Jak wypędzić z myśli toksyczne osoby?

Jak wypędzić z myśli toksyczne osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2016

Czy kiedykolwiek zdołałeś zapomnieć o czymś, co ktoś ci zrobił lub powiedział i co pozostawiło cię z pytaniem: dlaczego? Gdy ktoś nas zrani – skrzywdzi nasze dzieci, rodziców lub ukochaną osobę; obmawia nas za plecami; albo zwyczajnie zachowuje się jak szalony – może on zupełnie zdominować nasze myśli na całe godzimy, dni, a nawet miesiące.

Nie potrafimy pozbyć się myśli o tym jak dana osoba się zachowała i wciąż pamiętamy o tym jak wyglądała i co powiedziała. Dzieje się tak często, na przykład wśród par, które nagle zakończą swój związek.

Toksyczne myśli

glowa-w-dol

Skutkuje to cyklem toksycznych myśli. Większość z nas wie, że ten sposób myślenia działa niszcząco, zarówno na emocje jak i sferę fizyczną. Istotnie, według badań, umysł pełen toksycznych myśli, jest umysłem niezdrowym i nieszczęśliwym.

Gdy przywołujemy w myśli wspomnienia kłótni, żalów, lub straty, zazwyczaj cierpimy wtedy z powodu stresu, który może odbić się na naszym stanie fizycznym i psychologicznym. Badania sugerują, że posiadanie toksycznych myśli gra podstawową rolę w rozwoju chorób, takich jak depresja, rak, choroby serca i autoimmunologiczne.

Jak pozbyć się sceptycyzmu i toksycznych myśli?

Staramy się bardzo mocno by pozbyć się toksycznych rzeczy z naszego życia, czy to kupując organiczne produkty, czy ograniczając naszą dietę, pozbywając się z domu chemikaliów, jedząc ekologicznie, sprzątając ekologicznie, używając organicznych kosmetyków, itd. Jednakże bardzo mało uwagi poświęcamy ekologicznemu myśleniu.

Jaki jest najbardziej ekologiczny sposób na toksyczne myśli?

W jaki sposób możemy przestać myśleć o negatywnych osobach? Jak zapomnieć ich stosunek lub zachowanie, na którym się zawiedliśmy? Dlaczego te nieprzyjemne wspomnienia wciąż do nas powracają?

widok-gor

Tych dziesięć niewielkich lecz potężnych pomysłów pomoże ci wyrzucić negatywne osoby ze swoich myśli i wyeliminować toksyczny cykl, który wciąż cię dręczy. Wypróbuj któryś z tych sposobów myślenia i postępowania a zdołasz uwolnić się od tej osoby raz na zawsze:

1. Mów o nich rzadziej i pozwól by minęło trochę czasu. Nie wspominanie o tych osobach zbyt często i pozwolenie na to by czas upłynął i zadziałał kojąco, pozwoli ci wypędzić uciążliwe osoby ze swoich myśli.

2. Zaczekaj i popatrz co się wydarzy dalej. Często wydaje nam się, że musimy natychmiast odpowiedzieć i zareagować w stosunku do trudnych osób lub sytuacji. Zamiast tego, pozwól sobie na zaczekanie i przekonanie się, co wydarzy się dalej.

3. Uwolnij się od winy. Myślenie o przeszłych wydarzeniach i obwinianie siebie, rzadko bywa produktywne. Kłótnie i niedomówienia zdarzają się czasami na skutek serii wydarzeń, tworząc efekt domina. Generalnie, wina nie leży jedynie po jednej stronie.

4. Postaraj się by druga osoba nie myślała o tobie zbyt dużo. Chociaż w istocie, nie możesz całkowicie zapanować nad tym co myśli druga osoba; jest to niemożliwe.

5. Zajmij się w pierwszej kolejności swoimi własnymi sprawami. Nie ważne, co się wydarzyło, największym problemem, jakiemu stawiłeś czoła jest twoja własna złość. Gniew prowadzi do wybuchu emocji, które uniemożliwiają nam odpowiedź w sposób satysfakcjonujący i produktywny.

W tym sensie, gniew jest tak naprawdę twoim największym problemem. Zadbaj o siebie – medytuj, gimnastykuj się, idź na długi spacer, cokolwiek jest konieczne – zanim zdecydujesz się na konfrontację z drugą osobą.

6. Gdy jesteś zły, twoje myśli się sypią. W gniewie, nie możesz myśleć jasno, kreatywnie, ani roztropnie, o tym jaki będzie najlepszy sposób zmierzenia się z sytuacją. Jeśli chcesz myśleć trzeźwo, nie możesz być na nic zły. Zachowaj spokój.

Medytacja nad morzem

7. Nie wierz temu, co myślisz. Gdy zawładną tobą zmartwienia, cierpienie, lęk, niepokój lub złość, twój stan emocjonalny i psychiczny każe ci myśleć, że twoje irracjonalne myśli są prawdziwe, nawet jeśli takie nie są. W tym przypadku, może to negatywnie wpłynąć na twoją ocenę, dlatego musisz być ostrożny.

8. Nie możesz kontrolować czasu. Gdy myślimy o przeszłych wydarzeniach, które nas zraniły, szukamy czasem tego, co mogliśmy zrobić inaczej, by uniknąć kłótni lub nieszczęśliwego rezultatu.

Co wydarzyło się wczoraj, jest tak samo przeszłością, jak i zdarzenie sprzed ponad tysiąca lat. Nie możemy zmienić tego co wydarzyło się za czasów Majów ani tego co stało się w zeszłym tygodniu.

Przeczytaj też artykuł: Wiadomość od przyszłości, teraźniejszości i przeszłości

9. Nie ma potrzeby by być wiernym swoim cierpieniom; potrafimy bowiem wybaczać. Mamy tendencję do bycia lojalnymi w stosunku do naszych cierpień. Na to by się od nich uwolnić, najlepsze jest wybaczanie. Wybaczanie nie jest jedynie czymś, co robimy dla innych, ale również dla samych siebie.

10. Znajdź inne miejsce dla swoich myśli. Medytacja, której towarzyszą silne obrazy, może pomóc nam by nie myśleć w toksyczny sposób. Wyobraź sobie, na przykład, głęboki, błękitny ocean, kojący twój umysł, nie pozostawiając w nim miejsca na toksyczne myśli.

Czy twoje myśli zostały już wyswobodzone?

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.