Stephen Covey urodził się w 1932 roku. Wiele lat później napisał książkę, która wywindowała go do sławy. Było to Siedem nawyków skutecznego działania. Zarówno on, jak i jego książka były inspiracją dla wielu osób. Dzisiaj przyjrzymy się pięciu jego najsłynniejszym cytatom.
Zanim zaczniemy, warto wspomnieć, że Stephen Covey jest absolwentem kierunku Business Administration. Większość swojego życia poświęcił nauczaniu. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu umiejętności pisarskich. Jego celem była pomoc zarówno osobom prywatnym, jak i organizacjom, w lepszym zarządzaniu swoim czasem, który, jak wiemy, jest niezwykle cennym zasobem.
1. Proaktywne podejście do błędów
„Proaktywne podejście do błędu polega na jego natychmiastowym rozpoznaniu, poprawie i wyciągnięciu z niego wniosków”.
Ten pierwszy cytat zawarty jest w książce Stephena Coveya, która przyniosła mu sławę. Tymi słowami chciał przekonać ludzi do refleksji nad swoimi błędami w sposób proaktywny, a nie reaktywny.
Społeczeństwo, w którym wszyscy dzisiaj żyjemy, oznacza, że często boimy się pomyłki. Covey wspomniał o tym w jednym ze swoich artykułów dotyczących dorastających studentów. Odkrył, że te odczucia zaczynają się od najmłodszych lat. Dlatego musisz spróbować i nauczyć się zmieniać tego rodzaju podejście. Pamiętaj, że tam, gdzie jest błąd, jest też szansa na zmianę.
2. Cierpienie jest opcjonalne
„Kłopoty są nieuniknione, cierpienie to wybór”.
Ten cytat jest zawarty w książce Coveya pod tytułem The 8th Habit. Autor chce, abyś był świadomy, że nie możesz kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie. Załóżmy na przykład, że Twój samochód przestaje działać lub zdiagnozowano u Ciebie chorobę. Są to nieprzyjemne sytuacje, które mogą się zdarzyć bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny.
Możesz jednak wybrać, czy chcesz cierpieć, czy nie. Jeśli zdecydujesz się cierpieć, pogrążysz się w swoich problemach i użalaniem się nad sobą. Niemniej jednak nie musisz przyjmować takiej pozycji. To wszystko jest kwestią wyboru.
3. Jedyne, co możesz kontrolować, to siebie
„Jeśli naprawdę chcę poprawić sytuację, mogę pracować nad jedyną rzeczą, nad którą mam kontrolę: nad sobą”.
Wcześniej wspomnieliśmy o braku kontroli nad tym, co dzieje się wokół Ciebie. Jednak niektóre rzeczy, którymi możesz sobie doskonale zarządzać, obejmują Twoje myśli, emocje i zachowania. Możesz zmienić swoje nastawienie, sposób komunikowania się i sposób, w jaki wykorzystujesz swój czas.
Dlatego jeśli znajdziesz się w sytuacji, którą chcesz poprawić, zamiast narzekać, podejmij działanie. Jeśli nie lubisz swojej pracy, zmień ją. Umów się na kilka rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli masz dość tego, że Twoi znajomi Cię ignorują, znajdź nowych. Dołącz do grupy, w której możesz poznać nowych ludzi. Masz nad tym kontrolę.
4. Wszystko jest tworzone dwa razy
„Wizja to zastosowana wyobraźnia. Wszystkie rzeczy są tworzone podwójnie: po pierwsze, jest kreacja mentalna; po drugie, fizyczne stworzenie. Pierwszym stworzeniem jest wizja”.
Ten czwarty ze słynnych cytatów Stephena Coveya mówi nam, jak wszystko, co ostatecznie staje się rzeczywistością na płaszczyźnie fizycznej, zostało wcześniej stworzone w naszych umysłach. Z tego powodu mówi się, że tablice wizualizacyjne mogą być niezwykle wydajne.
W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na wizualizację. Jest to technika, która ma na celu wykreowanie w swoim umyśle tego, co chcesz stworzyć w rzeczywistości. Wizualizacja jest niezwykle potężna. Co więcej, możesz zacząć ją ćwiczyć już teraz.
5. Silniejsza inteligencja emocjonalna
„Rozwijanie silniejszej inteligencji emocjonalnej jest jednym z największych wyzwań stojących przed rodzicami i liderami na wszystkich poziomach organizacji”.
Ten ostatni ze słynnych cytatów Stephena Coveya jest skierowany do organizacji.
Inteligencja emocjonalna jest umiejętnością wyuczoną, a rozwijanie silniejszej inteligencji emocjonalnej jest niezbędne dla nas wszystkich. Jest to jednak szczególnie ważne dla tych, którzy odgrywają wiodącą lub wysoce odpowiedzialną rolę w swoich organizacjach. Niemniej jednak nie jest łatwo się tego nauczyć. Musisz pracować nad tym rodzajem inteligencji i trenować go. Jest to wyzwanie.
Te pięć cytatów Stephena Coveya możesz znaleźć w jego książkach: Siedem nawyków skutecznego działania i Ósmy nawyk. Dzieła te nie tylko szukają ulepszeń i pozytywnych wyników w miejscu pracy, ale także w naszym życiu osobistym. Bez wątpienia jego książki są ciekawą lekturą.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Arango, R. N. (2015). Habilidades gerenciales en los líderes de las medianas empresas de Colombia. Pensamiento & Gestión, (38), 119-146.
- Canavire, Vanina Belén. (2013). Escenas de lectura e industria cultural: el caso de los libros de autoayuda. Comunicación y sociedad, (19), 41-60. Recuperado en 30 de julio de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0188-252X2013000100003&lng=es&tlng=es.
- Covey, S. R. (2015). Los 7 Hábitos de la Gente Altamente Efectiva: Edición de Imágenes. Mango Media Inc..