» Praca

Stres psychologiczny wśród prawników

Długie godziny pracy, skomplikowane sprawy i obsługa klientów to tylko niektóre z czynników, które prowadzą do stresu psychologicznego wśród prawników.

Stres psychologiczny u prawników: dlaczego tak się dzieje i jak sobie z nim radzić?

Stres psychologiczny wśród prawników jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. Chociaż specjaliści ci są postrzegani w społeczeństwie jako osoby, które zajmują się problemami innych, ich praca stanowi dla nich psychologiczne obciążenie, które prędzej czy później zbiera swoje żniwo. W końcu jest to zawód skoncentrowany na rozwiązywaniu ludzkich konfliktów, które często mogą być dość złożone i kontrowersyjne.

Badania opublikowane w Journal of the Indian Academy of Applied Psychology sugerują, że poziom stresu różni się między prawnikami karnymi i cywilnymi. Wynika to z charakteru ich pracy i obowiązków. Jest to problem, który wymaga kontroli, ponieważ nie tylko wpływa na zdolność doskonalenia się w sektorze prawniczym, ale może również prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym.

Dlaczego u prawników występuje stres psychologiczny?

Nieuniknione jest, że pracownicy sektora prawniczego są stale narażeni na stresujące sytuacje. Klienci wymagają rozwiązania wielu problemów, począwszy od opieki nad dzieckiem po roszczenia gospodarcze i sprawy karne.

Z jednej strony są tacy, którzy proszą, oskarżają, spierają się, żądają i bronią, az drugiej tacy, którzy narzucają, bronią, rozgrzeszają lub poddają się. Bez względu na ich konkretną funkcję, pracy towarzyszą obciążenia psychiczne, oczekiwania klientów, złożoność i podejmowanie decyzji, które różnią się w zależności od przypadku.

stres psychologiczny u prawników

Powiązane czynniki

Podsumowując, na stres psychologiczny prawników wpływają następujące czynniki:

  • Obciążenie i tempo pracy. W tym zawodzie trudno zapanować nad ilością pracy. Z tego powodu mogą wystąpić dwie szczególne sytuacje, które wpływają na poziom stresu; przepracowanie lub brak pracy.
  • Plan pracy. W przeciwieństwie do innych zawodów, harmonogram pracy nie jest sztywny i w dużej mierze zależy od liczby spraw i terminów. Wielokrotnie prowadzi to do skrócenia okresów odpoczynku.
  • Złe zarządzanie czasem. Czasami, poza obciążeniem ilością pracy, przyczyną stresu jest złe zarządzanie czasem. Najlepiej byłoby, gdyby zadania były podzielone według ważności, aby na każde z nich można było poświęcić odpowiednią ilość czasu.
  • Czynniki fizyczne. Czynniki środowiskowe, takie jak hałas, temperatura, natężenie światła i bałagan, mogą wpływać na poziom komfortu.
  • Relacje interpersonalne. Słaba komunikacja z klientami, menedżerami i personelem zewnętrznym może wywołać napięcie i stres. Dlatego ważne jest, aby prawnik wiedział, jak komunikować się z szacunkiem, spójnością, determinacją i zaufaniem.
  • Stosowane środki komunikacji. Dla wygody lub ułatwienia coraz więcej profesjonalistów korzysta z takich narzędzi, jak WhatsApp, aby komunikować się ze swoimi klientami. Sytuacja ta wiąże się jednak również ze stresem, ponieważ prawnicy często mają trudności z oddzieleniem życia osobistego od życia zawodowego. Oznacza to, że często czują potrzebę natychmiastowego odpowiadania na wiadomości, nawet gdy spędzają z rodziną lub nie pracują.

Jak radzić sobie z tego rodzaju stresem?

Prawnicy muszą zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne, aby móc dobrze funkcjonować. Oprócz rozpoznania problemu powinni także szukać możliwych rozwiązań. Chociaż niektórych wyzwalaczy stresu nie jesteśmy w stanie modyfikować, pewne strategie mogą pomóc je złagodzić.

  • Zarządzanie czasem. Podziel zadania według ich ważności. Warto zapisywać je sobie w dzienniku.
  • Odpowiednie przygotowanie spraw. Kontakt z otoczeniem publicznym ma znaczący wpływ na stres psychologiczny prawników. Choć może się to wydawać paradoksalne, wielu specjalistów w tej dziedzinie doświadcza tremy. Dlatego wcześniejsze przygotowanie spraw może znacznie zmniejszyć ich poczucie niepewności i niepokoju.
  • Organizacja miejsca pracy. Podobnie jak w przypadku innych prac, wygodna i uporządkowana przestrzeń robocza jest kluczem do dobrej wydajności. Prawnicy powinni unikać bałaganu i mieć pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia.
  • Pomoc psychologiczna. Ponieważ prawnicy są grupą o wysokim ryzyku cierpienia na stres związany z pracą, plany profilaktyki zdrowia psychicznego muszą być wdrażane w tego rodzaju środowiskach pracy. Psycholog może pomóc w opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem.

Wreszcie, najważniejsze jest, aby prawnicy zwracali uwagę na swój styl życia. Mogą to zrobić, ucząc się relaksacji, zdrowej diety i ćwiczeń. Czynniki te przyczyniają się również do dobrego zdrowia psychicznego.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hasnain, N., Naz, I., & Bano, S. (2010). Stress and well-being of lawyers. Journal of the Indian Academy of Applied Psychology, 36(1), 165–168. Retrieved from http://medind.nic.in/jak/t10/i1/jakt10i1p165.pdf http://ezproxy.cqu.edu.au/login?url=http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=psyh&AN=2010-03566-019&site=ehost-live
  • Levin AP, Albert L, Besser A, Smith D, Zelenski A, Rosenkranz S, Neria Y. Secondary traumatic stress in attorneys and their administrative support staff working with trauma-exposed clients. J Nerv Ment Dis. 2011 Dec;199(12):946-55. doi: 10.1097/NMD.0b013e3182392c26. PMID: 22134453.

 

 

 

Scroll to Top