Starość następuje w momencie, gdy tracisz zaciekawienie światem

Starość następuje w momencie, gdy tracisz zaciekawienie światem

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2017

Starość tak naprawdę nadchodzi w momencie, gdy w twoim życiu pojawi się cień zniechęcenia i zaczynasz mieć obsesję na punkcie czasu. Może wtedy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że starzenie się jest nieuniknione. Ale starość duszy to już twój własny wybór, chociaż jest to coś, na co nikt nie chce się przygotować.

Jednak poza pozytywnym nastawieniem do upływu czasu, wszyscy wiemy, że starzenie fizycznie nie jest najbardziej przyjemną częścią dorastania.

Lata odbijają się na kościach, stawach, a czasem i duszy, gdy musisz zaakceptować utratę współmałżonka lub innego członka rodziny. Jesień życia polega na zbieraniu innego rodzaju siły, do której trzeba się stopniowo przygotowywać.

“Wiedzieć, jak się starzeć to największa spośród wszystkich mądrości i jeden z najtrudniejszych rozdziałów w wielkiej sztuce życia”.

-Herman Melville-

Helen Kivnick, psycholog społeczna z University of Michigan i ekspert w promowaniu zdrowego starzenia się, wskazuje, że starość nie jest dziś taka, jaka była kiedyś.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym starsze pokolenia stają się znacznie większym odsetkiem ludności. Jednak “młodzi starzy ludzie” są bardzo aktywni. Odgrywają ważną rolę w naszych społecznościach i jak najlepiej starają się wykorzystać ten etap życia.

Ludzie często twierdzą, że starzenie się jest arcydziełem życia. Chociaż wiele osób robi to w jak najlepszy sposób i służy innym jako niesamowita inspiracja, wciąż są ludzie, którzy odmawiają przyjęcia do wiadomości upływu czasu. W rzeczywistości wiele osób prawdopodobnie tego nie wie, ale nic nie postarzy cię bardziej niż obsesyjne myślenie o tym.

Starsi państwo podskakują.

Starość – cień czasu

Susan Sontag przez wiele lat była głosem sumienia w Stanach Zjednoczonych. Pisarka, reżyserka i scenarzystka przez kilka dekad dążyła do popularności z przekonaniem kogoś, kto wie, że musi rzucić światło na rzeczy, które pozostają w cieniu kraju.

Po śmierci w 2004 r. jej syn oraz jej partnerka, Annie Leibovitz, opublikowali serię sugestywnych archiwalnych obrazów, gdzie Sontag pełnym emocji głosem podkreślała jak bardzo kocha żyć.

Jak pokazała to w swoich książkach, prawdziwy strach przed starzeniem powstaje, gdy zdajesz sobie sprawę, że nie żyjesz życiem, którego naprawdę pragniesz.

Cień podeszłego wieku pojawia się, gdy zaczynasz mieć świadomość, że nie wykorzystujesz obecnego życia w mądry sposób. Choć etolodzy twierdzą, że każde pokolenie starzeje się w inny sposób w oparciu o kontekst społeczny i gospodarczy w jakim żyje, istnieją pewne rzeczy, które zawsze pozostaną częścią niehumanitarnego i niezadowalającego procesu starzenia.

Znaczenie zdrowia psychospołecznego

W terapii cyklu życia podkreśla się potrzebę dbania o zdrowie psychospołeczne, aby zagwarantować szczęśliwszy, bardziej godny proces starzenia.

Skupienie się na tym pozwoli ci zarządzać niezadowoleniem, o którym mówiła Susan Sontag – poczuciem o zmarnowaniu młodości i przenoszeniu niepokoju na teraźniejszość. To odłączenie może doprowadzić cię do głębokiej izolacji i depresji.

Dwóch starszych panów na rowerach i pies.

Do psychospołecznych problemów zdrowotnych można podchodzić na różne sposoby, poprzez zarządzanie frustracją, kontrolę impulsów, lepszą adaptację i integrację w swoim kręgu społecznym oraz odpowiednie strategie zarządzania emocjami.

“Każdy, kto zachowuje zdolność widzenia piękna, nigdy się nie zestarzeje”.

-Franz Kafka-

Te strategie są czymś więcej niż tylko narzędziami jakie mogą pomóc starszym osobom, które cierpią z powodu izolacji lub emocjonalnej niestabilności. Są to również dziedziny, w które należy inwestować każdego dnia niezależnie od wieku. Bo przecież starzenie się jest niczym wspinanie się na szczyt. Wcześniej czy później zdasz sobie sprawę, że zaczyna brakować ci siły.

Jednak ludzie, którzy zdobywają szczyt z jasnym umysłem i mądrym sercem, będą mieli szerszy, bardziej swobodny i spokojniejszy widok z którego mogą zobaczyć piękno ukryte w życiu.

Wskazówki, jak utrzymać serce wiecznie młodym

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacunki dotyczące tego jak starzeje się populacja stanowią prawdziwe wyzwanie. Zakłada się, że w 2050 r. nasza planeta będzie zamieszkana przez około 2 miliardy osób dorosłych.

Oczekiwana długość życia jest znacznie wyższa niż kiedyś. Dlatego jednym z celów sektorów: zdrowotnego, opieki społecznej, kultury i usług jest zapewnienie godnego i zadowalającego procesu starzenia się.

Starsza para na ławce i pies.

Pomimo zaangażowania się różnego rodzaju sektorów społecznych, radzenie sobie z upływem czasu jest bardzo osobistą rzeczą. Musimy zmierzyć się z tym nowym etapem w życiu dzięki właściwym zasobom psychologicznym i emocjonalnym. Oto kilka prostych wskazówek:

  • Zrozum, że cień starości pojawia się, gdy przestajesz się uczyć, kiedy zanika ciekawość i żyjesz bardziej swoimi wspomnieniami niż marzeniami. To nie jest właściwy sposób radzenia sobie z tym procesem.
  • Nigdy nie zaczynaj nowego dnia bez wyznaczenia sobie jakiegoś zadania, celu lub podjęcia aktywności, która sprawia ci przyjemność i której warto poświęcić czas.
  • Nie pozostawać w domu przez cały dzień. Ciesz się życiem towarzyskim, przyjaźnią, spacerami, wakacjami, śmiechem, tańcem …

Żyj chwilą, żyj intensywnie, przez chwile zapomnij o własnym ciele. Ale nie zapomnij o nie dbać, rozpieszczać. Poruszaj się w tempie, które możesz wytrzymać (ale również w rytm muzyki, która jest zawsze obecna w młodych sercach).

Zdjęcia dzięki uprzejmości Des Brophy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.