Utrata kontroli - strach przed możliwością wystąpienia takiego zdarzenia

Utrata kontroli - strach przed możliwością wystąpienia takiego zdarzenia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy strach postanawia myśleć za Ciebie, wszystko zaczyna się zamazywać. Łatwo jest obawiać się, że dopadnie nas utrata kontroli nad sobą, ponieważ to najtrudniejsze emocje przejmują ster, a natrętne myśli malują przed nami groźny scenariusz, przed którym należy sie bronić. W takich chwilach zaczynasz obawiać się, że kogoś skrzywdzisz, dlatego ważne jest, aby nauczyć się nimi zarządzać.

Nikogo nie dziwi fakt, że jest to jeden z najczęstszych lęków, których doświadczają ludzie. Na przykład ludzie, którzy mają do czynienia z ciągłym wyczerpaniem w pracy, zaczynają się obawiać, że w każdym momencie tłumione napięcie, które w sobie zgromadzili, zakończy się w najgorszy możliwy sposób. Czują, że grozi im utrata kontroli.

“Nie pozwól sobie na pośpiech lub utratę kontroli nad emocjami jeśli chodzi o poważne związki”.

-Napoleon Hill-

Innym przykładem są rodzice, którzy noszą wiele obowiązków na swoich barkach, co może sprawiać wrażenie niepokojącej ilości nieskończonych problemów i zmartwień. Są to sytuacje, w których dana osoba żyje w obawie przed utratą kontroli w dowolnym momencie i popełnienia lub powie coś złego osobie, którą kocha najbardziej.

Ta rzeczywistość nie jest obca nikomu. Ale normalne jest, że strach jest obecny w pewnym stopniu w naszym codziennym życiu, nie możemy mu pozwolić na przejęcie kontroli. To byłoby jak życie z kimś innym wewnątrz Ciebie, panem Hydem, który wydobywa z Ciebie to, co najgorsze.

Kolorowy mężczyzna.

Kiedy pozwalasz, by strach przejął nad Tobą kontrolę

Robert przeszedł wiele wzlotów i upadków, co wywołało w nim duże uczucie niepokoju. Od prawie roku bezrobotny czuje się udręczony w każdej dziedzinie życia. Jego rodzice, zaniepokojeni sytuacją, starają się go zachęcić i zapraszają codziennie na obiad. Jednak podczas ostatniego posiłku Robert uświadomił sobie, że zaczyna się obawiać, iż w każdej chwili pojawi się utrata kontroli.

Podczas obiadu w ubiegły weekend jego brat skomentował całą sytuację a Robert zinterpretował ją w najgorszy możliwy sposób. Przesadził emocjonalnie – był zły, podniósł głos i powiedział wiele rzeczy, których później żałował. Posiłek zakończył się tym, że matka zaczęła płakać, a brat walnął ręką w stół. Robert wiedział, że ma problem, ale brakowało mu zasobów, by właściwie nim zarządzać.

Ta sytuacja może wydawać się Ci znajoma. Jeśli tak, ważne jest, aby zacząć od zrozumienia wszystkich momentów, w których lęk może zmienić Twoje zachowanie, myśli i reakcje na określone bodźce.

Zmartwiony mężczyzna.

Demon niepokoju

Kiedy ludzie niosą ze sobą zbyt wiele zmartwień, obaw i niepewności, mózg tworzy niemal spartańską interpretację – uważaj, wszystko wokół Ciebie stanowi zagrożenie. W ten sposób dochodzi do wniosku, że ​​jedynym wyjściem jest obrona przed wszystkim i wszystkimi.

  • Twój osąd przestaje być racjonalny i rezygnujesz z kontroli najbardziej instynktownego, najmniej refleksyjnego i najmniej logicznego autopilota.
  • Pojawia się w Tobie nieprzyjemne poczucie rzeczywistości – jakby wszystko, co się dzieje, nie było prawdziwe i znane. Nazywa się to depersonalizacją.
  • Wpadasz w stan ciągłej hiperwizji, zawsze w defensywie, przesadnie reagujesz na trywialne rzeczy, tworząc obsesyjne i negatywne myśli, przewidując rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły.

Utrata kontroli – jak zarządzać strachem by jej zapobiec

Książki samopomocy często głoszą, że. “w każdej sytuacji każdy ma możliwość wyboru sposobu reagowania, To do Ciebie należy decyzja na temat wyboru najlepszej ścieżki “Cóż, takie przesłanie jest dość inspirujące, ale kiedy cierpisz z powodu lęku, bardzo trudno jest określić, jaka jest właściwa ścieżka.

Niespokojny umysł nie myśli – on reaguje. Nie ma pełnej kontroli nad sobą, dlatego nie zawsze podejmuje najlepsze decyzje. To zmusza nas do zrozumienia, że ​​zarządzanie tymi sytuacjami nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy mieć dobre intencje, gdy w Twoim gardle tkwi gula, która powstrzymuje cię przed oddychaniem i jasnym myśleniem.

Teraz rzućmy okiem na niektóre strategie, które skutecznie zmniejszają strach przed utratą kontroli.

Kolorowy motyl.

Kroki, które pomogą zapobiec przejęciu kontroli przez strach

  • Staraj się nie kontrolować siebie. Pomyśl o tym przez chwilę – spędzasz większość czasu kontrolując swoją frustrację, ukrywając myśli, połykając emocje, udając dobry nastrój. Kończy się na tym, że musisz zrobić coś uspokajającego i wyzwalającego. Możesz wyłożyć wszystkie karty na stół i powiedzieć, jak się czujesz na głos, bez strachu.
  • Porozmawiaj o swoim strachu i próbuj z nim polemizować. Jednym ze sposobów na pozbycie się strachu jest nadanie mu imienia i rozmowa z nim. “Boję się utraty rodziny, ponieważ zdaję sobie sprawę, że tracę kontrolę nad emocjami i mówię rzeczy, których później żałuję”.
  • Kontroluj swoje myśli, aby kontrolować emocje. Jest to przesłanka terapii poznawczo-behawioralnej, jednej z najlepszych terapii dla osób, które boją się utraty kontroli nad sobą.

Ostatni krok wymaga uwolnienia swojego ciała, po to by móc wypuścić na wolność umysł. Można to zrobić na różne sposoby, takie jak zastosowanie rozluźnienia mięśni według Jacobsona, techniki uważności, jogę lub inne ćwiczenia fizyczne. Strategie te pomogą Ci uwolnić fizyczne napięcie w ciele i pozwolą Twojemu umysłowi na bardziej zrelaksowane podejście.

Odzyskanie nad sobą kontroli jest możliwe – po prostu musisz nad tym popracować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.