Strach może Cię paraliżować, ale również może okazać się pomocny. Strach nigdy nie zniknie, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej czytając dzisiejszy artykuł!
Myślenie o tym, że strach nigdy nie zniknie, może prowadzić do rozwoju stanów lękowych. Na samą myśl Twoje serce zaczyna bić szybciej. To całkowicie naturalne, a co najmniej zrozumiałe. Społeczeństwo nauczyło Cię uciekać przed strachem zamiast stawić mu czoła. Ale przede wszystkim nauczyło Cię unikać strachu, nawet gdy nie wiesz czy rzeczywiście się pojawi, czy też nie.
To uczucie, które często szufladkujemy jako coś “złego”, jest zawsze obecne. Bez względu na to, jak bardzo starasz się go uniknąć, nigdy nie zdołasz przed nim uciec. Głównie dlatego, że odgrywa ważną rolę w Twoim przetrawianiu. Lęk sprawia, że znajdujesz się w stanie gotowości i możesz stawić czoła każdemu problemowi.
Tysiące lat temu był niezwykle pomocny, gdy trzeba było stawić czoła prawdziwemu niebezpieczeństwu. W dzisiejszych czasach często prowadzimy bardzo spokojne życie, a nasze lęki się zmieniły. Jednak zmieniły się na tyle, że nasze reakcje walki lub ucieczki stały się praktycznie bezużyteczne.
Innymi słowy, obecnie rzadko kiedy pojawiają się sytuacje, w których naprawdę znajdujesz się w zagrożeniu.
Czy za każdym razem, gdy masz wystąpić publicznie, Twojemu życiu naprawdę coś grozi? Czy umrzesz, jeśli rozstaniesz się ze swoim partnerem? Lęki, które pojawiają się w takich sytuacjach, nie są nawet prawdziwymi lękami. Innymi słowy, niczym Ci nie grożą. Tym samym taka reakcja jest bezużyteczna.
Strach zawsze chce, abyś od razu zaczęła działać, a nie zachowała spokój i zmieniła swoje podejście. Jednak w dzisiejszych czasach pozwalamy, aby strach nas paraliżował. Tysiące lat temu takie zachowanie prowadziłoby do śmierci.
Zmiana pozwala się rozwijać
Strach nigdy nie zniknie, ponieważ w Twoim życiu zawsze będą pojawiać się zmiany. Na przykład, kiedy rozważasz założenie firmy, boisz się, że Ci się nie uda. Poza tym boisz się, że nie osiągniesz właściwych rezultatów, doznasz porażki i wszyscy będą się śmiać z Twoich błędów.
Jednak nie masz się czym przejmować, ponieważ bez względu na to, co się stanie, będziesz kierować się ku osiągnięciu swojego celu i rozwijać się jako jednostka.
Problem pojawia się, gdy zaczynasz chować się za swoim lękiem zamiast stawiać mu czoła. Innymi słowy, kiedy pozostajesz w swojej strefie komfortu, nie podejmując jakiegokolwiek ryzyka ani nie robiąc niczego, co mogłoby naruszyć Twoje poczucie bezpieczeństwa.
Takie zachowanie sprawi, że z czasem poczujesz się jałowa, jakbyś nie miała żadnych celów. Wyobrażasz sobie, co mogłoby się stać, chociaż w rzeczywistości nikt nie wie, czy rzeczywiście do tego dojdzie. Mając to na uwadze, nadal niczego nie robisz, chociaż mijają godziny, dni i lata.
Owszem, Twoja strefa komfortu jest bardzo przyjemna i bezpieczna. Ale jednocześnie bardzo Cię ona ogranicza. Na tyle, że jeśli byłaby ogrodem, to nic by w niej nie rosło. Często czujemy przemożną chęć pozostania w niej, ponieważ sprawia, że czujesz się dobre.
Gdy w niej jesteś, nic Ci nie grozi. Jednak możesz również zacząć czuć, że marnujesz swój czas i pozwalasz, aby omijały Cię wszystkie okazje.
Osoby, które boją się zmian, często zazdroszczą tym, które podejmują ryzyko i co chwilę opuszczają swoją strefę komfortu. Coś w ich wnętrzu krzyczy: “Zrób coś!” albo “Też masz marzenia i pragnienia, spełnij je!”. Przez moment możesz odczuwać pewną motywację i fantazjować o podjęciu działania.
Jednak kiedy nadejdzie czas, by postawić pierwszy krok, decydujesz się tkwić w bezruchu i nic nie robić.
Strach nigdy nie zniknie, więc wykorzystaj go
Nawet jeśli będziesz próbować uciekać, strach nigdy nie zniknie. Zawsze pojawi się sytuacja, która Cię zaskoczy i całkowicie zaburzy Twoją rutynę. Właśnie wtedy Twoja strefa komfortu zostanie naruszona i będziesz miała okazję, aby podjąć decyzję.
Ponieważ strach nigdy nie zniknie, czy istnieje lepszy sposób na jego spożytkowanie niż wykorzystanie go na swoją korzyść?
Kiedy Twoje lęki stają się przeszkodą, pamięta, że wszystkie Twoje pragnienia są po drugiej stronie. Czy zrezygnujesz ze swoich marzeń?
Mamy dla Ciebie dwie małe wskazówki, które pomogą Ci to osiągnąć. Chociaż mogą wydawać się banalne, to zazwyczaj w chwilach prawdy nie postępujemy w taki sposób. Jednak jeśli chcesz położyć kres tym niezwykle ograniczającym lękom, przestrzeganie tych wskazówek może przynieść dobry rezultat:
- Jeśli lęk Cię paraliżuje, nie myśl, tylko działaj. Kiedy ta emocja paraliżuje Cię, musisz przestać o niej myśleć. Twój umysł jest niezwykle silny. Zablokuj te myśli i po prostu działaj, nie zastanawiając się. Kiedy to zrobisz, zorientujesz się, że Twój lęk rozpłynął się.
- Wykorzystuj strach jako źródło motywacji. Jeśli coś Cię przeraża, wykorzystaj tą emocję, aby znaleźć siłę do osiągnięcia tego. Jeśli boisz się założyć swoją firmę, wykorzystaj lęk aby zmotywować się do lepszego przygotowania oraz poszukiwania możliwości, które sprawią, że poczujesz się bezpiecznie. Na przykład rozmawiaj z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc lub poszukaj partnerów z doświadczeniem.
Ponieważ strach nigdy nie zniknie, lepiej jest zrobić z niego swojego sprzymierzeńca. Lęk może pomóc Ci pokonać każdą przeszkodę i zorientować się, że masz więcej możliwości. Pamiętaj, że jeśli będziesz iść do przodu i rozwijać się, Twoje lęki nadal będą obecne. Jednak możesz zacząć używać ich na swoją korzyść, aby dostać to, czego chcesz.