Strategie stoików pozwalające na poprawę samopoczucia - trzy propozycje

Filozofia stoików koncentruje się przede wszystkim na poszukiwaniu i odnalezieniu drogi prowadzącej do poczucia szczęścia. Jeśli też jesteś właśnie na etapie takich poszukiwań, to warto poznać strategie stoików, które pomogą Ci stać się o wiele bardziej szczęśliwym człowiekiem!
Strategie stoików pozwalające na poprawę samopoczucia - trzy propozycje
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Filozofia stoików koncentruje się przede wszystkim na poszukiwaniu i odnalezieniu drogi prowadzącej do poczucia szczęścia. Jeśli też jesteś właśnie na etapie takich poszukiwań, to warto poznać strategie stoików, które pomogą Ci stać się o wiele bardziej szczęśliwym człowiekiem!

Chociaż prawdopodobnie już to od dawna wiesz dzięki regularnemu czytaniu artykułów publikowanych na naszym blogu, to przypominamy na wszelki wypadek, że ludzie mogą bez większych problemów samodzielnie poprawić sposób działania ich umysłów. Wiele osób w ostatnich latach uczyniło z tego nawet swój osobisty cel. Istnieje także wiele narzędzi i ćwiczeń, które mogą Ci pomóc w realizacji tego zadania.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci przykłady obejmujące strategie stoików pozwalające Ci na łatwiejsze odczuwanie szczęścia w życiu codziennym. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Strategie stoików prowadzące do szczęścia musimy jednak zacząć od omówienia tego, kim w ogóle byli stoicy?

Nie da się ukryć, że dosyć zaskakującym jest fakt, że nawet po tylu wiekach ta starożytna grecka filozofia wciąż okazuje się być niezwykle wręcz przydatna ludziom i doskonale adaptuje się do nowych warunków politycznych, społecznych i gospodarczych.

Ogólnie rzecz biorąc stoicyzm to szkoła filozoficzna założona w 301 roku przed Chrystusem przez Zenona z Kition. Według niego najważniejszym kwestiami w ludzkim życiu były samokontrola i panowanie nad sobą pod każdym względem. Tak więc, według filozofii stoickiej, kwestie takie jak pasja lub pokusa poddania się swoim pragnieniom przeszkadzają w drodze do uzyskania poczucia szczęścia.

Stoicy mieli dwa podstawowe narzędzia, które pomagały im osiągnąć założone przez nich cele. Były to rozum i odwaga. W ten sposób oparte na nich strategie stoików pozwalały im osiągnąć (lub przynajmniej tego spróbować) zarówno mądrość, jak i szczęście. Stoicy wierzyli także w konieczność wyzbycia się wszystkich rzeczy materialnych mogących zakłócić płynność i harmonię codziennej egzystencji.

Strategie stoików pozwalające na dążenie do szczęścia

Do tej pory zapewne zdołałeś już zdać sobie sprawę z tego, że strategie stoickie możesz także i dziś zastosować w celu uzyskania szczęścia. Ale musisz także wiedzieć o tym, że to oznacza podążanie śladami jednych z największych myślicieli w historii ludzkości. Czy to brzmi już jak wystarczająca zachęta?

Spacer po wodzie

Warto sobie w tym momencie uświadomić, że na przykład prawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie o Cyceronie, Senece i Marku Aureliuszu, nieprawdaż? A to właśnie były wybitne postacie z kręgu filozofów stoickich.

Nie ma przed Tobą żadnych przeszkód, tylko różne ścieżki do wyboru

Strategie stoików zaczniemy omawiać od czegoś, co na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo trudne. W rzeczywistości jest jednak bardzo proste do zrealizowania. Ogólnie rzecz biorąc w tym przypadku chodzi o to, że kiedy napotkasz jakąś przeszkodę, powinieneś najpierw ją przeanalizować.

Wtedy właśnie możesz dostrzec, że jest to doskonała okazja do nauki, rozwoju osobistego i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Mówiąc wprost, użyj przeszkód jako doskonałych sposobów oferujących Ci pomoc w kontynuowaniu swojej drogi do wybranego przez siebie celu.

