Wszyscy chcemy być szczęśliwi na starość. Nawet jeśli nasze życie nie było usiane różami, nadal możemy mieć lepszą przyszłość. Jest to szczególnie ważne, kiedy przychodzi starość i zdajemy sobie sprawę, że nie pozostało nam już za wiele czasu.
Istnieją proste kroki, które możemy podjąć, aby poprawić jakość naszego życia oraz starzeć się z uśmiechem na twarzy. W dzisiejszym artykule skupimy się na metodach mających na celu zachowanie naszego zdrowia fizycznego i mentalnego. Reprezentują one podstawowe rzeczy, takie jak dbanie o swoje ciało czy otaczanie się życzliwymi ludźmi.
To prawda, że rzadko kiedy ktoś jest przygotowany na starość. W taki czy inny sposób, zawsze dajemy się zaskoczyć. Po poradzeniu sobie z pierwszym szokiem, czas na zmianę naszego nastawienia, tak abyśmy mogli starzeć się szczęśliwie. Oto 5 wskazówek na to, jak możemy tego dokonać.
“Starzenie się jest jak wchodzenie na szczyt górski: im wyżej się pniesz, tym więcej siły potrzebujesz, ale za to widzisz dalej.”
1. Nie ma to jak ćwiczenia na starość
Ćwiczenia to najlepszy sposób na szczęśliwe i zdrowe życie na starość. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję hormonów, które wpływają na dobre samopoczucie. Endorfiny to jedne z najbardziej znanych hormonów.
Dodatkowo, ćwiczenie to narzędzie na utrzymanie wszystkich naszych organów w dobrym zdrowiu oraz poprawne funkcjonowanie. To znakomity środek zapobiegawczy.
Co więcej, nasz mózg również potrzebuje ćwiczeń. Czytanie, pisanie, układanie puzzli lub podobne gry mające na celu stymulować nasz umysł są czynnością, która pomaga nam myśleć oraz dbać o nasze funkcje kognitywne, nawet w podeszłym wieku.
2. Wzmocnij swoje więzi społeczne
Izolacja nie jest dobra w żadnym wieku. Nie potrzebujesz miliona przyjaciół, jednak ważne jest posiadać stały krąg przyjaciół. Interakcje z innymi pomagają naszemu mózgowi odpowiednio funkcjonować. I oczywiście czyni nasze życie o wiele ciekawszym.
Czasami zaczynamy widywać rzadziej naszych dobrych przyjaciół z powodów wykraczających poza naszą kontrolę. Niemniej jednak, zalecamy dbanie o te relacje. Zawsze jest łatwiej starzeć się z uśmiechem, kiedy otaczają nas wartościowi ludzie. Wyjątkowe osoby, które rozumieją nas oraz wspierają.
3. Posiadaj przyjaciół w różnym wieku
Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych form relacji z drugim człowiekiem. Z natury jest bardzo elastyczna. Dobrym pomysłem jest unikanie ograniczania się tylko do kontaktów z ludźmi w naszym wieku. Przyjaźnie międzypokoleniowe mogą być bardzo pomocne.
Starsza osoba powinna utrzymywać kontakt z młodymi ludźmi. Jednocześnie młodzi mogą wiele wyciągnąć z relacji ze starszymi od siebie.
W obu przypadkach napotkamy na pewne bariery, ale również cechy wspólne. Możemy starzeć się szczęśliwie, kiedy wiemy jak cenić zalety, które daje nam przyjaźń międzypokoleniowa.
4. Zajmuj się tylko tym, co kochasz
Aby na starość być zadowolonym, musimy oczyścić pewne aspekty naszego życia. Kiedy dochodzimy do pewnego wieku, wiemy co przynosi nam radość, a co nie.
Zrobiliśmy już tak wiele z racji zobowiązań, jednak teraz nadszedł czas, by poświęcić nasze życie temu, co kochamy i cenimy. Nie ma czasu do stracenia.
Ostatnie lata naszego życia nie powinny być zmarnowane na odmawianiu sobie rzeczy, których pragniemy. Powinno być wręcz na odwrót. Jako że już osiągnęliśmy własne cele, czas na zmianę centrum zainteresowania.
Poświęćmy się temu, co przynosi nam prawdziwą radość. Rzeczom, które wywołują iskrę w naszych oczach. Przestańmy marnować czas na coś, co nas nie interesuje.
5. Rozejrzyj się za nowymi rolami
Mimo iż my wszyscy posiadamy swoje przyzwyczajenia, nie oznacza to, że nie znajdziemy miejsca na nowinki. Właściwie nigdy nie przestaniemy poznawać siebie. Być może nawet zadziwimy samych siebie odkrywając nową pasję.
Jednym ze sposobów na szczęśliwa starość jest odkrywanie nowych ról. Odważ się na zrobienie czegoś, czego do tej pory nie robiłeś. Znajdź nowe sposoby wyrażania swoich talentów. Rozwiń swoje zdolności, na co do tej pory nie miałeś czasu.
Starość może być cudownym okresem w naszym życiu, jeśli podejdziemy do niej z pozytywnym nastawieniem. Tak, będziemy musieli pożegnać się z kilkoma pięknymi zaletami młodości.
Jednak jesteśmy bardziej wolni i kompletni w podeszłym wieku. Mamy o wiele lepszą perspektywę na wszystko, co nas otacza. To dlatego starość z uśmiechem jest możliwa, a my powinniśmy być wdzięczni za piękno złotego wieku.