Antyspołeczne zaburzenie osobowości - nienawiść do innych

Antyspołeczne zaburzenie osobowości - nienawiść do innych

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2019

Osoby, które posiadają antyspołeczne zaburzenie osobowości lekceważą prawa innych ludzi. Ponadto, ich pogarda zwykle sprawia, że ​​nie okazują szacunku tym, którzy stanowią przeszkodę w ich życiu. Wymienione zachowania zwykle przejawiają się w dzieciństwie lub wczesnych latach nastoletnich i mogą trwać aż do dorosłego życia.

Antyspołeczne zaburzenie osobowości jest również znane jako osobowość dyssocjalna, psychopatia lub socjopatia. Oszustwo i manipulacja są także główną cechą tego zaburzenia.

W jaki sposób diagnozuje się antyspołeczne zaburzenie osobowości?

Aby dana osoba mogła zostać zdiagnozowana z antyspołecznym zaburzeniem osobowości muszą spełnić pewne kryteria. Po pierwsze, osoba musi mieć ukończone 18 lat. Dlatego osoby niepełnoletnie, nawet jeśli mają wszystkie cechy tego zaburzenia nie mogą być zdiagnozowane.

Co więcej, osoba ta musiała mieć pewne zaburzenia zachowania w przeszłości, które ujawniły się przed ukończeniem 15. roku życia. Zaburzenia behawioralne składają się z powtarzających się i trwałych wzorców zachowań charakteryzujących się naruszeniem praw innych osób.

Zaburzenia behawioralne dzielą się na cztery główne kategorie: agresywne zachowanie wobec ludzi i zwierząt, niszczenie mienia, oszustwo lub kradzież oraz poważne naruszenia prawa.

dziewczyna w bluzie reprezentująca antyspołeczne zaburzenie osobowości

Może się okazać, że wzorce zachowania antyspołecznego nie ustają, dopóki nie nastąpi interwencja. Mogą być kontynuowane nawet w wieku dorosłym. Ci ludzie nie dostosowują się do norm społecznych ani prawa. W rzeczywistości mają tendencję do powtarzania tych zachowań, jeśli mają taką szansę. Niektóre przykłady takich zachowań to niszczenie mienia, prześladowanie lub napastowanie ludzi, kradzież lub angażowanie się w nielegalne działania.

Nienawiść do innych i gniew to cechy osób z antyspołecznym zaburzeniem osobowości

Ludzie, którzy posiadają antyspołeczne zaburzenie osobowości nienawidzą pragnień, praw i uczuć innych ludzi. Często kłamią i manipulują otoczeniem, aby uzyskać to czego chcą lub po prostu dla samej przyjemności (np. w celu uzyskania seksu, pieniędzy lub władzy).

Ciągłe kłamanie to kolejna cecha antyspołecznych ludzi. Mogą wielokrotnie kłamać, używać fałszywych imion, traktować ludzi z podstępem lub fałszować choroby.

Istnieje również wzór impulsywności, który manifestuje się z powodu niemożliwości robienia planów na przyszłość. Dlatego też podejmują pochopne decyzje, przed którymi się nie zastanawiają.

Ludzie z antyspołecznym zaburzeniem osobowości wydają się być marudni i agresywni. Mogą też angażować się w przemoc fizyczną. Z drugiej strony mogą one również zagrażać bezpieczeństwu innych osób bez ostrzeżenia. Przykładem tego jest jazda samochodem. Mogą jechać szybciej niż ograniczenie prędkości lub pić alkohol i prowadzić.

Osoby te często angażują się w działania wysokiego ryzyka o bardzo szkodliwych skutkach, takie jak seks bez zabezpieczenia lub używanie narkotyków. Mogą również zaniedbywać swoje dzieci lub narażać je na niebezpieczne sytuacje.

Joker

Ludzie z antyspołecznym zaburzeniem osobowości są skrajnie nieodpowiedzialni

Ta tendencja może przejawiać się w miejscu pracy. Mogą pozostawać bez pracy przez dłuższy czas, nawet jeśli mają wiele możliwości zatrudnienia. Mogą również wielokrotnie rezygnować z pracy bez realistycznego planu znalezienia innej.

Podobnie, mogą oni opuścić pracę z powodów innych niż choroba. Są także bardzo nieodpowiedzialni finansowo, zwłaszcza jeśli chodzi o zadłużenia. Ponadto mogą również nie spełniać podstawowych potrzeb swoich dzieci.

W tym sensie nie okazują skruchy za swoje działania (Rosenblum, 2011). Zwykle są obojętni lub usprawiedliwiają szkody, które spowodowali mówiąc: “Życie jest trudne” lub “Nieudacznicy zasługują na porażkę“.

Ludzie antyspołeczni mogą obwiniać swoje ofiary o bycie naiwnymi lub zasługującymi na swój “los”. Zwroty takie jak “Tak czy inaczej, zasłużył sobie na to” lub “Tak czy inaczej by się to stało” są typowymi tekstami, które mówią ludzie z tym zaburzeniem.

Jak widać, antyspołeczne zaburzenie osobowości ma bardzo poważne konsekwencje. Jest to bardzo trudne do opanowania zaburzenie osobowości, które zwykle manifestuje się w dzieciństwie lub w okresie dorastania z powodu zaburzeń behawioralnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rosenblum, L. (2011). Trastorno antisocial de la personalidad. Disponible en http/www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=127457


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.