Strach przed ciszą – dlaczego się jej boimy?

Czy cisza sprawia, że czujesz się nieswojo? Czy wywołuje samotność, strach i ból, których wolałabyś uniknąć? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, dlaczego zaakceptowanie ciszy może pomóc Ci poprawić relacje z samą sobą.
Strach przed ciszą – dlaczego się jej boimy?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czym jest strach przed ciszą? Wsiadasz do samochodu i włączasz radio. Po powrocie do domu włączasz telewizor. Słuchasz muzyki z telefonu, gdy bierzesz prysznic lub myjesz naczynia. Tak wielu z nas boi się ciszy i jest to widoczne po tysiąc razy dziennie… Niektórzy ludzie są przerażeni brakiem dźwięku.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, strach przed ciszą może sprawić, że przegapisz jakieś ważne momenty. Może gdybyś znała wartość ciszy, przestałabyś unikać jej na każdym kroku.

Kiedy ostatnio przebywałaś w całkowitej ciszy? Czy pamiętasz brak hałasów ze świata zewnętrznego i wewnętrznego? Dla większości ludzi jest to praktycznie niemożliwe do osiągnięcia i utrzymania. Ale to nie wszystko – wiele osób uważa to za niebezpieczne i niepokojące. Dlaczego? Czy można coś z tym zrobić?

Cisza

Strach przed ciszą

Być może zauważyłaś tę tendencję w sobie i innych. Kiedy już zdasz sobie sprawę, łatwo to zauważyć. Większość z nas pokazuje te oznaki wiele razy dziennie.

Otaczamy się urządzeniami, które zapewniają stymulację wzrokową i słuchową. Nie tylko wtedy, gdy mamy chwilę wolnego i szukamy rozrywki. Używamy ich również przy prawie wszystkich naszych codziennych czynnościach. Podczas sprzątania, gotowania lub ćwiczeń otacza nas hałas zewnętrzny.

To samo dzieje się, gdy spędzasz czas ze współpracownikami, rodziną lub przyjaciółmi. Nawet jeśli po prostu wpadniesz na sąsiada w windzie, prawdopodobnie będziesz wolała banalną rozmowę od milczenia. Najczęściej żadna ze stron nie ma nic sensownego do powiedzenia. Mimo to starasz się wypełnić przerażającą ciszę słowami.

Ucieczka przed hałasem zewnętrznym jest trudna, ale wyciszenie wewnętrznego głosu może być jeszcze trudniejsze. Czy zdarzyło Ci się leżeć w łóżku, w ciszy, myśląc o przeszłości i przyszłości? To kolejny mechanizm pozwalający uniknąć ciszy teraźniejszości.

Dlaczego boisz się ciszy?

Nie znasz siebie

Cisza jest przerażająca, ponieważ wymaga kontaktu z samym sobą. Unikasz ciszy, ponieważ unikasz siebie. To strach przed przebywaniem sam na sam z tą stroną siebie, której starasz się nie widzieć, z całym strachem i bólem, które starasz się ignorować. Strasznie jest słyszeć swój własny głos, krzyczący na Ciebie, abyś była słyszana przez hałas z zewnątrz.

Nie znasz siebie, ponieważ nigdy nie jesteś naprawdę sama. Nie znasz siebie i boisz się. Kiedy nadchodzi cisza, pojawia się wraz z całą ciemnością i cieniami, o których wolałabyś nie myśleć. Niepokój, samotność, pustka i złość, które wypływają na powierzchnię, gdy coś cichnie, są również częścią Ciebie, nawet jeśli je ignorujesz.

Nie jesteś do tego przyzwyczajona

To nie jest tylko Twoja wina. Urodziłaś się i żyjesz w społeczeństwie, które nie uczy się słuchać siebie. Zamiast tego chcemy być zajęci i rozproszeni.

Samoświadomość, rozwój osobisty i medytacja mogą wydawać się praktykami zarezerwowanymi dla osób, które są w jakiś sposób upośledzone psychicznie i potrzebują profesjonalnej pomocy. Jednak tak naprawdę mogą one poprawić Twoje samopoczucie.

Cisza

Cisza jest prawie tematem tabu, a społeczeństwo uczy nas postrzegać ją jako coś negatywnego. Jeśli ktoś jest cichy, oznacza to, że jest szalony, obrażony, smutny lub nieobecny. Cisza wywołuje uczucie samotności, pustki, nieśmiałości i negatywności. Jednak z pewnością nie musi tak być.

Ćwicz ciszę

Praktykowanie ciszy może pomóc Ci połączyć się ze swoimi lękami i pragnieniami. Pozwala poznać siebie, uzdrowić i wrócić do siebie. Milczenie daje możliwość odkrycia nowych pragnień i opinii oraz odzyskanie siły i wewnętrznego głosu.

Nie ma nic lepszego niż poznanie siebie, zaakceptowanie siebie, kochanie siebie i wiedza, jak być ze sobą.

Tylko Ty możesz wypełnić swoją pustkę, uleczyć rany i pokonać swoje lęki. Tylko Ty możesz pracować nad swoimi marzeniami i celami. Więc dlaczego tak boisz się być ze sobą? Daj szansę ciszy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Le Breton, D. (2006). El silencio. Madrid: Sequitur.
  • Hanh, N. T. (2016). Silencio: el poder de la quietud en un mundo ruidoso. Barcelona, España: Urano.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.