Znaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię

Kobieca energia pozwala nam odbierać, cieszyć się i wiązać emocjonalnie z innymi. Dowiedz się, czy odrzucasz w sobie te cechy.
Znaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kobieca energia żyje w każdym z nas, podobnie jak energia męska. To nie jest kwestia płci. Obie te energie są archetypami, zestawami cech i postaw, które wszyscy mamy i które nie zawsze są przez nas wyrażane i wykorzystywane. Jeśli jednak chcemy, aby nasze życie i nasze relacje były harmonijne, musimy przyjąć i rozpoznać te dwie uzupełniające się rzeczywistości. Być może zauważyłaś kiedyś, że odrzucasz swoją kobiecą energię?

Na poziomie społecznym energia kobieca jest często dewaluowana. Wszystko, co wiąże się z kobiecością, delikatnością i emocjami, bywa niedoceniane. Jej przejawy często są uważane za śmieszne i nieistotne. Z drugiej strony nadmiernie eksponowana jest energia męska, która choć jest pomocna, nie oznacza równowagi, jeśli nie jest uzupełniona.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy odrzucasz swoją kobiecą energię i jak to może wpływać na Twoje samopoczucie, czytaj dalej.

Kobieca energia

Kobieca energia jest związana z byciem, odczuwaniem i przepływem. Jest subtelna, miękka i kochająca. Jest to ściśle związane z ekspresją emocjonalną, współpracą i odżywieniem emocjonalnym. Tak więc osoby ze zdrową kobiecą energią będą przejawiać następujące zachowania:

  • Mają pewność siebie, by pokazać się takimi, jakimi są, bez potrzeby zadowalania lub rozwiązywania problemów innych. Wiedzą, że po prostu „bycie” wystarczy, aby otrzymać uczucia.
  • Są w kontakcie ze swoimi emocjami, wiedzą, jak je identyfikować i pozwalają sobie je odczuwać. Ponadto wyrażają się bez uczucia strachu. Oznacza to, że są szczęśliwi ze swoją kruchością i wiedzą, jak przyjmować i akceptować emocje innych.
  • Są elastyczne i “płyną” ze swoim otoczeniem i okolicznościami. Nie wywierają presji na innych, ale szukają przyjemności i samorealizacji w tym, na co poświęcają swój czas.
  • Są świadomi, że wszyscy jesteśmy współzależnymi istotami. Oznacza to, że nie boją się współpracy i więzi z innymi ludźmi. Doceniają i pielęgnują swoje relacje społeczne oraz zachęcają do wzajemności.

Z drugiej strony energia męska związana jest z robieniem i dawaniem. Koncentruje się na rywalizacji i indywidualizmie. Tego typu ludzie są stabilni i stanowczy. Osoby o wyższym poziomie męskiej energii wiedzą, jak wyznaczać cele i pracować, aby je osiągnąć. Są zorientowani na sukces i produktywność. To właśnie tego rodzaju cechy są poszukiwane i wspierane na poziomie społecznym. Niemniej jednak, chociaż męska energia pomaga nam materializować nasze cele, iść naprzód i być stanowczym, nie oznacza to, że powinniśmy odrzucić jej żeński odpowiednik.

Kobieta myśli o oczekiwanym szczęściu
Kobieca energia związana jest ze sferą emocjonalną i afektywną.

Oznaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię

Z reguły w każdym z nas dominuje jedna z tych dwóch energii (nie ma znaczenia, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą). Oto kilka oznak, że odrzucasz swoją kobiecą energię:

1. Nie dogadujesz się zbyt dobrze z innymi kobietami

Może być Ci trudno nawiązać relacje z innymi kobietami. Jeśli masz z nimi kontakt, to zwykle jest on podszyty konkurencyjnością i zazdrością, a nie wzajemnym wsparciem.

Jeśli odrzucasz swoją kobiecą energię, może to oznaczać, że masz skomplikowaną relację z matką. Ponadto prawdopodobnie wolisz mieć męskich przyjaciół.

