Spędzanie czasu z partnerem - przydatne wskazówki

Spędzanie czasu z partnerem jest niezbędne, jeśli związek ma być trwały i satysfakcjonujący. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej zadbać o więź z partnerem.
Spędzanie czasu z partnerem - przydatne wskazówki
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2023

Jeśli chcesz, aby Wasz związek się rozwijał, musisz go pielęgnować i dbać o niego na co dzień. Musisz sprawić, by Twój partner poczuł się doceniony, zaopiekowany i kochany. Cele te można osiągnąć na różne sposoby, ale spędzanie czasu z partnerem jest jednym z najważniejszych. Jest niezbędne do szczęścia w związku. Podamy Ci kilka wskazówek, jak poświęcić czas swojemu partnerowi.

Chociaż wspólne spędzanie czasu z partnerem może wydawać się prostym zadaniem, często jest to coś, co zaniedbujemy. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Family Psychology, ilość czasu spędzanego razem przez pary jest jednym z głównych aspektów, które chcą one zmienić w swoich związkach. Obejmuje to takie obszary, jak wspólne spędzanie czasu, zwracanie na siebie uwagi i prowadzenie interesujących rozmów.

Ale jakie są inne sposoby osiągnięcia tego celu? I dlaczego to takie ważne? Odpowiemy w niniejszym artykule.

Spędzanie czasu z partnerem – dlaczego jest ważne?

Kiedy nawiązujesz romantyczną więź, chęć bycia z partnerem i pielęgnowania emocjonalnej bliskości są naturalnymi impulsami. W rzeczywistości zgodnie z trójkątną teorią miłości Sternberga (1986), wspólny czas jest bezpośrednio powiązany z dwoma jego głównymi składnikami: pasją i intymnością.

Jakość spędzanego ze sobą czasu łączy prostą bliskość fizyczną i wzajemne towarzystwo z głębszymi aspektami, takimi jak samoujawnianie się (dzielenie się ważnymi informacjami o sobie) i zwiększanie pewności siebie.

Element ten jest powiązany z dobrym samopoczuciem w związku. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Współczesna terapia rodzinna, pary, które spędzają więcej czasu razem rozmawiając i dzieląc się zajęciami, odczuwają większą satysfakcję i dostrzegają więcej pozytywnych cech w swoich związkach. Ponadto doświadczają większej bliskości ze swoimi romantycznymi partnerami.

Dlatego wspólne spędzanie czasu jest procesem pozytywnym i niezbędnym we wszystkich związkach. Jest to jednak szczególnie istotne dla tych, w których jeden z partnerów lub oboje używają dobrze spędzonego czasu jako głównego języka miłości. Są to osoby, które wyrażają swoje uczucia i czują się kochane, dzieląc chwile, przestrzeń i doświadczenia ze swoim partnerem.

Spędzanie czasu z partnerem – kluczowe czynniki

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Gary Chapman w swojej książce The 5 Love Languages (5 języków miłości) przedstawia kilka kluczy, które pomogą Ci poświęcić czas partnerowi. Określa jakość czasu jako jeden z pięciu języków miłości. Warto się temu przyjrzeć.

1. Poświęć partnerowi całą swoją uwagę

Dobry czas to nie tylko dzielenie przestrzeni z partnerem. Nie możesz popełnić błędu, zakładając, że osoba, która wyraża się za pomocą tego szczególnego języka miłości, chce, abyś poświęcił jej cały swój czas lub że będzie się czuła usatysfakcjonowana, o ile spędzisz z nią określoną ilość czasu. W rzeczywistości tym, czego pragnie jest połączenie i jakość.

Oznacza to zwracanie na nią pełnej uwagi podczas wspólnych chwil, pełne zaangażowanie wszystkich pięciu zmysłów i ostatecznie poświęcanie jej swojej energii.

