Świadomość zwierząt: czy są one w pełni świadome swojego cierpienia?

Świadomość zwierząt: czy są one w pełni świadome swojego cierpienia?

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2019

Czy zwierzęta są świadome swojego cierpienia? Wierzcie lub nie, ale wielu z nas zastanawiało się nad tym przynajmniej raz. Można śmiało powiedzieć, że każdy kto kiedykolwiek miał zwierzę lub kochał zwierzę, jest w 100% pewien odpowiedzi na to pytanie. Co jednak na ten temat mówi neuronauka? Czy świadomość zwierząt jest prawdziwa? Czy nauka rzeczywiście zapewnia i wspiera fakt, że zwierzęta mają własną świadomość i są świadome tego co się w nich dzieje?

Neuronauka ma więcej niż jednoznaczny dowód, że wszystkie ssaki, ptaki i inne gatunki są świadome własnego cierpienia. Przy okazji świadomość zwierząt nie jest nowym tematem. W 2013 r. deklaracja Cambridge w sprawie świadomości naświetliła ten temat.

Naukowcy zidentyfikowali obwody homologiczne u ludzi i zwierząt, których aktywność zbiega się ze świadomym doświadczeniem. Wydaje się, że obwody nerwowe, które są aktywowane gdy zwierzę czuje emocje, są tymi samymi, które aktywują się u ludzi. Znani neurolodzy z całego świata popierają to badanie i zgadzają się, że zwierzęta są w rzeczywistości świadome własnego cierpienia. Przyjrzymy się bliżej badaniom na temat świadomości zwierząt.

„Popieram zarówno prawa zwierząt, jak i prawa człowieka. Taka jest droga całej istoty ludzkiej.”

Abraham Lincoln

Świadomość zwierząt i deklaracja Cambridge na jej temat

7 lipca 2012 r. grupa znanych naukowców podpisała Deklarację Cambridge w sprawie świadomości. Dokument ten stwierdza, że ​​nie tylko ludzie, ale także znaczna liczba zwierząt, w tym kręgowców i bezkręgowców, jest istotami czującymi. Oznacza to, że są świadome swoich doświadczeń, a ponadto mogą mieć pozytywne lub negatywne stany psychiczne.

Istnieje naukowy konsensus w sprawie dowodów, które pokazują, że zwierzęta posiadają substraty neuroanatomiczne, neurochemiczne i neurofizjologiczne stanów świadomych, wraz ze zdolnością do wykazywania zamierzonych zachowań. Innymi słowy, ludzie nie są jedynymi, którzy posiadają neuronowe substraty generujące świadomość.

Smutny pies - świadomość zwierząt

Philip Low, założyciel i dyrektor naczelny firmy neurodiagnostycznej NeuroVigil w Kalifornii, Christof Koch z Seattle Allen Institute for Brain Science, David Edelman z La Jolla Neurosciences Institute oraz inni znani neurobiologowie podpisali deklarację Cambridge o świadomości zwierząt.

Potwierdzono, że zdolność do posiadania pozytywnych i negatywnych doświadczeń jest tym co sprawia, że ​​jest się świadomym.

„Ani jedno stworzenie na ziemi nie ma mniej czy więcej prawa aby tu być.”

Anthony Douglas Williams

Ostatnie badania w tej sprawie

Wiele badań nadal potwierdza te fakty. W 2016 roku Jarrod Bailey i Shiranee Pereira przedstawili badanie dotyczące obwodów mózgu związanych z emocjami i empatią u psów. Niniejsze badanie potwierdza i rozszerza wnioski deklaracji Cambridge o świadomości zwierząt.

Siedząca małpa

INRA, wraz z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności, przeprowadzili również badanie dotyczące świadomości zwierząt. Ogłosili wyniki opinii publicznej w 2017 r. w Parmie we Włoszech. To badanie potwierdza, że ​​zwierzęta są wyposażone w systemy nerwowe, które wspierają świadome procesy złożonych informacji, w tym negatywne emocje powodowane przez bodźce nocyceptywne.

W badaniu tym analizowano różne gatunki, w tym naczelne, krukowate, gryzonie i przeżuwacze. Naukowcy doszli do wniosku, że zwierzęta z pamięcią autobiograficzną, takie jak naczelne, krukowate i gryzonie, mogą mieć pragnienia i cele, które rozciągają się na przeszłość i przyszłość. W konsekwencji mogą być głęboko dotknięte awersyjnymi doświadczeniami.

Świadomość zwierząt jest prawdziwa

Ci, którzy źle traktują zwierzęta bronią swoich działań mówiąc, że zwierzęta nic nie czują. Jednak po siedmiu latach solidnych dowodów dotyczących świadomości zwierząt i mnogości późniejszych badań potwierdzających to stwierdzenie, nie jest to już wymówka do obrony nadużywania zwierząt.

Wszyscy ci ludzie, którzy uważają zwierzęta jako przedmioty, źle je traktują i nadużywają ich na różne sposoby, powinni szukać innych argumentów aby się bronić, ponieważ nauka nie wspiera ich nawet w najmniejszym stopniu. Ponadto regulacja praw, ochrony i dobrostanu zwierząt miała ogromny wpływ prawny. Zasadniczo wszystkie badania i dowody, o których tutaj wspomnieliśmy są przekształcane w prawa.

Wydaje się, że pomimo złożoności badania ludzkiej świadomości, od tej pory będzie ona badana wraz ze świadomością zwierząt.

„Serce człowieka możemy osądzić poprzez sposób w jaki traktuje zwierzęta.”

Emmanuel Kant


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.