Strach przed intymnością

Boisz się intymności? Czy wpadasz w panikę, gdy spotykasz kogoś „na serio” i musisz otworzyć nieco swoje serce? Badamy możliwe przyczyny i udzielamy wskazówek, które pomogą Ci zmierzyć się z tym strachem.
Strach przed intymnością

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Poznałaś kogoś, kogo lubisz lub kto wydaje Ci się interesujący. Umówiłaś się na drinka i kolację. Nagle przychodzi nieco bardziej intymny moment. Wpadasz w panikę. Dlaczego tak jest? Co takiego się z Tobą dzieje? Możesz odczuwać strach przed intymnością.

Tego rodzaju lęk może utrudnić Ci nawiązywanie głębokich więzi emocjonalnych z ludźmi, których lubisz, których chcesz w swoim życiu lub po prostu z tymi, których chcesz lepiej poznać. Strach przed intymnością może występować w przyjaźniach i relacjach rodzinnych, a także w związkach romantycznych.

W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć, co może kryć się za rodzajem strachu, który powstrzymuje Cię przed dopuszczeniem innych do Twojego życia. Podpowiemy także, jak stawić mu czoła. Postępuj zgodnie z naszymi radami, a stopniowo przekonasz się, że lęk przed intymnością zniknie i zaczniesz cieszyć się pozytywnym życiem emocjonalnym.

Intymność w związkach

Czym właściwie jest intymność? Według Oxford English Dictionary jest to „stan bliskiej osobistej relacji z kimś”. Jest to koncepcja ściśle związana z dziedziną miłości i związków.

Kiedy zbliżasz się do drugiego człowieka, tworzysz z nim wspólną przestrzeń miłości, uczucia, zaufania i bliskości.

Intymność oznacza również kontakt z uczuciami innej osoby, zbliżenie się do siebie i emocjonalne otwarcie się.

„Być może nie ma większej intymności niż ta, w której spotykają się dwa spojrzenia, stanowczo i zdecydowanie, i po prostu odmawiają rozstania”.

-Jostein Gaarder-

Para patrząca na siebie
Intymność jest niezbędnym aspektem pogłębiania relacji z innymi.

Jak generować intymność z innymi?

Aby wytworzyć intymność z innymi, potrzebujesz znajomego i przyjemnego otoczenia. Pozwoli Ci to otworzyć się na drugą osobę, zacząć jej ufać, uwolnić się od lęków i mieć odwagę być sobą.

Jednak nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia. Niektórzy ludzie odczuwają trudność w związku z intymnością. Dlaczego tak się dzieje i jak możesz zacząć dopuszczać innych do swojego życia?

Strach przed intymnością: skąd się bierze?

Lęk przed intymnością jest dość powszechny. Pojawia się, gdy boisz się stworzyć wspólną przestrzeń z drugą osobą i na kilka chwil opuścić swoją indywidualność. Dlaczego tak jest? Dlaczego tak bardzo boisz się intymności?

Obawy kryjące się za strachem przed intymnością

Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

Obawy, lęki, strach. Jak widzisz, za głównym lękiem przed intymnością kryje się wiele innych, które mogą Cię sparaliżować i przeszkadzać w tym, czego naprawdę chcesz. Może to być na przykład tworzenie wartościowych relacji i otwieranie się na innych.

Niska samoocena

Wiele z tych obaw wynika z niskiej samooceny lub wewnętrznego głosu, który mówi Ci, że nie zasługujesz na to, by się zakochać. Innymi słowy, jest to Twój negatywny dialog wewnętrzny w postaci autobojkotu. Czasami nie jesteś świadoma jego istnienia, ale on tam gdzieś jest.

Niepewne przywiązanie

Jeśli do wszystkich tych czynników dodasz niepewny styl przywiązania (czy to unikający, ambiwalentny/lękowy, czy też zdezorganizowany), otrzymasz odpowiednią pożywkę do rozwijania lęku przed intymnością, przed kontaktem z innymi i przed emocjonalnym otwarciem się. To dlatego, że jako dziecko, „zrozumiałaś”, że jeśli otworzysz się na innych, mogą Cię oni skrzywdzić, a Twoje potrzeby emocjonalne nie zostaną zaspokojone.

