Artretyzm reumatoidalny, a wpływ negatywnych emocji

Artretyzm reumatoidalny, a wpływ negatywnych emocji
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2022

Artretyzm reumatoidalny to choroba atakująca wszystkie stawy w organizmie. Kiedy się pojawia, staje się przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów, między innymi dotkliwego bólu, stanów zapalnych oraz ograniczenia ruchów wynikającego ze sztywności zaatakowanych stawów. Artretyzm reumatoidalny jest chorobą, której przyczyny jak dotąd nie zdiagnozowano.

Przeprowadzono jednak badania, których wyniki wskazują na związek między występowaniem choroby i jej rozwojem, a negatywnymi emocjami, które przeżywa dotknięta nią osoba. 

Znaczenie, jakie stan emocjonalny odgrywa w pojawieniu się tej choroby i jej rozwoju zaczęto dostrzegać już na początku XX wieku. Jednakże nie podjęto żadnych konkretnych badań w tym kierunku, aż do roku 1950. Właśnie wtedy zaczęto klasyfikować artretyzm reumatoidalny jako jedno z najistotniejszych zaburzeń psychosomatycznych. Od tego momentu zaczęto coraz bardziej analizować zależność między chorobą i stanem emocjonalnym pacjenta.

W tym artykule opowiemy nieco więcej o różnych odkryciach, do których doprowadziły różne przeprowadzone w tym kontekście badania. To jednak nie wszystko. Podzielimy się również ciekawym pomysłem dotyczącym tego jak sobie radzić w przypadku choroby, jaką jest artretyzm reumatoidalny.

Artretyzm reumatoidalny – symptomy

Symptomy zwiastujące istnienie omawianej choroby odczuwalne są w stawach znajdujących się w naszym ciele. Najczęściej jednak dotyczą one nadgarstków i poszczególnych palców. Jednakże może też występować w dowolnym miejsc ciała, w którym łączą się dwie lub więcej kości.

Dłoń - artretyzm reumatoidalny

Do innych miejsc, w których często występuje reumatoidalne zapalenie stawów należą:

  • Łokcie
  • Kolana
  • Ramiona
  • Szyja
  • Żuchwa
  • Kostki
  • Stopy
  • Biodra

Symptomy, wskazujące na występowanie artretyzmu mogą jednak zmieniać się u danej osoby. Może dochodzić do opuchlizny wynikającej ze stanu zapalnego, ograniczenie możliwości wykonywania ruchów, pieczenie, nadwrażliwość i silny ból. Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

1. Opuchlizna

Często stanowi ona pierwszy objaw wskazujący na występowanie artretyzmu w konkretnych stawach. Kiedy choroba nie przybiera ostrej formy, występuje wyłącznie opuchlizna, kiedy jednak jest silniejsza, towarzyszy jej również ból.

2. Ograniczona możliwość wykonywania ruchów

Za ograniczenia związane ze swobodnym wykonywaniem ruchów odpowiada powiększenie poszczególnych stawów. Gdy stan ten ulega zaostrzeniu, osoba dotknięta chorobą może mieć trudności z wykonywaniem podstawowych czynności.

3. Pieczenie

Artretyzm reumatoidalny często charakteryzuje się występowaniem jeszcze jednego symptomu, jest nim pieczenie w dotkniętych chorobą miejscach. Zazwyczaj nie jest to nic innego, jak nieznaczna niedogodność. Kiedy jednak towarzyszą jej inne symptomy, może stać się wręcz nie do zniesienia utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności.

4. Nadwrażliwość

Poza wcześniej wymienionymi objawami osoby dotknięte omawianą przypadłością cierpią również na podwyższoną wrażliwość w zaatakowanych chorobą stawach. Tak jak w przypadku pozostałych objawów, choć z osobna są możliwe do zniesienia, to problem pojawia się, gdy wiele objawów występuje jednocześnie.

