Tajemnica Brokeback Mountain, historia pewnej miłości

Tajemnica Brokeback Mountain, historia pewnej miłości
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

22 stycznia minęło 10 lat od śmierci aktora Heatha Ledgera spowodowanej przypadkowym przedawkowaniem tabletek. Heath, aktor, który zmarł w wieku 28 lat pozostawił nam ciekawy dorobek filmowy, do którego należą tytuły takie, jak Casanova, Czekając na wyrok, Tajemnica Brokeback Mountain, Mroczny Rycerz i Parnassus, film, którego nie zdążył dokończył i w którym musiał zostać zastąpiony przez różnych aktorów.

Bez wątpienia jego najbardziej pamiętną rolą był Joker w Mrocznym Rycerzu. Rola, która przyniosła mu pośmiertnego Oscara i która dla wielu zostanie zapamiętana jako „najlepszy Joker w historii kina”.

Dziś pragniemy złożyć hołd Ledgerowi za inny tytuł, który naznaczył jego karierę: Tajemnica Brokeback Mountain, film Anga Lee wyświetlony po raz pierwszy w 2005 roku. W tym filmie Ledger dzieli ekran z Jake’iem Gyllenhaalem, Anne Hathaway i Michelle Williams, która później została jego żoną i matka jego jedynej córki.

Tajemnica Brokeback Mountain to film na podstawie opowiadania Annie Proulx. Film otrzymał wiele nagród, w tym trzy Oscary. Historia, którą przedstawia nam Lee to historia miłosna rozwijająca się w samotnych miejscach. Historia ma miejsce w latach 60. i 70., Tajemnica Brokeback Mountain pokazuje presję społeczną wywieraną w tamtych lata na osoby homoseksualne.

Homoseksualność na dużym ekranie

Postacie homoseksualne coraz częściej pojawiają się w filmach i serialach, jednak nie zawsze tak było. Ponadto wiele z nich było postaciami drugorzędnymi i nie byli zazwyczaj zaangażowani w wątki romantyczne, raczej w sytuacje czysto komiczne. Prawdą jest, że w najbardziej komercyjnym kinie trudno jest znaleźć przypadki homoseksualnych historii miłosnych.

Homoseksualizm był wielkim tabu w historii i chociaż przeszliśmy już długą drogę, trudno jest znaleźć sceny seksu między homoseksualistami. Z drugiej strony istnieje mnóstwo scen łóżkowych między kobietami i mężczyznami. W bardzo nielicznych przypadkach homoseksualiści są bohaterami historii w stylu Romea i Julii lub Titanica. Może się nawet wydawać, że romantyczne gatunki filmowa są zarezerwowane tylko dla heteroseksualistów.

“Czasami tęsknię za tobą tak bardzo, że jest to nie do wytrzymania.”

-Jack Twist, Tajemnica Brokeback Mountain-

Kobiety tak, mężczyźni nie

Tajemnica Brokeback Mountain, choć nie jest to jedyny film o tematyce homoseksualnej, był pierwszym filmem, który skupiał całą swoją fabułę na historii miłosnej między osobami tej samej płci. Co więcej, tymi osobami byli mężczyźni, co czyniło ten film jeszcze bardziej wyjątkowym biorąc pod uwagę, że romantyczny gatunek zawsze był bardziej związany z kobietami.

Nietrudno zauważyć, że łatwiej znaleźć sceny miłosne między kobietami niż mężczyznami. Nawet w scenach heteroseksualnych nagie kobiece ciało zazwyczaj zajmuje większą część ekranu, niż ciało mężczyzny. Pojawiają się filmy takie, jak Życie Adele. Wydaje się mniej skandaliczne pokazywanie nagich kobiet i scen z ich udziałem niż nagich mężczyzn i scen homoseksualnych, prawdopodobnie dlatego, że podważa to heteroseksualny stereotyp męskości.

dwóch mężczyzn

Pomimo wszystkich nagród i sukcesów filmu Tajemnica Brokeback Mountain nie obyło się bez kontrowersji. Sam Ledger musiał znosić niewygodne i homofobiczne pytania pochodzące od przedstawicieli prasy, niektóre stowarzyszenia amerykańskie powiązane z Kościołem katolickim bardzo krytykowały ten film.

Jego projekcja w niektórych kinach została odwołana, został zakazany w Chinach i ocenzurowany we Włoszech. Ocenzurowano homoseksualne sceny miłosne, a nawet pocałunki. Jednak sceny, w których utrzymywano stosunki heteroseksualne pozostawiono, mimo tego, że były dużo bardziej odważne niż inne.