Rozwijany w dzieciństwie styl przywiązania ma ogromny wpływ na sposób, w jaki łączymy się emocjonalnie z innymi, gdy jesteśmy dorośli. Jeśli przywiązanie z dzieciństwa nie jest bezpieczne, nie będziemy czuć się wystarczająco bezpiecznie, aby rozwijać zdrowe i silne więzi poprzez takie przestrzenie jak intymność.

Jak stawić czoła lękowi przed intymnością

Czy można przezwyciężyć lęk przed intymnością? Co możesz z tym zrobić? Poniżej znajdziesz cztery wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z tą sytuacją:

1. Rozpocznij proces introspekcji

Jeśli chcesz wiedzieć, co się z Tobą dzieje i czy naprawdę paraliżuje Cię strach przed intymnością, być może czas zajrzeć w głąb siebie i zadać sobie pytanie: jak się czujesz? Czy naprawdę odczuwasz lęk? Jeśli tak, to czego się boisz?

Ten proces introspekcji pomoże Ci zlokalizować Twoje lęki i emocje. Drugim krokiem będzie otwarcie się i analiza, jakie emocje pojawiają się, gdy ktoś zbliża się do Ciebie bardziej niż zwykle.

2. Odsłaniaj się stopniowo

Aby odkryć, co kryje się za tymi lękami, ważne jest, abyś stopniowo wystawiała się na intymność. Nie zmuszaj się do tego na siłę. Możesz zacząć od małych kroków, na przykład poprosić kogoś, kogo lubisz, o jego numer, zaprosić tę osobę na drinka lub opowiedzieć mu intymny szczegół na swój temat.

Możesz sporządzić osobistą listę tych kroków i za każdym razem, gdy wykonasz jeden z nich, zaznacz to.

3. Idź na terapię

Chociaż poprzednie zalecenia mogą pomóc, psychoterapia jest najlepszym sposobem na poznanie siebie i odkrycie, dlaczego jesteś taka, jaka jesteś, co się z Tobą dzieje, a przede wszystkim jakie masz potrzeby emocjonalne.

Terapeuta może towarzyszyć Ci w tym procesie introspekcji, który już rozpoczęłaś i dotrzeć do źródła konfliktu. Pomoże Ci odkryć przyczyny Twojego lęku przed intymnością oraz zaproponuje działania i narzędzia, które pomogą Ci go rozpoznać i dać przestrzeń do stawienia mu czoła.

Mężczyzna na terapii
Terapia psychologiczna pomoże Ci poznać przyczyny lęku przed intymnością i jak sobie z nim radzić.

4. Zmierz się ze swoim strachem i słuchaj jego przesłania

To brzmi nieco paradoksalnie, ale musisz dać przestrzeń strachowi. Nie powinnaś przed nim uciekać ani próbować go hermetyzować i wysyłać do najdalszego zakątka swojego umysłu. Zamiast tego posłuchaj, co próbuje Ci powiedzieć.

Być może w Twojej przeszłości jest jakaś rana, która jeszcze się nie zagoiła. Albo sytuacja, taka jak na przykład odrzucenie, przeraziła Cię i nie możesz jej przezwyciężyć. Może po prostu brakuje Ci pewności siebie.

Cokolwiek kryje się za Twoimi lękami, ważne jest, aby słuchać emocjonalnych przesłań, które pochodzą z Twojego wnętrza, gdy wchodzisz z kimś w intymną relację. Będą one miały znaczenie w ramach Twojego życia. A dokładniej w samej relacji.

Zasługujesz na zdrową więź

Pamiętaj, że zasługujesz na zdrowe i intymne relacje. Jednak, aby to zrobić, być może będziesz musiała wysłuchać swojego wewnętrznego dziecka. Być może potrzebujesz terapii psychologicznej, aby przeanalizować swoją przeszłość lub zrozumieć teraźniejszość, abyś mogła zacząć otwierać się na innych. Szukaj powodów, by ufać innym, otwórz swoje serce i daj możliwości ludziom, którzy są wartościowi i którzy chcą dzielić z Tobą piękną więź.

Tylko Ty możesz odkryć te rzeczy. Daj sobie szansę, a zobaczysz, jak stopniowo będziesz mogła cieszyć się chwilami intymności. Zasługujesz na to. Pamiętaj:

„Nigdy nie przegrywasz, jeśli kochasz. Zawsze przegrywasz, jeśli powstrzymujesz się od miłości”.

-Barbara de Angelis-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morfa, J.D (2003) Prevención de los conflictos de pareja. Bilbao: Desclée de Browner.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.