5. Ostry ból

To chyba najgorszy z symptomów towarzyszących chorobie. Ostry ból pojawia się za każdym razem, gdy chory usiłuje wykonać dowolny ruch. Pojawia się również wtedy, gdy obolały staw przyjmie na siebie nawet delikatny nacisk lub uderzenie. To właśnie ten objaw sprawia, że wiele osób nie jest w stanie wykonywać najprostszych nawet codziennych czynności.

Ból kolana

Artretyzm reumatoidalny a negatywne emocje

Po omówieniu wszystkich tych objawów powraca kwestia postawiona na wstępie do tego artykułu. Czy istnieje zależność między chorobą i negatywnymi emocjami? Otóż ostatnio przeprowadzone badania dowiodły, że określone stany emocjonalne mogą prowadzić do wzrostu najbardziej problematycznych symptomów. Ponadto znacznie zwiększają możliwość występowania tego rodzaju problemów zdrowotnych.

Ze wszystkich emocji, jakie odczuwamy, największy wpływ na chorobę zdają się mieć te związane z depresją, niepokojem i złością. Trzeba przyznać, że nie ma jednej konkretnej przyczyny, która odpowiadałaby za powstawanie i rozwój artretyzmu. Jednakże wpływ negatywnych emocji wydaje się być wyjątkowo silnie udokumentowany. 

Z tego względu wielu lekarzy za najlepsze możliwe leczenie pacjentów cierpiących na artretyzm uznaje pracę nad ich emocjami i uczuciami. Ulepszenie zrozumienia i umiejętności wyrażania emocji może się okazać niezwykle skuteczne w zmniejszaniu odczuwanych dolegliwości. Nawet, jeśli symptomy w większości przypadków nie ustąpią całkowicie, to wielu pacjentom udało się niebywale poprawić jakość życia właśnie dzięki pracy nad umiejętnością wyrażania odczuwanych w głębi duszy emocji.

Biorąc to pod uwagę, odpowiednie stawianie czoła chorobie stanowi klucz do jej przezwyciężenia. Jeśli więc Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu wyżej wymienionych objawów, nie wahaj się szukać pomocy specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Tylko umiejętne zarządzanie emocjami pomoże Ci opanować problem jakim jest artretyzm reumatoidalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Josefsson and Gard: Women’s experiences of sexual health when living with Rheumatoid Arthritis – an explorative qualitative study. BMC Musculoskeletal Disorders 2010 11:240.
  • Kasle S, Wilhelm MS, Zautra AJ. Rheumatoid arthritis patients’ perceptions of mutuality in conversations with spouses/partners and their links with psychological and physical health. ArthritisRheum (ArthritisCare Res) 2008;59(7):921-8.
  • Meenan, R.F., Yelin, E.H., Nevitt, M. y Epstein, W.V. (1981). The impact of chronic disease: A sociomedical profile of rheumatoid arthritis. Arthritis Rheumatism, 24, 544-549.
  • Torres, I. Y. P. Estrés y su influencia en las enfermedades psicosomáticas.
  • Lunazzi de Jubany, H. A. (2006). La alexitimia en la artritis reumatoidea (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata).
  • Hernández-Flórez, D., & Valor, L. (2018). IL-6: su papel en la patogenia de la artritis reumatoide. Consecuencias clínicas. Reumatol. clin., Supl.(Barc.), 7-10.
  • Armas Rodríguez, W. E., Alarcón Medina, G. A., Ocampo Dávila, F. D., Arteaga, C. M., & Arteaga Paredes, P. A. (2019). Artritis reumatoide, diagnóstico, evolución y tratamiento. Revista Cubana de Reumatología21(3).http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1817-59962019000300013
  • Redondo Delgado, M. M., León Mateos, L., Pérez Nieto, M. A., Jover Jover, J. A., & Abasolo Alcázar, L. (2008). El dolor en los pacientes con artritis reumatoide: variables psicológicas relacionadas e intervención. Clínica y Salud19(3), 359-378.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.