Śmiałość jest związana z odwagą i siłą woli. To ten ważny impuls otwiera drogi i poszerza naszą perspektywę. Odważni ludzie to ci, którzy nauczyli się podejmować ryzyko, domagać się tego na co zasługują i ciężko pracować każdego dnia, aby osiągnąć to czego pragną.
Strach i śmiałość idą w parze. Ludzie zawsze są zmuszeni przezwyciężyć bariery udręki i niepewności, aby osiągnąć swoje cele. Dlatego musimy zastanowić się nad jedną rzeczą. Gdzie możemy uzyskać tę inspirującą iskrę, która rozpali naszą odwagę, kiedy jej potrzebujemy?
Strach jest wielką barierą w życiu, dlatego większość ludzi jest bardzo odporna na zmiany. To właśnie tutaj w grę wchodzi odwaga. Jest to wartość osobista, która sprawia, że zyskujemy pewność siebie i wierzymy w nas samych. Daje nam niezbędny nacisk, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele i stawić czoła różnym przeciwnościom.
„Ten, kto nie jest na tyle odważny by podejmować ryzyko, nic w życiu nie osiągnie.”
–Muhammad Ali–
Søren Kierkegaard, ojciec egzystencjalizmu powiedział, że odwaga wymaga chwilowej utraty równowagi. Obawa przed podjęciem ryzyka prędzej czy później pociąga za sobą utratę siebie. Ważne jest, aby być gotowym obudzić swoją wewnętrzną śmiałość. Poniżej omówimy cztery ważne klucze, które pomogą Ci to osiągnąć.
Cztery klucze pozwalające zwiększyć śmiałość i podejmować ryzyko
Za mało literatury naukowej porusza temat odwagi i śmiałości. Tylko bardzo specyficzne badania obejmują tę umiejętność w dyscyplinie, którą nazywamy „rozwojem osobistym”. Uważamy jednak, że ważne jest wspomnienie bardzo interesującego badania przeprowadzonego przez Martina Seligmana, opublikowanego w American Journal of Psychiatry w 2005 roku.
W tym badaniu opisał on charakterystykę ludzi zdolnych do stawienia czoła przeciwnościom losu. Ponadto badał również tych, którzy zainwestowali swoje osobiste zasoby i rozwinęli umiejętności, aby pracować nad własnym samopoczuciem – ludzi, którzy ewidentnie wiedzieli jak asertywnie radzić sobie ze stresem i lękiem. Śmiałość wyróżniała się wśród pozostałych cech.
Ponadto śmiałość nie jest tylko synonimem odwagi. Z psychologicznego punktu widzenia wykracza to poza bycie na tyle odważnym, by podejmować ryzyko. Obejmuje chęć właściwego działania. Odważny człowiek jest etyczny we wszystkim co robi. Ich siła woli pozwala im pokonać lęki.
Przejdźmy do wymiarów, które pomogą Ci obudzić Twoją śmiałość.
1. W obliczu niepewności podejmuj decyzje
Psycholog Daniel Kahneman bada procesy decyzyjne. Według niego niepewność jest tym jednym aspektem, który zawsze poddaje nas próbie. To przestrzeń, w której lęki stają się większe, a niepewność przejmuje kontrolę. Nieznajomość tego co się stanie sprawia, że jesteśmy bardzo zdenerwowani. W rzeczywistości może nawet unieruchomić nas do punktu, w którym po prostu nie wiemy co robić.
Śmiałość może pomóc Ci lepiej poradzić sobie z takimi sytuacjami, ponieważ może kierować Twoją decyzją. Dr Kahneman wyjaśnia, że podejmowanie decyzji nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Samo wybranie tego co dziś zjemy, samo w sobie jest decyzją.
Musisz podjąć decyzję o ryzyku. To pierwszy krok do uzyskania kontroli nad swoim życiem.
„Gotowość do rozważenia możliwości wymaga tolerancji na niepewność”.