2. Starasz się odróżniać się od innych

Jeśli odrzucasz swoją kobiecą energię, możesz odrzucać wszystko, co stereotypowo związane z kobiecością. Być może nienawidzisz koloru różowego, odmawiasz noszenia makijażu lub nie lubisz brać udziału w „dziewczęcych” zajęciach (jeśli nadal jesteś nastolatką)?

Oczywiście wszystko to jest konstrukcją społeczną i nie należy do kobiet per se. Jednak wyraźne odrzucenie tych elementów może być sposobem na odróżnienie się od innych kobiet. Może uważasz, że to, co kobiece, jest złe, a to, co męskie, jest dobre. W konsekwencji odrzucasz kobiecą esencję, którą uważasz za gorszą i śmieszną. Z drugiej strony Twoja postawa może być po prostu odzwierciedleniem Twoich osobistych preferencji.

3. Masz trudności z przyjmowaniem komplementów lub pomocy

Czy masz trudności z przyjęciem komplementu lub przysługi? Trudno Ci pozwolić na sytuację, w której inni się Tobą opiekują lub pomagają Ci? Może to wskazywać, że musisz wzmocnić swoją kobiecą energię.

Prawdopodobnie jesteś naprawdę pomocną i zdecydowaną osobą, oddaną innym, która nawiązuje nierówne i niesprawiedliwe relacje.

4. Nie pozwalasz sobie na przyjemności

Przyjemność i pozwalanie sobie na nią jest niezwykle typowe dla kobiecej energii. Niemniej jednak, może negujesz tego typu odczucia, ponieważ jesteś całkowicie skoncentrowana na robieniu czegoś, byciu produktywną, popychaniu siebie do przodu i coraz cięższej pracy. Jeśli tak jest, nie pozwalasz sobie na przerwę (czujesz się bezużyteczna) i nie uważasz, że masz prawo cieszyć się tym, co robisz.

5. Boisz się intymności emocjonalnej

Świat emocjonalny staje się skomplikowany, przytłacza Cię i sprawia, że czujesz się nieswojo. Nie jesteś w stanie rozpoznać, zrozumieć ani zarządzać swoimi uczuciami. Co więcej, trudno jest Ci je wyrazić i masz tendencję do ukrywania się, gdy nie czujesz się dobrze. Bycie wrażliwą i zależną od innych ludzi przeraża Cię i wydaje Ci się słabością.

Ponadto trudno jest Ci zaakceptować i zrozumieć emocje innych. Intensywność i emocjonalność ludzi wokół Ciebie sprawia, że czujesz się nieswojo. Dlatego zamiast ich pocieszać, starasz się minimalizować ich uczucia.

Kobieta próbuje porozmawiać z mężem
Trudności na płaszczyźnie emocjonalnej są oznaką odrzucenia kobiecej energii.

6. Jesteś sztywna, bezwzględna i konkurencyjna

Wytyczasz ustalone cele i sztywne plany na życie i niestrudzenie wytrwale je osiągasz. Jednak trudno jest Ci zaakceptować zmiany kierunku lub niepowodzenia. Ponadto nie chcesz i nie potrafisz poprosić o pomoc.

Kobieca energia jest ważna i niezbędna

Jeśli iidentyfikujesz się z którymkolwiek z powyższych, być może będziesz musiała pogodzić się ze swoją kobiecą energią. W ten sposób obniżysz poziom stresu, będziesz bardziej cieszyć się codziennym życiem, a Twoje relacje będą bardziej płynne i satysfakcjonujące.

Wszyscy potrzebujemy kierunku i celu, ale także wsparcia, współpracy i emocjonalności. Upewnij się, że nie pozbawiasz się żadnego z tych aspektów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frenier, C. R. (2012). Business and the feminine principle. Routledge.
  • Luck, S. (1998). Reflections: balancing our feminine and masculine energy. Journal of Holistic Nursing16(2), 244-246.
  • Rosida, I., Ghazali, M. M., Dedi, D., & Salsabila, F. S. (2022). Internalized Sexism in Pick Me Girl behavior presented in tiktok. Alphabet5(1), 8-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.