliskiego z BPD, musimy wziąć pod uwagę te trzy aspekty:

  • Nie spowodowaliśmy tego zaburzenia.
  • Nie możemy go wyleczyć.
  • I nie możemy go kontrolować.

Po tym jak już je wyjaśnimy możemy zacząć pomagać ukochanej osobie. Poznajmy teraz niektóre praktyczne wskazówki:

  • Nic nie jest ważniejsze niż zrozumienie tego, co się dzieje i dlaczego osoba z tym zaburzeniem zachowuje się w dany sposób.
  • Jak powiedzieliśmy na początku, zaburzenie to jest zarówno złożone, jak i niszczące. Czasami, wraz z samym zaburzeniem, ukochana osoba doświadcza depresji, depresji dwubiegunowej, zaburzeń lękowych, zaburzeń jedzenia oraz nadużywa zakazanych substancji.
  • Ważne jest, aby znać wszystkie objawy i cechy charakterystyczne.
  • Pomimo tego, że BPD można leczyć, pacjenci często unikają pomocy lub nie starają się leczyć.
  • Dlatego ważne jest, abyśmy zachęcali ich do kontynuowania leczenia i brania przepisanych leków.

Jak pomóc komuś z zaburzeniem osobowości typu borderline: komunikować się

Ludzie z zaburzeniami osobowości typu borderline mogą mówić okrutne i irracjonalne rzeczy. Obawiają się, że zostaną porzuceni i opuszczeni, więc miewają potężne ataki gniewu lub znęcają sie słownie nad bliskimi.

  • Specjaliści mówią, że to tak, jakby mieć “dysleksję słuchową”. Słyszą nieuporządkowane słowa bez kontekstu.
  • Kiedy są agresywni werbalnie, powinniśmy powiedzieć: “teraz nie jest dobry czas na rozmowę”. Następnie należy upewnić się, że wiedzą, iż są dla nas ważni i chcemy się komunikować, gdy będą bardziej zrelaksowani
  • Kiedy są spokojni, powinniśmy skupić się bardziej na ich emocjach niż na ich słowach aby sprawić, że poczują się ważni.
  • Nie ma znaczenia, czy to, co mówią, nie ma sensu, czy jest irracjonalne. Musimy sprawić, by czuli się wysłuchani i wiedzieli, że ich wspieramy.
  • Jeśli , w jakimkolwiek momencie, ponownie popadną w agresję, najlepiej jest dać im trochę swobody zamiast pozwolić wciągnąć się w kłótnię.
    Smutna kobieta.

Zaburzenie osobowości typu borderline. Ustal zdrowe limity

Jedną z najskuteczniejszych metod pomocy komuś z zaburzeniami osobowości typu borderline jest pomoc w kontrolowaniu jego zachowania. Aby to zrobić, musimy ustalić limity i poprosić go o ich przestrzeganie. Tak, by mógł dokonać samoregulacji, a przede wszystkim zrozumieć znaczenie kontynuowania leczenia

  • Wszyscy członkowie rodziny muszą zgodzić się na ograniczenia i wprowadzenie pewnych zasad
  • To, co jest i co nie jest dopuszczalne, powinno zostać jasno określone i zakomunikowane.

To, co jest niedozwolone musimy określić w jasny sposób, ale z uczuciem. ‘Kochamy cię i chcemy, żeby to działało. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, że jeśli mówisz do nas w ten sposób lub robisz takie rzeczy, ranisz nas i siebie. Nie możemy tego zaakceptować i prosimy cię, byś próbował się zmienić dla dobra nas wszystkich ”

Czego nie powinniśmy robić z osobą z BPD

  • Grozić lub stawiać ultimatum
  • Tolerować niewłaściwego zachowania
  • Pozwolić na przerwanie leczenia
  • Zignorować ​​gróźb, ze popełni samobójstwo

Aby pomóc komuś z BPD, musimy dbać o siebie

Możemy dbać o siebie poprzez:

  • Nie izolowanie się lub budowanie całego naszego życia wokół osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline
  • Nie zaniedbywanie własnego zdrowia
  • Zapisanie się do grup wsparcia dla osób będących w podobnej sytuacji
  • Techniki uczenia się radzenia sobie ze stresem.

Podsumowując, współpraca między pacjentem, jego rodziną i profesjonalistami zajmującymi się leczeniem nie jest łatwa, ale jest możliwa. To codzienne wyzwanie, pomóc komuś z zaburzeniem osobowości typu borderline. Droga wyboista, ale satysfakcjonująca, kiedy będziemy w stanie zminimalizować impulsywność i zasiać ziarno racjonalnego podejmowania decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Friedel, Robert (2004) “Borderline Personality Disorder Demystified: An Essential Guide for Understanding and Living” New York: Da Capo Press.

  • Mosquera, Dolores (2014) “Trastorno Límite De La Personalidad Y EMDR” Madrid: Pléyades.

  • T. Blokehead (2015) “Trastorno Límite de Personalidad. Una guía de autoayuda”. Babelcube.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.