Znaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię

Kobieca energia pozwala nam odbierać, cieszyć się i wiązać emocjonalnie z innymi. Dowiedz się, czy odrzucasz w sobie te cechy.
Znaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kobieca energia żyje w każdym z nas, podobnie jak energia męska. To nie jest kwestia płci. Obie te energie są archetypami, zestawami cech i postaw, które wszyscy mamy i które nie zawsze są przez nas wyrażane i wykorzystywane. Jeśli jednak chcemy, aby nasze życie i nasze relacje były harmonijne, musimy przyjąć i rozpoznać te dwie uzupełniające się rzeczywistości. Być może zauważyłaś kiedyś, że odrzucasz swoją kobiecą energię?

Na poziomie społecznym energia kobieca jest często dewaluowana. Wszystko, co wiąże się z kobiecością, delikatnością i emocjami, bywa niedoceniane. Jej przejawy często są uważane za śmieszne i nieistotne. Z drugiej strony nadmiernie eksponowana jest energia męska, która choć jest pomocna, nie oznacza równowagi, jeśli nie jest uzupełniona.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy odrzucasz swoją kobiecą energię i jak to może wpływać na Twoje samopoczucie, czytaj dalej.

Kobieca energia

Kobieca energia jest związana z byciem, odczuwaniem i przepływem. Jest subtelna, miękka i kochająca. Jest to ściśle związane z ekspresją emocjonalną, współpracą i odżywieniem emocjonalnym. Tak więc osoby ze zdrową kobiecą energią będą przejawiać następujące zachowania:

  • Mają pewność siebie, by pokazać się takimi, jakimi są, bez potrzeby zadowalania lub rozwiązywania problemów innych. Wiedzą, że po prostu „bycie” wystarczy, aby otrzymać uczucia.
  • Są w kontakcie ze swoimi emocjami, wiedzą, jak je identyfikować i pozwalają sobie je odczuwać. Ponadto wyrażają się bez uczucia strachu. Oznacza to, że są szczęśliwi ze swoją kruchością i wiedzą, jak przyjmować i akceptować emocje innych.
  • Są elastyczne i “płyną” ze swoim otoczeniem i okolicznościami. Nie wywierają presji na innych, ale szukają przyjemności i samorealizacji w tym, na co poświęcają swój czas.
  • Są świadomi, że wszyscy jesteśmy współzależnymi istotami. Oznacza to, że nie boją się współpracy i więzi z innymi ludźmi. Doceniają i pielęgnują swoje relacje społeczne oraz zachęcają do wzajemności.

Z drugiej strony energia męska związana jest z robieniem i dawaniem. Koncentruje się na rywalizacji i indywidualizmie. Tego typu ludzie są stabilni i stanowczy. Osoby o wyższym poziomie męskiej energii wiedzą, jak wyznaczać cele i pracować, aby je osiągnąć. Są zorientowani na sukces i produktywność. To właśnie tego rodzaju cechy są poszukiwane i wspierane na poziomie społecznym. Niemniej jednak, chociaż męska energia pomaga nam materializować nasze cele, iść naprzód i być stanowczym, nie oznacza to, że powinniśmy odrzucić jej żeński odpowiednik.

Kobieta myśli o oczekiwanym szczęściu
Kobieca energia związana jest ze sferą emocjonalną i afektywną.

Oznaki, że odrzucasz swoją kobiecą energię

Z reguły w każdym z nas dominuje jedna z tych dwóch energii (nie ma znaczenia, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą). Oto kilka oznak, że odrzucasz swoją kobiecą energię:

1. Nie dogadujesz się zbyt dobrze z innymi kobietami

Może być Ci trudno nawiązać relacje z innymi kobietami. Jeśli masz z nimi kontakt, to zwykle jest on podszyty konkurencyjnością i zazdrością, a nie wzajemnym wsparciem.

Jeśli odrzucasz swoją kobiecą energię, może to oznaczać, że masz skomplikowaną relację z matką. Ponadto prawdopodobnie wolisz mieć męskich przyjaciół.

2. Starasz się odróżniać się od innych

Jeśli odrzucasz swoją kobiecą energię, możesz odrzucać wszystko, co stereotypowo związane z kobiecością. Być może nienawidzisz koloru różowego, odmawiasz noszenia makijażu lub nie lubisz brać udziału w „dziewczęcych” zajęciach (jeśli nadal jesteś nastolatką)?

