Zaburzenia lękowe w dzieciństwie: objawy i leczenie

Zaburzenia lękowe w dzieciństwie: objawy i leczenie

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Niestety zaburzenia lękowe w dzieciństwie mogą mieć wiele przyczyn. Ale co odróżnia je od zaburzeń lękowych u dorosłych? Jakie są ich objawy? Jak można pomóc dziecku, które odczuwa lęk? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Zaburzenia lękowe w dzieciństwie pojawiają się coraz częściej. Dzieci zmagają się z przebodźcowaniem, a dorośli nie robią zbyt wiele, aby je przed tym uchronić. Poza tym rodzice wywierają sporą presję na swoje dzieci, zapisując je na wiele zajęć zamiast pozwalać im się bawić.

Lęki, które odczuwają dorośli, różnią się w znaczący sposób od lęków odczuwanych przez dzieci. Z tego powodu naukowcy badają je osobno. Tylko dzięki temu można je zidentyfikować i znaleźć skuteczny sposób interwencji.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat powszechnych objawów i leczenia zaburzeń lękowych u dzieci.

Czym jest lęk?

Amerykańskie Tworzystwo Psychologiczne (APA) twierdzi, że lęk to reakcja organizmu na ekstremalny stres. Takie uczucie stanowi emocjonalną odpowiedź na postrzegane lub prawdziwe zagrożenie. W zależności od rodzaju lęku, na jaki cierpi pacjent, bodźce, które go wywołują, mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

Należy zauważyć, że lęk objawia się na różne sposoby. Ogólnie rzecz biorąc, mówi się o różnych zaburzeniach psychologicznych związanych z tym problemem. Zaburzenia, które dotykają dzieci, są podobne do tych, które dotykają dorosłych. Jednak nie oznacza to, że nie występują między nimi znaczące różnice.

Objawy zaburzeń lękowych w dzieciństwie

1. Mutyzm wybiórczy

To zaburzenie pojawia się, gdy dziecko nie mówi w sytuacjach, w których zazwyczaj można by się tego spodziewać. Cisza wpływa negatywnie na życie dziecka. Utrudnia funkcjonowanie w szkole i sprawia, że jest mu trudno nawiązywać przyjaźnie.

Mutyzm wybiórczy objawia się w przypadkach, gdy dziecko nie cierpi z powodu żadnych  fizycznych ograniczeń mowy. Wprost przeciwnie; cisza stanowi sposób na ochronienie samego siebie, chociaż jednocześnie jest również źródłem emocjonalnego stresu.

Psycholog jest w stanie zdiagnozować ten problem nawet u dzieci, które dopiero ukończyły piąty rok życia, chociaż zazwyczaj manifestuje się w późniejszym wieku.

2. Lęk separacyjny

Większość dzieci odczuwa niepokój, gdy zostaje oddzielona od swoich rodziców. Może do tego dojść, gdy dorośli wyjdą na chwilę lub gdy dzieci idą po raz pierwszy do szkoły. Jednak w przypadku prawdziwych zaburzeń związanych z lękiem separacyjnym objawy są o wiele poważniejsze.

Dziecko cierpiące z powodu lęku separacyjnego czuje się niezwykle zestresowana i zmartwione, gdy nie przebywa ze swoim opiekunem. Może wystąpić, gdy dziecko wybiera się do szkoły lub na wycieczkę, ale również dobrze może się objawić, gdy rodzic wyjdzie na krótko z domu.

Ten lęk jest problematyczny, ponieważ wpływa bezpośrednio na samopoczucie emocjonalne dziecka. Może wymagać pomocy emocjonalnej.

3. Fobia społeczna

Ostatnie zaburzenia lękowe w dzieciństwie to fobia społeczna. Pojawia się, gdy dziecko jest zbyt nieśmiałe, aby nawiązywać kontakt z innymi osobami, nawet jeśli tego chce. Unika również niektórych sytuacji, aby nie narażać się na krytykę.

Taki rodzaj lęku w dzieciństwie również wywiera wpływ na rozwój dziecka. Na szczęście istnieją strategie, z których mogą skorzystać psycholodzy, aby pomóc powrócić dzieciom do właściwego poziomu funkcjonowania.

Smutny chłopiec

Jak leczyć zaburzenia lękowe w dzieciństwie?

1. Zmiana przekonań

Wielu lekarzy uważa, że lęk objawia się i jest karmiony serią irracjonalnych przekonań. W przypadku dzieci objawy są o wiele mniej oczywiste, ale naukowcy sądzą, że źródłem stresu dla dzieci cierpiących na zaburzenia lękowe są ich myśli.

W konsekwencji pierwsze próby wyleczenia niepokoju dzieci koncentrują się na próbach zmienienia błędnych przekonań. Oznacza to, że psycholog musi przede wszystkim poszukiwać ograniczających myśli i zastąpić je innymi, które pomogą dziecku.

2. Ekspozycja

Wprowadzanie zmian we wzorcach i procesach myślowych to nie jedyna rzecz, którą można zrobić dla dzieci cierpiących z powodu niepokoju. Możesz również pomóc dziecku powoli stawić czoła temu, czego się boi. Jedynie wtedy będzie w stanie pokonać swoje lęki i je znormalizować.

Ten proces może być niezwykle skomplikowany. Jednak główne strategie stosowane w celu leczenia lęku są takie, jak wspomnieliśmy wyżej. Psycholodzy dziecięcy posiadają wykształcenie niezbędne do leczenia dzieci. Z ich pomocą i dzięki właściwej interwencji stosowanej w domu objawy zaburzeń lękowych w dzieciństwie znikną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.