Lekarstwo na depresję i niepokój wykorzystywane przez starożytnych Greków

Lekarstwo na depresję i niepokój wykorzystywane przez starożytnych Greków
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ciało i umysł były niezwykle ważne dla starożytnych Greków, znanych do dziś ze swojej mądrości i wiedzy. Czy wiesz, że przypisuje się Grekom pewne lekarstwo na depresję i niepokój? W tym artykule opowiemy Ci o nim.

Starożytne greckie lekarstwo na depresję i niepokój opiera się na interesującym holistycznym podejściu, znanym nie od dziś stylu życia zwanym „bios pythagorikos”. Ten styl życia jest związany ze zdrowymi nawykami, dietą, ćwiczeniami, a zwłaszcza rozwojem umysłowym. Zgodnie z grecką kulturą pielęgnacja ciała i umysłu była kluczowym elementem dobrego samopoczucia człowieka.

Dziś możemy uznać te zasady za nieco staroświeckie. Ale jako społeczeństwo jesteśmy w punkcie, w którym najbardziej potrzebujemy powrotu do korzeni. Musimy sprawić, by nasze codzienne życie było mniej skomplikowane, zapomnieć o naszych zmartwieniach, pozbyć się nadmiaru bodźców i skupić się na naszych priorytetach.

Lekarstwo na depresję i niepokój, a filozofia grecka

W świecie, w którym technologia miażdży każdy z naszych indywidualnych wszechświatów, warto przypomnieć cel filozofii. Myśliciele tacy jak Platon, Arystoteles i Pitagoras nie tylko pisali o moralności, etyce i estetyce. Dowiedzieliśmy się od nich znacznie więcej.

Platon

Ci greccy myśliciele mówili także o sztuce „dobrego życia”. W tym sensie najważniejszym celem filozofii jest ćwiczenie umysłu i nauka samodzielnego myślenia. Jest to fundamentalna koncepcja, która na dłuższą metę pozwala nam inwestować w nasze dobre samopoczucie.

Dobre zdrowie wymaga znajomości pierwotnej konstytucji człowieka i siły różnorakich pokarmów, zarówno tych naturalnych, jak i powstających z umiejętności człowieka. Ale samo jedzenie nie wystarczy dla zdrowia. Niezbędne są również ćwiczenia, których efekty również muszą być znane”.

Hipokrates

Czym jest greckie lekarstwo na depresję i niepokój?

Nicholas Kardaras jest psychologiem klinicznym znanym z pracy w zakresie zdrowia psychicznego, uzależnień i wpływu technologii na człowieka w naszej erze. Jedną z jego najbardziej znanych książek jest „Jak Platon i Pitagoras mogą ocalić Twoje życie: starożytna grecka recepta na zdrowie i szczęście”. W tej książce, która została zaprezentowana na konferencji American Psychological Association (APA), autor zaproponował następujące pomysły:

  • Dziś depresja i lęk stały się dwoma głównymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 r. będą to główne kwestie związane ze zdrowiem.
  • Ostatnie badania, takie jak przeprowadzone w King’s College London wskazują, że od 30% do 40% przypadków depresji i lęku ma podłoże genetyczne, a 60% do 70% jest spowodowane czynnikami środowiskowymi.
  • Dr Nicholas Kardaras wskazał również na inny interesujący fakt. Te zaburzenia psychiczne nie manifestują się po prostu w wyniku naszego przemysłowego, miejskiego stylu życia. Tracimy również nasze priorytety egzystencjalne i nasz cel. Obecnie szukamy szczęścia w planowanych zanikających produktach.

Coraz częściej izolujemy się od siebie. Mimo, że jesteśmy społeczeństwem pozostającym w stałym kontakcie, czujemy się bardziej samotni niż kiedykolwiek.

Kobieta zakrywa twarz dłońmi

Badania, takie jak te przeprowadzone przez dr Stephena Ilardiego, psychologa z University of Kansas, ujawniły bardzo interesujące fakty. Depresja nie przejawia się w grupach takich jak lud Kaluli z Papui Nowej Gwinei. Tamtejsza filozofia życia jest bardzo prosta i żyjący tam ludzie są bardzo szczęśliwi.

W naszym zasięgu pozostaje starożytne greckie lekarstwo na depresję i niepokój, o którym mówił Pitagoras. Jest ono znane jako „bios pythagorikos”. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3

Pokarmy takie jak orzechy włoskie, oliwa z oliwek, łosoś i nasiona chia zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Co ciekawe, wiele nowych badań ujawniło, że ten kwas tłuszczowy działa jak autentyczny środek neuroprotekcyjny.

Regularne ćwiczenia to świetne lekarstwo na depresję i niepokój

Gimnazja w starożytnej Grecji były instytucjami zajmującymi się edukacją duchową i fizyczną. Dlatego jedna dyscyplina była powiązana z drugą. W dzisiejszych czasach często zaniedbujemy znaczenie aktywności fizycznej, aktywności i pozostawania w kontakcie z naszym środowiskiem, naturą i samym sobą.

Światło słoneczne

Jest to jeden z głównych filarów, na których opiera się greckie lekarstwo na depresję i niepokój. Jeśli się nad tym zastanowimy, dostrzeżemy, że w dzisiejszych czasach wiele osób nawet nie widuje słońca.

Kobieta na trawie wie, że słońce to lekarstwo na depresję i niepokój

Zamiast promieni słonecznych oblewa nas sztuczne oświetlenie w naszych biurach wypełnionych urządzeniami elektronicznymi. Ten typ światła bezpośrednio wpływa na naszą zdolność do odpoczynku, a w konsekwencji na nasze zdrowie. Dlatego powinniśmy jak najwięcej wystawiać nasze ciała na promienie słoneczne.

Rób rzeczy, które odciągają Cię od negatywnych uczuć

Grecy cenili wszystko, co prowadzi do radości i relaksu. Skupili się na rzeczach, które sprawiają, że człowiek zapomina o swoich zmartwieniach. Nie twierdzimy, że musisz ćwiczyć hedonizm. Jednak zdecydowanie warto nauczyć się cieszyć czasem spędzanym na robieniu tego, co lubisz. Musisz pozwolić sobie być wolnym, szczęśliwym i kreatywnym.

Dialektyka jako lekarstwo na depresję i niepokój

Dialektyka to sztuka konfrontacji, słuchania, debatowania, relatywizacji, uczenia się, odnawiania pomysłów i odkrywania celów. Bardziej niż cokolwiek innego, oznacza to wzbogacenie kontaktów społecznych, które mogą rozszerzyć nasze perspektywy. Chodzi o to, by otaczać się ludźmi, którzy mogą rzucić nam wyzwanie swoją energią, witalnością i optymizmem.

Greckie lekarstwo na depresję i niepokój jest zaproszeniem do prowadzenia nowego stylu życia. Może pomóc nam znacznie poprawić nasze samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kardaras, Nicholas (2011) How Plato and Pythagoras Can Save Your Life. New York: Conari

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.