Sny osób cierpiących na lęki

Co lęk robi z naszymi snami? W tym artykule opowiemy o skutkach niepokoju, gdy wpadniemy w ręce Morfeusza i zostaniemy zaproszeni na spacer po jego terytoriach.

dziewczyna myśląca o powracających snach u osób cierpiących na lęki

Nauka opisuje kilka rodzajów snów u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Trzeba przyznać, że nie są one do końca przyjemne. Niektórzy ludzie uważają je bardziej za koszmary niż sny z powodu uczucia udręki i paniki, które wywołują. Wydaje się, że nasz stan umysłu wykracza wtedy poza stan czuwania. Jak więc wyglądają sny osób cierpiących na lęki?

Zainteresowanie snami zdominowanymi przez stan lękowy dało początek wielu badaniom.

Homer na przykład opisał w Iliadzie, jak wyglądały sny Achillesa. Bez względu na to, jak szybko biegł za Hectorem, nigdy nie mógł go dogonić.

Arystoteles wyjaśnił w Problemacie, że myśli na jawie towarzyszą nam później w snach i często stają się groźne, a nawet prorocze. Zygmunt Freud również zagłębił się w tę kwestię, opisując przypadek małego chłopca, który wielokrotnie śnił o tym, jak stracił matkę i nie miał nikogo, kto mógłby go pocieszyć.

Obecnie wiele badań podkreśla potrzebę zrozumienia tych elementów, które wchodzą w podstawę snów. Postrzega się to jako sposób na identyfikację wyzwalaczy lęku.

Dzieci pokazują wiele swoich lęków i obaw poprzez sny. Powinny nam zawsze opowiadać swoje koszmary, na wypadek, gdyby miało to być ostrzeżenie przed możliwymi problemami, których doświadczają w prawdziwym życiu.

Dziecko ma koszmar
Pacjenci z lękiem częściej doświadczają koszmarów sennych i nocnych lęków.

Powtarzające się sny osób cierpiących na lęki

Heinrich Heine University (Niemcy) przeprowadził badanie, w którym przeanalizowano nawracające sny u osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

Utworzono dwie grupy eksperymentalne. Pierwsza grupa składała się z pacjentów, u których zdiagnozowano lęk, a w drugiej były osoby bez zaburzenia. Stało się jasne, że wśród tych, którzy cierpieli z powodu lęku, powtarzał się pewien wzór snów. Zawierały one te same sceny, symbole, scenariusze i przeżycia emocjonalne. Były to niepokojące sceny, do tego stopnia, że osobom śniącym trudno było odróżnić je od koszmaru.

To neurolog Ernest Jones, autor książki On The Nightmare, zdefiniował różnicę między snem a koszmarem. Twierdził, że koszmar to doświadczenie, które powoduje intensywny strach, uczucie ucisku w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i przekonanie osoby o bezradności i paraliżu. Jest to zjawisko, którego doświadcza wielu ludzi. Dzieci poprzez nocne koszmary manifestują swój niepokój.

Przyjrzyjmy się, jak wyglądają sny osób cierpiacych na lęki.

1. Bycie prześladowanym

Idą ciemną aleją i nagle słyszą za sobą odgłos kroków. Ledwo widzą twarz ścigającej ich osoby, ale pojawia się w nich poczucie zagrożenia i udręki. Dostrzeganie niebezpieczeństwa i kogoś, kto chce im zaszkodzić, jest powracającym doświadczeniem w snach osób cierpiących z powodu lęków.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe nie tylko doświadczają problemów z bezsennością, ale ich nocny odpoczynek jest również kiepskiej jakości.

2. Bycie ofiarą napaści

Często mówi się, że w świecie snów rzadko zdarza się, aby ktoś widział własną śmierć. To prawda. Jednak sny przesiąknięte przemocą, w jakiejkolwiek formie, są skutkiem niekorzystnego i złożonego stanu emocjonalnego.

Lęk oznacza sny, w których ludzie są uderzani, popychani, okradani lub atakowani w jakiś sposób. Udręka, jaką wywołują te doświadczenia, sprawia, że czasami budzą się przestraszeni.

3. Bycie wykluczonym i odrzuconym przez innych

Scena rozdzielenia, a nawet porzucenia często powraca w snach ludzi cierpiących na niepokój. Mogą oni zostać odrzuceni przez swojego partnera. Mogą też zostać zwolnieni z pracy lub odkryć, że ich krewni ich nienawidzą. Bez wątpienia sny te mają intensywny ładunek emocjonalny.

