Śmiech kobiety psychopatki

Psychopatia u kobiet pojawia się w sposób bardziej skryty niż u mężczyzn. Są one wykwalifikowane w zakresie technik manipulacyjnych i często używają śmiechu, uroku i poczucia humoru, jako zasobu, aby zdobyć zaufanie innych.

Śmiejąca się kobieta, przedstawiająca śmiech kobiety psychopatki

Śmiech kobiety psychopatki jest mechanizmem, dzięki któremu zdobywa ona zaufanie innych. Używa go, aby olśnić i sprytnie zbliżyć się do osoby, którą jest zainteresowana. Ponadto śmiech ten sprawia, że kobieta znajduje się w centrum uwagi, przez co umacnia się jej poczucie wielkości. Jeśli istnieje jeden wymiar, który wyróżnia psychopatyczne kobiety, to jest to narcyzm.

Może jesteś zaskoczony słysząc, że to zaburzenie osobowości występuje także u kobiet. W końcu nasza szeroko rozumiana kultura, poparta podejściem kina i literatury, sprawiła, że profil psychopatyczny kojarzymy niemal wyłącznie z płcią męską. Jest to jednak błędne.

Niektórzy pisarze zasłynęli z portretowania postaci psychopatycznych kobiet. Są to na przykład Amy Dune z książki Gone Girl autorstwa Gillian Flynn i Annie Wilkes, w książce Misery Stephena Kinga. Ale czy te mrożące krew w żyłach postaci pasują do wzorca behawioralnego opisanego przez naukę?

Badanie przeprowadzone przez dr Caroline Logan, psycholożkę sądową z Uniwersytetu w Manchesterze (Wielka Brytania), twierdzi, że niewiele jest badań naukowych na temat psychopatii u kobiet. Najwyraźniej dzieje się tak, ponieważ ich zachowanie nie jest tak łatwe do zidentyfikowania. Nie oznacza to jednak, że psychopatyczne kobiety nie są szkodliwe dla innych.

Psychopatyczne kobiety często podważają poczucie własnej wartości innych. Robią to poprzez rozpowszechnianie plotek, zastraszanie i zwracanie przeciwko nim środowiska ofiary.

kobieta z kobiecym psychopatą śmiechem
Według jednego z badań kobiety z psychopatią używają śmiechu w bezduszny i manipulacyjny sposób.

Śmiech kobiety psychopatki

Nie wszyscy psychopaci popełniają przestępstwa. Chociaż sugerują tak filmy i książki, obraz ten jest daleki od rzeczywistości. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Tromsø (Norwegia) wskazuje, że tylko 17 procent żeńskiej populacji więziennej wykazuje psychopatię.

Do oceny tej cechy często stosuje się test psychopatii Roberta de Hare. Chociaż wiemy, że częstość występowania tego zaburzenia jest znacznie mniejsza u kobiet niż u mężczyzn, ma ono swoje specyficzne cechy. Ponadto w ostatnich latach pojawia się coraz więcej dokumentacji naukowej dotyczącej tego zjawiska. Jedną ciekawą cechą, którą warto podkreślić, jest śmiech kobiety psychopatki.

Uwodzicielska obłuda

Doktor Robert Hare jest znany ze swoich badań nad psychopatią. Jest ekspertem w dziedzinie psychologii kryminalnej i napisał książki takie jak Psychopatia: teoria i badania (1984) i najbardziej godna uwagi pozycja, Bez sumienia (1993). W swoich publikacjach zwraca uwagę na zdolność psychopaty do bycia elokwentnym i pomysłowym w swoich dialogach.

Kobieta o tym profilu jest nie tylko dobrą rozmówczynią, ale często wykazuje także teatralne zachowania. Jest to jednak bardzo urzekający rodzaj osobowości, dzięki któremu zdobywa zaufanie i uwagę innych. Wśród wielu sztuczek manipulacyjnych jest również starannie zaplanowany śmiech.

