Bądź proaktywny - zrób to dla siebie

Bądź proaktywny - zrób to dla siebie
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bądź proaktywny – zrób to dla siebie. Problem wielu z nas polega na tym, że wierzymy, że będziemy szczęśliwi, kiedy osiągniemy w życiu pewien poziom. Niestety, niebezpiecznie jest widzieć swoje szczęście tylko w przyszłości i tylko od tego uzależniać cały swój byt.

Ta marchewka, którą zawieszamy przed sobą – w zależności od tego, jak nią zarządzamy- może być świetną motywacją lub stałym źródłem frustracji. Teraz pytanie brzmi: co możesz zrobić dla siebie? W jaki sposób możesz być proaktywny we własnym życiu?

Pomyśl, że czas jakim dysponujesz teraz jest jedynym, który masz zagwarantowany. Życie dzieje się w tej chwili. Nie uzależniając szczęścia od warunków w przyszłości i przełamując poczucie winy, które przyciągnąłeś z przeszłości… uczy żyć “tu i teraz”. Daje teraźniejszości szansę i bądź proaktywny.

Ludzie czasami mówią, że jeszcze “się nie odnaleźli”. Jednak osobowość nie jest czymś, co się odnajduje, ale czymś, co się tworzy. Tylko niewielka część wszechświata da się poprawić(chociaż czasami nie wiesz jak), a ta część to ty.

“Poszedłem do lasu, ponieważ chciałem żyć powoli, by poznać tylko istotne fakty z życia i zobaczyć, czy nie mógłbym się nauczyć, tego co miał mi do zaoferowania- bym, kiedy przyjdzie mi umrzeć nie odkrył nagle, że tak naprawdę wcale nie żyłem . Nie chciałem żyć tym, co nie było życiem, życie jest zbyt cenne; nie chciałem też praktykować rezygnacji, chyba że byłoby to konieczne. Chciałem żyć głęboko i wyssać cały szpik życia “.

-Henry David Thoreau-

Bądź proaktywny i zacznij tworzyć własne szczęście

Kiedy ktoś cię uszczęśliwia, w jakiś sposób ignorujesz zdolność do uszczęśliwiania samego siebie. Często odnajdujemy szczęście, gdy decydujemy się na jego poszukiwanie. Jeśli jesteśmy aktywni i szukamy szczęścia w możliwościach, które mamy, jest bardzo prawdopodobne, że je znajdziemy.

Dziewczyna ze słonecznikiem.

W życiu rzadko “dostajesz” możliwości; to ty je tworzysz. Nigdy nie będziemy całkowicie pewni, że coś działa, ale wiemy, że pogrążenie się w obojętności nie zadziała. Mamy teraz wszystko, czego potrzebujemy, aby zrobić kolejny krok. Bądź proaktywny. Znajdź te możliwości.

Zamiast czekać na wielkie rzeczy – małżeństwo, dzieci, wygraną na loterii – możesz poszukać szczęścia w miejscach, które są bliżej i mogą nadejść szybciej. Mówimy o “małych rzeczach”. Rozkoszowaniu się filiżanką kawy, zapachem domowego posiłku, przyjemnością dzielenia się czymś, co lubisz, ciesząc się chwilami z przyjaciółmi lub z innymi bliskimi ci osobami.

“Szczęście polega bardziej na małych przyjemnościach, które zdarzają się każdego dnia, niż w wielkich okazjach do szczęścia, które co prawda zdarzają się, ale rzadko w trakcie trwania naszego życia”.

-Benjamin Franklin-

Zacznij być sobą

Próba bycia kimś innym niszczy osobę, którą jesteś. Możesz być sobą. Obejmij istotę, która tkwi w twoim wnętrzu. Bądź tym, kim wiesz, że jesteś; pracuj nad najlepszą wersją siebie. Wersja, którą odsuwasz od tak dawna, że stała się dla ciebie nieznajomą. Może nawet się jej boisz, bo zmieniła się w kogoś obcego.

Jednym z największych wyzwań dla ludzi, którzy chcą się rozwijać, jest nauka akceptowania tego, czego nie można zmienić. Czasami lepiej jest akceptować i dostosować się niż chodzić wokół czegoś, co nie ma rozwiązania.

Choć może wydawać się to trudne i smutne, świat nakłada na nas ograniczenia, które nie zawsze możemy przeskoczyć lub obejść. Zatem nie chodzi o zaakceptowanie przeciętnego życia, ale raczej o uczenie się kochania i wartościowania rzeczy, gdy wcale nie są doskonałe – w tym samego siebie.

Roześmiana kobieta.

Podczas gdy wielu decyduje w pewnym momencie swojego życia poświęcić się swojej karierze, niewielu kontynuuje, gdy napotyka na pierwsze przeszkody. Bądź proaktywny i stań się posiadaczem swoich wyborów i błędów oraz nie unikaj pozytywnego wzmocnienia, które pomoże ci utrzymać motywację. To właśnie motywacja jest światłem i energią, która popchnie cię do przodu.

“Jeśli masz odwagę być sobą, to inni się z tym pogodzą”.

John Updike


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.