Mimo to film osiągnął swój cel. Udało mu się opowiedzieć historię “kontrowersyjną” w uprzejmym, pełnym szacunku tonie, a przede wszystkim ukazując prawdziwą miłość między dwojgiem ludzi, niezależnie od ich płci.

Tajemnica Brokeback Mountain, historia miłosna

Tajemnica Brokeback Mountain to powolny, pełen ciszy film, który jest jednocześnie pełen emocji. Film pełen uczuć, który pokazuje coś, czego nigdy nie widziano w kinie komercyjnym: historię miłości dwóch mężczyzn, z wyglądu wielkich „macho”, którzy będą walczyć o ich uczucie w społeczeństwie, które nie akceptuje gejów.

Ennis Del Mar, poważny i małomówny młodzieniec, i Jack Twist, wesoły i elokwentny chłopak spędzają lato pracując jako pasterze w górach, całkowicie odcięci od świata. Samotność, uczucie wspólnoty i przebywanie razem sprawią, że dojdzie między nimi do kontaktu seksualnego.

Coś, co początkowo wywoła mieszane uczucia, by następnie przerodzić się w historię miłosną, która będzie towarzyszyć im przez całe życie. Wymagania ich epoki, patriarchalne społeczeństwo i stereotyp męskości sprawią, że bohaterowie muszą utrzymać swój związek w tajemnicy.

mężczyźni na koniach

Jack jest tym, który inicjuje relacje, Ennis na początku się opierał, ale w końcu uległ i dał się ponieść uczuciom. Wkrótce odkrywamy, że Ennis nosi maskę i że stara się za wszelką cenę utrzymać pozory. Niedługo ma ożenić się z kobietą i daje jasno do zrozumienia Jackowi, że ​​nie jest „pedałem”.

Ta maska i zaprzeczanie swoim prawdziwym uczuciom są wynikiem urazu, jakiego doznał w dzieciństwie. Ennis jako dziecko był świadkiem okropnej sceny: pewien człowiek był torturowany i w końcu został zabity z powodu swojej orientacji seksualnej.

Lato wkrótce dobiegnie końca i będą oni musieli zakończyć swoją relację, ich sekret pozostanie na zawsze w górach. Dziecięca trauma Ennisa doprowadzą do naprawdę brutalnych scen między bohaterami, ponieważ mimo swych uczuć do Jacka, Ennis nie chce się przyznać, że ​​jest gejem, co sprawia, że zaczyna być bardzo agresywny.

Dalsze losy bohaterów

Z biegiem czasu każdy z nich ułoży sobie życie z kobietą, będą rodzicami i będą żyć tak, jak się tego od nich oczekuje. Ennis znalazł się w skomplikowanej sytuacji, jego rodzina ma problemy finansowe, a on nie jest szczęśliwy. Z drugiej strony Jack poślubił zamożną kobietę i jego życie wydaje się znacznie przyjemniejsze.

Chociaż szybko zauważymy, że jest to jedynie maska, ich małżeństwo tak naprawdę się rozpada, a jego relacja z teściem jest bardzo skomplikowana. Teść Jacka jest typowym przykładem Teksańczyka, który za w sobie zakotwiczone wartości patriarchalne i uważa, że ​​każdy mężczyzna musi być „samcem alfa” i zachowywać się jak on.

mężczyźni przytulający się

Po wielu latach rozłąki Jack i Ennis spotkają się ponownie, i od tego momentu ich wspólne eskapady staną się coraz częstsze. Mimo upływu czasu pasja i miłość nie zniknęły. Jack jest gotów zostawić wszystko, aby rozpocząć nowe życie z Ennis. Jest osobą bardziej wyzwoloną i gotową do walki o swoje uczucia. Jednak Ennis jest ofiarą społeczeństwa i nie potrafi odciąć się od swojej roli. Boi się, że nie zostanie zakceptowany i skończy jak człowiek, którego zobaczył, jako dziecko.

Osobiście myślę, że lepiej jest obejrzeć ten film w wersji oryginalnej, ponieważ tłumaczenia mogą często prowadzić do błędu. Tajemnica Brokeback Mountain to film, który zachęca nas do odstawienia na bok naszych uprzedzeń i obejrzenia tej prawdziwej historii miłosnej. W bardzo katolickim, konserwatywnym, teksańskim klimacie wyłania się historia miłości między dwoma mężczyznami, która będzie im towarzyszyć przez resztę życia.

“Jeśli będziemy blisko siebie i będziemy razem w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie w końcu nas zabiją”.

-Ennis Del Mar, Tajemnica Brokeback Mountain-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.