Stan Tatkin i teoria pary jako bańki

Stan Tatkin i teoria pary jako bańki
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Stan Tatkin wprowadził termin „bańka miłości”, który opiera się na szeregu zasad, które pozwalają budować zdrowe i bezpieczne relacje dla ludzi, którzy je tworzą.

Stan Tatkin jest psychologiem klinicznym, który opracował psychobiologiczne podejście do terapii par (PACT). Dlatego od wielu lat koncentruje się na badaniu tych, którzy chcą żyć w związku i na sposobie, w jaki budują swoje relacje. To pozwoliło mu wprowadzić nowy koncept: bańkę miłości.

Jaka jest bańka miłości dla Stana Tatkina? Opowiemy o niej w tym artykule, chociaż już na początku możemy podać kilka kluczowych informacji. Ogólnie rzecz biorąc są to reguły między partnerami tworzącymi związek ustalone w sposób jawny lub dorozumiany. Na przykład bycie wiernym.

Stan Tatkin i jego teoria pary jako bańki

Aby omówić koncepcję bańki miłości, jak chciał przekazać Stan Tatkin, będziemy kierować się książką, którą napisał, zatytułowaną Wired for love. W niej opisuje ten termin ze szczegółami. Opisując go i ujawniając zasady, które według niego powinny być obecne w bańce miłości.

Para na kanapie
Coś, co podkreśla Stan Tatkin od samego początku polega na tym, że bańka miłości jest czymś, nad czym powinni pracować wszyscy członkowie związku. Ponadto w związku pojawiają się poważne problemy, gdy członkowie pary znajdują się na różnych poziomach.

Oznacza to, że jeden z partnerów nie może zawsze dawać i nigdy nie otrzymywać nic w zamian. W tego typu okolicznościach, które są zwykle częstsze niż nam się wydaje, pęknięcie bańki jest gwarantowane.

1. Tatkin: “Najpierw Ty” nie działa

Jedną z pierwszych zasad bańki miłości Stana Tatkina jest: czekanie aż partner zrobi pierwszy krok, aby następnie odpowiednio zareagować, nie jest możliwe. Budowa tej bańki zaczyna się od dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze, dobre samopoczucie i szczęście ludzi, którzy dzielą się nią z nami.

Ponadto, w tym bezwarunkowym dawaniu zawsze zgodnym z naszymi wartościami będziemy mieli okazję zobaczyć, jak zachowuje się druga osoba. Czy zniszczy bańkę? Czy przyczyni się do jej budowy?

2. Pewność pary

Jest to kolejna zasada, którą Stan Tatkin omawia w swojej książce. Musi istnieć płynna komunikacja, aby wiedzieć, jak zapewnić drugiej osobie bezpieczeństwo, którego tak bardzo potrzebuje w związku. Pojawią się tutaj także małe obawy i wszystko, czego doświadczyliśmy wcześniej, co wpływa na przyszłe relacje.

Na przykład, jeśli jeden z członków związku był ofiarą wielu aktów niewierności, może potrzebować zapewnienia, że nie dojdzie do nich w nowym związku. To, co zrobisz, aby dać to poczucie bezpieczeństwa, powinno być uzgodnione z partnerem.

3. Bańka nie powinna pęknąć

Trzecią zasadą byłoby unikanie pękania bańki, która próbuje zbudować związek. Jak to osiągnąć? Pamiętając o drugiej osobie sprawiając, że czuje się ważna. Oferując jej czas i dając im tak bardzo potrzebne poczucie bezpieczeństwa, aby zbudować podstawę zaufania.

Zerwanie
Kiedy w relacjach pojawiają się pewne oskarżenia, takie jak „Nie bierzesz mnie pod uwagę”, „Ciągle spędzasz czas z przyjaciółmi” lub „Nie jesteś tą samą osobą, w której się zakochałem” powinno nas to zaalarmować. Bańka miłości wkrótce pęknie i konieczne jest podjęcie działań w tej sprawie. Przeanalizuj, co jest nie tak w związku lub pozwól mu się zepsuć.

4. Tatkin mówi: Chroń bańkę

To ostatnia z zasad, by utrzymywać bańkę miłości. Jednak, jak wskazuje Stan Tatkin w swojej książce, nie oznacza to, że pary muszą stać się współzależne. Wręcz przeciwnie. Zdrowy związek, który buduje zdrową bańkę promuje jednocześnie bliskość i niezależność.

Bańka miłości to przestrzeń, w której osoby tworzące związek czują się chronieni i bezpieczni. Wiedzą, że mogą liczyć na drugą osobę, ponieważ dają i otrzymują to samo. Są priorytetem, w najtrudniejszych chwilach otrzymują wsparcie, czuję się słuchani i istnieje dobra komunikacja.

Kiedy w związkach występuje tego rodzaju bańka nie oznacza to, że pary zamykają się w sobie zapominając o swoich relacjach z innymi. Wręcz przeciwnie. Budują przestrzeń, aby się wzajemnie chronić i wspólnie rosnąć. Przestrzeń, w której istnieje niezależność, ale także bliskość. Kiedy ta bańka pęka związek przestaje być zdrowy. Czy Ty budujesz Twoją bańkę?

«Kiedy Ty i Twój partner jesteście związani silnym i bezpiecznym związkiem walka nie zagraża waszemu związkowi».

-Stan Tatkin-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.