4. Utrata bliskiej osoby

Lęk może być makiaweliczny, gdy przejmuje kontrolę nad nieświadomością w świecie snów. Kolejnym powracającym koszmarem osób cierpiących na zaburzenia lękowe jest bycie świadkiem śmierci lub pogrzebu ukochanej osoby. Ponadto, jeśli mają dzieci, mogą śnić, że gubią je w supermarkecie lub że nagle ich maluchy znikają.

5. Werbalnie agresywne spotkanie z kimś

W niektórych snach pojawiają się rozmowy, które kończą się na bardzo agresywnych dyskusjach. Ludzie cierpiący na lęki stają się ofiarami kogoś, kto nie przestaje ich obrażać, a także wygłaszać kłamstw i gróźb pod ich adresem.

To sprawia, że czują się bezradni. Ponadto mogą nie być w stanie mówić, ponieważ nie mają głosu lub, co gorsza, ust.

Uczucie sparaliżowania lub utraty głosu często pojawiają się w snach pacjentów z diagnozą lęku.

6. Bycie sparaliżowanym

Niektórzy ludzie mogą mieć wrażenie, że ich kończyny ważą tonę lub że są związane. Mogą również znajdować się w niewielkim pomieszczeniu, z którego nie mogą uciec. To doświadczenie, w którym ich ciało nie odpowiada na ich rozkazy. W konsekwencji znajdują się w niewoli bezruchu.

Dziewczyna myśląca o powracających snach
Utrata ukochanej osoby lub uwięzienie w małych przestrzeniach to częste sny osób cierpiących na lęki.

7. Upadek

Chorzy na lęki tak naprawdę nie wiedzą, dlaczego we śnie wspięli się na balkon, parapet czy krawędź przepaści. Znajdują się jednak nad otchłanią pustki i grozi im rychły upadek.

8. Wypadek

Mogą stracić kontrolę nad samochodem. Albo wsiadają do windy, a ta się psuje. Mogą spaść ze schodów, znaleźć się pod kołami samochodu lub lecieć samolotem, który zaraz się rozbije.

Ich mózg bawi się i sprawia, że cierpią w nocy, jakby nie było im wystarczająco trudno zmagać się z lękiem każdego dnia.

9. Niespełnione plany

Jeśli dana osoba w prawdziwym życiu ma jakiś plan na horyzoncie, często śni, że skończy się to głośną i żenującą porażką.

Oglądanie tej porażki jest skrajną formą cierpienia.

10. Zapominanie o czymś ważnym

Większość z nas prawdopodobnie miało kiedyś ten sen. Na dzień przed wyjazdem, egzaminem lub ważnym wydarzeniem często śni nam się, że spóźniamy się na samolot, zapominamy o ważnym teście lub idziemy na spotkanie bez ubrania. Utrzymujący się przez lata niepokój jest wrogiem, zarówno w prawdziwym życiu, jak i w krainie snów.

Jeśli doświadczasz niektórych z tych snów, powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Przekonasz się, że ten niekorzystny stan psychiczny przenika każdą dziedzinę Twojego życia, łącznie z nocnym odpoczynkiem. Nie dopuść do tego.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Joelving, Frederik (2010). “More Than Just a Bad Dream”. Scientific American Mind. 20 (7): 1.
  • Moorcroft, William (1993). Sleep, Dreaming, & Sleep Disorders (2nd ed.). New York: University Press Of America.
  • Reeskamp, Herma (2006). “Working with Dreams in a Clinical Setting”. American Journal of Psychotherapy. 60 (1): 23–3
  • Rimsh, A., & Pietrowsky, R. (2021). Analysis of dream contents of patients with anxiety disorders and their comparison with dreams of healthy participants. Dreaming, 31(4), 303–319. https://doi.org/10.1037/drm0000184
  • Sikka P, Pesonen H, Revonsuo A. Peace of mind and anxiety in the waking state are related to the affective content of dreams. Sci Rep. 2018 Aug 24;8(1):12762. doi: 10.1038/s41598-018-30721-1. PMID: 30143673; PMCID: PMC6109051.
  • Semiz, Umit; Basoglu, Cengiz; Ebrinc, Servet; Mesut, Cetin (2008). “Nightmare disorder, dream anxiety, and subjective sleep quality in patients with borderline personality disorder”. Japanese Society of Psychiatry and Neurology: 48–55.
Scroll to Top