Życzliwość jest darem dla mózgu

Życzliwość jest darem dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2018

Życzliwość nie jest łatwa do zdefiniowania. Słowo to jest związane z empatią i solidarnością, ale nie ogranicza się tylko do tych opisów. To nie tylko cecha, to ludzka wartość. To, że jest uzasadniona i wzbogacona decyzją etyczną, oznacza, że ​​jest czymś więcej niż umiejętnością.

W słowniku dobroć jest definiowana jako skłonność do czynienia dobra. Problem polega na tym, że “dobro” jest koncepcją względną . Bardziej dokładne byłoby stwierdzenie, że życzliwość to zdolność odczuwania współczucia. Innymi słowy, polega na tym by odczuwać cierpienie innych, jakby było twoje i próbować znaleźć dla niego rozwiązanie.

“Kiedy dbamy o szczęście innych, znajdujemy nasze własne.”

Platon

Ta piękna cnota odnosi się nie tylko do ludzi. Wyrażamy także życzliwość wobec innych żywych istot. Może nawet odnosić się do rzeczy, które nie są żywe, można ją interpretować jako pragnienie zachowania czegoś takim, jakie jest. Oznacza to, że możemy okazywać życzliwość malarstwu lub kamieniowi na drodze.

Dobroć jest wartością wyższą, ponieważ wiąże się z wieloma innymi zaletami. W ramach życzliwości istnieją miłość, szacunek, solidarność, hojność i wiele innych. Oznacza to godną uwagi ewolucję duchową i mentalną. Naukowcom udało się również udowodnić dzięki wielu badaniom, że życzliwość jest zdolnością, na której ślad można natrafić w mózgu. Pokazali, że jest to podstawa znaczącej jakości życia.

Życzliwość – obszar w mózgu

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie i University College of London zidentyfikowała obszar mózgu, który wydaje się być związany z dobrocią. Zespól, prowadzony przez doktor Patricię Lockwood, pracował z grupą ochotników. Poprosili ich, aby dowiedzieli się , jakie symbole są korzystne zarówno dla nich jak i dla innych ludzi.

Życzliwość. Kwiaty w mózgu.

Podczas gdy ochotnicy wykonywali swoje zadanie, ich mózgi były monitorowane za pomocą MRI. Eksperyment skłonił badane osoby do rozważenia i docenienia sposobu, w jaki symbole mogłyby pomóc innym ludziom. Musieli ustalić, czy każdy symbol działał tylko na nich samych, czy też był przydatny dla innych.

Kiedy każdy z ochotników odkrył sposób, w jaki symbol pomagał innym, aktywował się tylko jeden obszar mózgu. Ta strefa nazywana jest “przednią korą obręczy mózgu”. Oczywiście życzliwość to nie tylko kwestia funkcjonowania mózgu. Musimy pamiętać, że ten wspaniały organ charakteryzuje się niesamowitą plastycznością. Jego funkcja jest kształtowana przez doświadczenia i zachowanie.

Życzliwość leczy mózg

Neuropsycholog Richard Davidson przeprowadził badania na Uniwersytecie Wisconsin po podróży do Indii. W 1992 roku poznał Dalajlamę, który zadał mu pytanie, które wywarło na nim ogromne wrażenie wrażenie:

“Podziwiam twoją pracę, ale myślę, że jesteś bardzo skoncentrowany na stresie, niepokoju i depresji; czy nie zastanawiałeś się nad skupieniem się w swoich badaniach neuronaukowych na dobroci, czułości i współczuciu ? “.

Dziecko i jeżyk.

Richard Davidson przeprowadził wiele badań powiązanych z tym zagadnieniem. Pokazał na przykład, że niektóre struktury w mózgu mogą się zmienić w ciągu zaledwie dwóch godzin. Spokojny umysł powoduje ogólne dobre samopoczucie. Aby uzyskać spokojny mózg, potrzebujesz kilku godzin medytacji. Zostało to naukowo zmierzone w jego laboratorium.

W ten sam sposób odkrył, że neuronalne obwody empatii to nie to samo, co współczucie. Aby dojść do współczucia (innej formy życzliwości), musisz podążać ścieżką wrażliwości, współczucia i empatii. Na najwyższym poziomie jest współczucie. Współczucie jest krokiem wykraczającym poza zdolność postrzegania, odczuwania i rozumienia cierpienia drugiej osoby. Oznacza wezwanie do działania, gdy jesteśmy świadkami cierpienia innych.

Krople rosy na gałązce.

Davidson odkrył także, że dobroć i czułość poprawiały samopoczucie w różnych dziedzinach życia.

W jednym z badań nad dziećmi i nastolatkami udokumentowano kilka zmian w mózgu, gdy naukowcy nauczyli je, by byli bardziej współczujący i delikatni. Wszystkie dzieci poprawiły swoje wyniki w szkole, a ich zdrowie poprawiło się. Zdolności do współczucia można się nauczyć. Życzliwość jest wynikiem celowego wysiłku, aby poprawić nasze wewnętrzne “ja”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.