Zachowanie to ma kilka celów. Pierwszym z nich jest stworzenie scenariusza relaksu i emocjonalnej otwartości. Drugi to uwodzenie, przekazywanie bliskości, a nawet życzliwości. Trzecim celem jest nadanie prawdy ich kłamstwom. Kłamstwo wypowiedziane z uśmiechem zawsze wydaje się o wiele bardziej prawdziwe i przekonujące.

Śmiech kobiety psychopatki: ukryte szyderstwo

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria) przeprowadzili badanie na 233 dorosłych, 143 kobietach i 90 mężczyznach. Odkryli, że psychopata nie używa śmiechu w taki sam sposób jak zdrowy człowiek. Dla psychopatów śmiech nie zawsze oznacza radość, emocjonalne połączenie z innymi lub empatię, ani nie jest odzwierciedleniem relaksu w przyjemnym momencie.

Śmiech kobiety psychopatki jest narzędziem do kontrolowania, oszukiwania i poniżania. Chociaż obie płcie używają uśmiechów i śmiechu jako masek społecznych do integracji, bycia lubianym i przyciągania uwagi, kobiety idą nieco dalej. Są bardziej wyrachowane i nie dają się ponieść impulsywności tak bardzo jak mężczyźni.

Kobiety psychopatki są autorkami najbardziej niszczących plotek i rozpowszechniają je, aby zniszczyć kogokolwiek zechcą. Robią to ze starannym dowcipem i dobrodusznym wdziękiem. Jednak śmiech psychopatki, oprócz manipulacji, może być również zimny i szyderczy. Kobiety te są niezwykle skuteczne w pogardliwym szyderstwie.

Podczas gdy mężczyźni z cechami psychopatycznymi charakteryzują się impulsywnością i brakiem planowania, kobiety z tą cechą są bardziej makiaweliczne i mają tendencję do efektywniejszego obliczania swoich celów.

Kobieta reprezentująca kobiecy śmiech psychopatki
Za kobietą z cechami psychopatii zwykle kryje się historia nadużyć lub złego traktowania.

Co kryje się za nieszczerym uśmiechem?

Winifred Rule jest autorką pracy „ Born to Destroy, Psychopathy in Females: A Life Story” (2013), pierwszej książki, która kompleksowo opisuje kobietę psychopatkę. Wskazuje, że osoby te, oprócz tego, że są niezdolne do miłości, nie lubią nawet siebie. W ich umysłach dominuje zazdrość, nieszczęście i ciągłe poczucie braku. Wydaje się, że wszyscy są im coś winni.

Te kobiety krzywdzą innych, zwłaszcza najbliższych, na przykład swoją rodzinę, a nawet dzieci. Jednak ich agresywność nie jest behawioralna, jak to często bywa u mężczyzn. Zawsze uciekają się do naprawdę jasnego podstępu, takiego jak psychologiczne zużycie i dominacja. Jednak za tym uśmiechem, który służy jako cenne narzędzie, często kryją się niepokój, stres i depresja.

Psychopatki częściej cierpią z powodu zaburzeń emocjonalnych niż psychopaci płci męskiej. Uderzające jest to, że historia kliniczna wielu z nich często pokazuje przeszłość nadużyć i złego traktowania. Wydaje się, że zaburzenia psychiczne, podobnie jak pewne cechy osobowości, wykazują niewielkie osobliwości między płciami.

Wreszcie, jasne jest, że psychopatia u kobiet to temat, który wymaga wielu dalszych badań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hare, Robert D. (1990). Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us (New York: The Guilford Press). 34.
  • Logan, C. (2011). La femme fatale: The female psychopath in fiction and clinical practice. Mental Health Review Journal16(3), 118–127. https://doi.org/10.1108/13619321111178078
  • Monhonval, P., Linkowski, P., & Leistedt, S. (2011). [The female psychopath: a review]. Rev Med Brux32(3), 158–168.
  • Proyer, Rene T., Flisch, Rahel, Tschupp, Stefanie, Platt, Tracey, Ruch, Willibald. (2012). How does psychopathy relate to humor and laughter? Dispositions toward ridicule and being laughed at, the sense of humor, and psychopathic personality traits. University of Zurich Open Repository. https://doi.org/10.5167/uzh-62966. 5.
Scroll to Top