Tak więc, gdy na Twojej drodze pojawi się jakakolwiek przeszkoda, nie wpadnij w pułapkę pod postacią cyklu toksycznych myśli. Innymi słowy, staraj się nie tracić kontroli nad sobą i swoimi emocjami. I choć prawdą jest, że nie możesz kontrolować całego świata na zewnątrz Ciebie, to jednak pamiętaj o tym, że możesz bez większych przeszkód trzymać w garści swój świat wewnętrzny.

Uczyń równowagę ducha swoim nadrzędnym celem

Eksperci twierdzą, że z tej konkretnej strategii niezwykle często korzystał Marek Aureliusz. Ale co tak naprawdę ona znaczy? Jej podstawową ideą jest to, że za każdym razem, gdy coś lub ktoś wytrąca Cię z równowagi, to Twoim jednym z pierwszych priorytetów powinno być jej odzyskanie. W zasadzie to nawet za wszelką cenę.

Ale jak Ty to możesz zrobić? To na szczęście jest stosunkowo proste zadanie. Musisz po prostu ustawić precyzyjnie swój cel w życiu. Dzięki temu Twój mózg będzie postrzegał wszelkiego rodzaju przeszkody jako formę rywalizacji ze sobą samym, w której nagrodą jest równowaga psychiczna i emocjonalna. A to zapewni Ci dodatkową ochotę na osiągnięcie tego celu.

Gdy osiągniesz już to poczucie równowagi, włączysz w ten sposób system nagradzania w Twoim mózgu. A to właśnie on w zupełnie nieświadomy dla Ciebie sposób wzmocni Twoje wysiłki w poszukiwaniu szczęścia.

Znajdź dla siebie wzór do naśladowania

W tym punkcie prezentujemy strategie stoików, które szybko stały się powszechnie znane i stosowane. Na tyle szeroką zyskały sobie popularność, że nie są już kojarzone z filozofią stoicką. Na przykład niektórzy eksperci zajmujący się programowaniem neurolingwistycznym również wierzą w jej słuszność. Nawet pomimo tego, że ich dziedzina, w której się specjalizują w teorii nie ma zbyt wiele wspólnego z tą konkretną koncepcją.

Ogólnie rzecz biorąc stoicy twierdzili, że za każdym razem, gdy czujesz jakąkolwiek formę niestabilności psychicznej, czy też emocjonalnej, powinieneś poszukać dla siebie wzoru do naśladowania. A następnie podejmij wszelkie możliwe starania, aby spróbować go naśladować w jak największym stopniu.

Szczęśliwa kobieta

Wyobraź sobie na przykład, że wypadłeś z drogi i wpadłeś w przysłowiowe maliny. Krótko mówiąc, znajdujesz się obecnie nie w tym miejscu, w którym byś sobie tego życzył. To właśnie wtedy powinieneś zadać sobie pytanie, co zrobiłaby na Twoim miejscu osoba, na którą patrzysz lub którą podziwiasz. Albo w wersji uproszczonej, co zrobiłaby wtedy najlepsza wersja Ciebie samego?

Po odkryciu w tej sposób drogi dalszego postępowania, reszta staje się naprawdę prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to zacząć działać zgodnie z zasadami, które właśnie przed chwilą opracowałeś. W ten sposób możesz skierować swoją rzeczywistość w tym samym kierunku i znaleźć dzięki temu szczęście w życiu.

Kilka słów tytułem podsumowania

Stoicy byli mądrymi ludźmi, którzy koncentrowali się na znalezieniu najlepszej wersji samych siebie. To właśnie ich zdaniem pozwalało im osiągnąć szczęście i równowagę. Wypróbuj zatem zaprezentowane przez nas powyżej strategie stoików, aby stać się szczęśliwszym człowiekiem za każdym razem, gdy tylko poczujesz się niestabilnie. I przekieruj dzięki nim całe swoje życie na nowe, bardziej ambitne tory!

„Masz władzę nad swoim umysłem, a nie nad wydarzeniami w świecie na zewnątrz. Uświadom sobie to, a znajdziesz swoją wewnętrzną siłę. ”
-Marek Aureliusz-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.