Oczywiście wszystko to jest konstrukcją społeczną i nie należy do kobiet per se. Jednak wyraźne odrzucenie tych elementów może być sposobem na odróżnienie się od innych kobiet. Może uważasz, że to, co kobiece, jest złe, a to, co męskie, jest dobre. W konsekwencji odrzucasz kobiecą esencję, którą uważasz za gorszą i śmieszną. Z drugiej strony Twoja postawa może być po prostu odzwierciedleniem Twoich osobistych preferencji.

3. Masz trudności z przyjmowaniem komplementów lub pomocy

Czy masz trudności z przyjęciem komplementu lub przysługi? Trudno Ci pozwolić na sytuację, w której inni się Tobą opiekują lub pomagają Ci? Może to wskazywać, że musisz wzmocnić swoją kobiecą energię.

Prawdopodobnie jesteś naprawdę pomocną i zdecydowaną osobą, oddaną innym, która nawiązuje nierówne i niesprawiedliwe relacje.

4. Nie pozwalasz sobie na przyjemności

Przyjemność i pozwalanie sobie na nią jest niezwykle typowe dla kobiecej energii. Niemniej jednak, może negujesz tego typu odczucia, ponieważ jesteś całkowicie skoncentrowana na robieniu czegoś, byciu produktywną, popychaniu siebie do przodu i coraz cięższej pracy. Jeśli tak jest, nie pozwalasz sobie na przerwę (czujesz się bezużyteczna) i nie uważasz, że masz prawo cieszyć się tym, co robisz.

5. Boisz się intymności emocjonalnej

Świat emocjonalny staje się skomplikowany, przytłacza Cię i sprawia, że czujesz się nieswojo. Nie jesteś w stanie rozpoznać, zrozumieć ani zarządzać swoimi uczuciami. Co więcej, trudno jest Ci je wyrazić i masz tendencję do ukrywania się, gdy nie czujesz się dobrze. Bycie wrażliwą i zależną od innych ludzi przeraża Cię i wydaje Ci się słabością.

Ponadto trudno jest Ci zaakceptować i zrozumieć emocje innych. Intensywność i emocjonalność ludzi wokół Ciebie sprawia, że czujesz się nieswojo. Dlatego zamiast ich pocieszać, starasz się minimalizować ich uczucia.

Kobieta próbuje porozmawiać z mężem
Trudności na płaszczyźnie emocjonalnej są oznaką odrzucenia kobiecej energii.

6. Jesteś sztywna, bezwzględna i konkurencyjna

Wytyczasz ustalone cele i sztywne plany na życie i niestrudzenie wytrwale je osiągasz. Jednak trudno jest Ci zaakceptować zmiany kierunku lub niepowodzenia. Ponadto nie chcesz i nie potrafisz poprosić o pomoc.

Kobieca energia jest ważna i niezbędna

Jeśli iidentyfikujesz się z którymkolwiek z powyższych, być może będziesz musiała pogodzić się ze swoją kobiecą energią. W ten sposób obniżysz poziom stresu, będziesz bardziej cieszyć się codziennym życiem, a Twoje relacje będą bardziej płynne i satysfakcjonujące.

Wszyscy potrzebujemy kierunku i celu, ale także wsparcia, współpracy i emocjonalności. Upewnij się, że nie pozbawiasz się żadnego z tych aspektów.

To może Cię zainteresować ...
Starzenie się jest łatwe, dorastanie jest skomplikowane
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Starzenie się jest łatwe, dorastanie jest skomplikowane

Starzenie się jest łatwe, ale nauka z każdego doświadczenia nie jest taka prosta. Dorastanie wymaga prawdziwego rozwoju osobistego


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frenier, C. R. (2012). Business and the feminine principle. Routledge.
  • Luck, S. (1998). Reflections: balancing our feminine and masculine energy. Journal of Holistic Nursing16(2), 244-246.
  • Rosida, I., Ghazali, M. M., Dedi, D., & Salsabila, F. S. (2022). Internalized Sexism in Pick Me Girl behavior presented in tiktok. Alphabet5(1), 8-19.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.