–Rachel Naomi Remen–
2. Myśl nieszablonowo i kwestionuj różne rzeczy
Ci, którzy nie kwestionują swojej rzeczywistości, poddają się jej. Prędzej czy później zdadzą sobie sprawę z tego, że otoczenie ich warunkuje. Z drugiej strony śmiały człowiek tego nie robi. Śmiałość prowadzi do myślenia inaczej, wątpienia i kwestionowania tego co już wiesz. To sprawia, że chcesz iść dalej i mieć własne zdanie na temat rzeczy.
Musimy jednak mieć coś na uwadze: proces ten wymaga czasu i cierpliwości. Jednostka musi złamać swoje już ukształtowane formy i nadać rzeczom nowe znaczenie.
Najpierw musisz obserwować otoczenie, a reszta sama przyjdzie naturalnie. Prędzej czy później pojawi się Twój asertywny wewnętrzny głos i zaczniesz kwestionować rzeczywistość. Nie bój się myśleć nieszablonowo, jeśli chodzi o podejmowanie ryzyka.
3. Śmiałość oznacza bycie odpowiedzialnym za samego siebie
Otwarcie drogi do odwagi i śmiałości oznacza zawarcie paktu z samym sobą. Ważne jest, aby być swoim najważniejszym sojusznikiem. Przede wszystkim zadeklaruj, że jesteś odpowiedzialny za wszystko co robisz, każdy aspekt, który zostawiasz za sobą i za każdy błąd, który popełniasz. Odpowiedzialność za swoje działania ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o podejmowanie ryzyka.
Będziesz gotowy aby pójść naprzód tylko wtedy, gdy przestaniesz obwiniać innych za swoje rozczarowania lub błędy.
Dodatkowo, spokojne umysły są jedynymi, którzy potrafią docenić życie z wielką wyraźnością. Tylko ci, którzy odrzucają urazy i obawy mogą iść naprzód i podejmować ryzyko. Pamiętaj, że gniew utrudnia asertywność i pewność siebie.
“Ceną wielkości jest odpowiedzialność.”
–Winston Churchill–
4. Rozwiń swoje horyzonty
Tylko dzięki ucieczce z brzegu będziemy mogli odkryć wielkość i piękno oceanu. Jednak jak wiemy, niewiele rzeczy przeraża nas bardziej niż uświadomienie sobie, że brzeg jest poza zasięgiem. Dlatego tak długo pozostajemy w naszej strefie komfortu.
Brené Brown, naukowiec z Uniwersytetu w Houston i specjalista od wymiarów, takich jak podatność, gniew i wstyd wskazuje, że nikt nie przychodzi na ten świat z odwagą, która jest w stanie uczynić ich nieustraszonymi w obliczu niebezpieczeństwa.
Jak wspomniano wcześniej, jest to powolny ale zadowalający proces. W rzeczywistości nie musisz iść za daleko, aby poszerzyć swoje horyzonty. Czasami nawet rozwijamy się jako istoty ludzkie, po prostu poznając innych ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, wyjście z naszej strefy komfortu i podejmowanie ryzyka prowadzi do wiedzy o samym sobie i samorozwoju.
Możesz też być śmiały, odważając się na zmianę swoich nawyków. To także duża część opuszczenia strefy komfortu. Nie musisz wprowadzać dużych zmian naraz – małe kroki mogą również poszerzyć umysł, wzmocnić serce i zwiększyć śmiałość, którą już w sobie masz.
“Życie zaczyna się na końcu Twojej strefy komfortu”.
–Naleale Donald Walsch–
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Seligman, Martin (2005). Character Strengths and Virtues: A Handbook and Classification. American Journal of Psychiatry, 162(4), 820-a-821. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.162.4.820-a
- Brown, Brene. (2012). Daring Greatly; How the Courage to Be Vulnerable Transforms the Way We Live, Love, Parent, and Lead. New York City, NY: Avery.