Aby to osiągnąć, wyłącz telewizor i odłóż telefon komórkowy, nawiąż kontakt wzrokowy, słuchaj z uwagą i w pełni się zaangażuj. Nie pozwól, aby Twoja uwaga rozproszyła się, ponieważ zaczynasz myśleć o innych sprawach.

2. Wspólnie wykonujcie różne czynności

Dobrym pomysłem jest wspólne wykonywanie czynności, o których wiesz, że podobają się drugiej osobie i chce się tym z Tobą podzielić. Możesz przyłączyć się do jej hobby, pójść na koncert lub recital, który uwielbia, albo wybrać się na wspólny spacer na łonie natury.

Zaproponuj również, aby partner spróbował Twojego hobby i zasmakował Twoich zainteresowań. W tym przypadku wyrażasz swoją miłość nie tyle w czynności, ile w celu, w jakim ją wykonujesz: chodzi o to, by dzielić ważne chwile i tworzyć trwałe wspomnienia.

3. Naucz się aktywnie słuchać

Jeśli Twój partner używa jakościowego czasu jako języka miłości, czuje się kochany, gdy wiesz, jak go słuchać. Pamiętaj, że słyszeć to nie to samo, co słuchać. Słuchanie oznacza, że bierzesz pod uwagę to, co ma do powiedzenia, bez rozpraszania się własnymi zainteresowaniami. Okazuj więc szczere zainteresowanie, aby dowiedzieć się więcej, zadawaj odpowiednie pytania i staraj się zrozumieć, jak się czuje.

Pamiętaj, że partner niekoniecznie szuka Twojej rady lub opinii, ale musi wiedzieć, że jesteś w pełni obecny, aby mógł wyrazić, co się z nim dzieje i jak się czuje. Przede wszystkim szuka zrozumienia i uznania.

4. Spędzanie czasu z partnerem a wyrażanie emocji

Równie ważna jest umiejętność komunikowania się i wyrażania siebie. Twój czas staje się czasem wysokiej jakości, kiedy wykorzystujesz go do generowania emocjonalnej bliskości i angażowania partnera w swój wewnętrzny świat. Twój partner chce wiedzieć, jak się czujesz, jak minął Ci dzień, co Cię martwi i czego oczekujesz od związku.

Kiedy zdecydujesz się dzielić tymi intymnymi uczuciami, stworzysz połączenie i sprawisz, że Twój partner będzie się czuł kochany i również on się zaangażuje. Jednak to ćwiczenie może nie być łatwe, jeśli nie masz kontaktu ze swoimi emocjami. Ale z praktyką w końcu stanie się to nawykiem.

5. Wykazywanie inicjatywy

Twój partner doceni fakt, że wykazujesz inicjatywę, jeśli chodzi o dzielenie wspólnego czasu. Nie ograniczaj się do przyjmowania jego propozycji. Proponuj alternatywy, sugeruj i planuj. Wychodź z inicjatywą.

W ten sposób uciekniesz od rutyny. Pokażesz też partnerowi, że go cenisz i chcesz spędzać z nim wartościowy czas oraz że chcesz inwestować w związek. To bardzo ważne.

Spędzanie czasu z partnerem – zacznij już dziś!

Spędzanie czasu z partnerem może być czasami skomplikowane, ponieważ masz również obowiązki osobiste, zawodowe i rodzinne. Jak sugeruje artykuł opublikowany w Review of Economics of the Household, parom z dziećmi szczególnie trudno jest zsynchronizować swój harmonogram i znaleźć wspólne miejsce.

Wspólny czas jest niezbędny dla utrzymania jedności. Działa też jako czynnik ochronny przed skutkami zewnętrznego stresu (Milek, 2015). Dlatego jeśli czujesz, że nie masz wystarczająco dobrych doświadczeń ze swoim partnerem, nie wahaj się zakomunikować mu tej potrzeby.

Jeśli wyrażasz się w sposób asertywny, łatwiej będzie wam obojgu zaangażować się we wszelkie zmiany. To z kolei pozwoli poprawić poziom satysfakcji indywidualnej i małżeńskiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.